Skoliozė

Skoliozė-stuburo išlinkimas į šoną.Stuburas išlinksta,kai sutrinka joir gretimų griaučių dalių vystymasis taip pat dėl rachito ar nusilpusiųnugaros raumenų ar raiščių. Kiekvieno žmogaus stuburas turi natūralius išlinkimus. Kai kuriemsžmonėms stuburas iškrypsta į vieną ar kitą šoną ir šių iškrypimų negalimaištiesinti atsistojus tiesiai ir įsitempus. Rentgeno nuotraukoje toksstuburas atrodo kaip C ar S raidės formos. Dažniausiai stuburo slanksteliaibūna šiek tiek pasisukę apie savo ašį ir tada būna nevienodas pečiųaukštis, dubens padėtis, bei atsiranda šonkaulinė kupra. Stuburo beikrūtinės ląstos deformacijos dažna vaikų ir paauglių liga. Ydinga laikysenadiagnozuojama net 25-50% , o skoliozė – 2-6 % paauglių. Žinoma kad ši ligayra paveldima. Jei kas nors šeimoje serga skolioze, jų vaikams tikimybėsusirgti yra didesnė – apie 20 procentų. Stuburo iškrypimo diagnozėnustatoma kliniškai ir rentgenologiškai. Apžiūrint vaiką, pastebima talijostrikampių, menčių, pečių juostos asimetrija. Šie požymiai būna ir ydingoslaikysenos atveju. Diagnozė patikslinama atlikus rentgenogramą priekinėje bei šoninėjeprojekcijoje ligoniui stovint, nes tik stovint rentgenogramose yra tikrasisiškrypimo kampas. Stuburo iškrypimo kampas matuojamas J.R.Cobb metodu.Dažniausiai skiriami 4 iškrypimo laipsniai: I – 0-10° , II – 10-30° , III –30-50° , IV – virš 50° .Skoliozės klasifikacija: 1. Idiopatinė (apie 80% visų skoliozių) t.y. kai priežastis nėra žinoma . 1. Infantilinė – stuburo iškrypimas atsiranda per pirmuosius tris gyvenimo metus . 2. Juvenilinė – stuburo iškrypimas diagnozuojamas nuo 4 m. iki lytinio brendimo pradžios . 3. Paauglių – po lytinio brendimo . 2. Neuromuskuliarinė (4-8% ) 3. Įgimta (10-16% )

Kas suserga skolioze?

Skoliozė nėra dažna liga. Ja suserga tik apytiksliai 2 procentaipopuliacijos. Žinoma kad ši liga yra paveldima. Kai kurie vaikai gimsta sušoniniu stuburo iškrypimu (skolioze)ir gydymas jiems reikalingas jaupirmais gyvenimo metais.Jei kas nors šeimoje serga skolioze, jų vaikams

tikimybė susirgti yra didesnė – apie 20 procentų. Skoliozė ypač progresuojapaauglystės amžiuje, o sulėtėja baigus kaulėti kaulams. Vaikų amžiuje daugumoje atvejų skoliozė yra “idiopatinė”. Tai reiškiakad jos atsiradimo priežastis yra nežinoma. Stuburas pradeda krypti priešbrendimą. Skolioze dažniau serga mergaitės nei berniukai. Dažniausiai taisveiki vaikai kurie iki tol nesirgo jokia rimtesne liga. Skoliozėdažniausiai diagnozuojama 6-8 m. vaikams. Iki lytinio brendimo stuburoiškrypimo kampas didėja 2-3° per metus. Prasidėjus lytiniam brendimui(mergaitėms metai prieš mėnesinių atsiradimą), paspartėja vaikų augimas,todėl stuburo iškrypimas irgi ima greičiau progresuoti. Per metus stuburoiškrypimas padidėja iki 10-15° . 17-18 metų amžiuje stuburo iškrypimaspaprastai stabilizuojasi, jeigu iškrypimas mažesnis nei 40-50° . Ketvirtolaipsnio skoliozė nežymiai progresuoja visą gyvenimą. Šiuos skoliozėsprogresavimo ypatumus reikalinga labai kruopščiai išaiškinti tėvams.

Ar skoliozė neišvengiama?

Šios ligos gydymui nereikia brangių vaistų, o stabilizuoti procesągalima įvairiomis kineziterapijos priemonėmis t. y. laikytis tinkamorežimo, mitybos, sukurti reikiamą vaikui aplinką. Nustatyta, kad skoliozesergantys mokiniai mažai gydosi: apie 57 proc. jų visiškai nesigydo,pastoviai gydosi tik apie 4 proc. susirgusiųjų. Be to mokiniai lankobūrelius, kurie yra kontraindikuotini skolioze sergantiems mokiniams, kaipkarate, boksas, imtynės, sportiniai šokiai ir kt. . Visa tai rodonesuvokiamą bei mažą tėvų, mokytojų ir pačių vaikų dėmesį skoliozėsligai.Anksti diagnozuota ir gydoma skoliozė sustabdys jos progresavimą,vaikai išvengs invalidumo. Nuo skoliozės apsisaugoti nepavyks, bet diagnozės nustatymas irankstyvas gydymas yra kol kas vienintelės priemonės, kad ligą pristabdytiir kiek įmanoma kontroliuoti. Šios ligos galima ir nepastebėti, nes vaikui neskauda, jis neturi jokiųnusiskundimų. Tačiau tėvai turėtų pastebėti šiuos požymius, kai vaikui yra

maždaug 7-8 metai:nevienodi pečiaiatsikišusi mentė arba mentėsnevienodas liemuonevienoda dubens padėtispersikreipimas į vieną šonąEsant bet kuriam iš šių simptomų reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytojuar ortopedu. Kai iškrypimas didelis arba jo progresavimo nepavykstasustabdyti nešiojant korsetą reikalinga operacija. Tokiais atvejaisoperacija yra vienintelis labai efektyvus bei saugus gydymo būdas.

Dėl ko išsivysto ši liga?

Ligą lemia netaisyklinga laikysena(pvz.: netaisyklingas sėdėjimasmokyklos suoluose), raumenų disbalansas ir išoriniai veiksniai, kaipmiegojimas susirietus ant aukštos pagalvės ar įdubusioje lovoje, kuprinėsnešimas ant vieno peties, netaisyklingas sėdėjimas, netinkamas dienosrėžimas ir mityba.Stuburas gali išlinkti dėl paralyžiaus,lūžio arligos(ypač tuberkuliozinio spondilito), taip pat kai kurių profesijųžmonėms( pvz.: smuikininkui, siuvėjui, nešikui, programuotojui), kurievisą laiką dirba viena poza.

Iškrypę vaikų stuburai ne vien suolo kaltė

Visuomenės sveikatos specialistai nerimauja, kad mokyklinio amžiausvaikų laikysena, kuri liudija ne tik grožį, bet ir sveikatą kasmetprastėja. Beveik kiekvienoje klasėje galima pamatyti įdubusiom krūtinėmis,atsikišusiais pilvais ir nuleistas pečiais mokinių. Šie požymiai, pasakKauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos programų ir analizėsskyriaus sveikatos ekologės Žanetos Pavilonytės, išduoda, jog vaikas jauserga viena dažniausių atramos – judamojo aparato liga – skolioze ir jamvystosi stuburo iškrypimas. Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis,Kauno apskrityje ir mieste kasmet daugėja vaikų, sergančių stuburosutrikimais. Kauno apskrityje 1999m. iš tūkstančio patikrintų moksleiviųskolioze sirgo 19, netaisyklingą laikyseną turėjo 95 vaikai, 2002 m.šieskaičiai atitinkamai padidėjo: 30 ir 112. Medikus labai neramina ir tai,kad ligonių amžius jaunėja, skolioze serga jau ikimokyklinukai. 1999-ųjųtyrimų duomenimis, Kaune iš 1000 pirmokų net 22 į mokyklinį suolą sėdosi,

turėdami stuburo iškrypimų, 87 – netaisyklingą laikyseną. Skoliozė ypačpavojinga paauglystėje. Dėl jungiamojo audinio biocheminių pakitimų stuburoslankstelis pasisuka apie savo ašį ir ties krūtine, liemeniu, rečiau kaklosrityje iškrypsta į šoną. Negydant skoliozės vaikas gali likti invalidas.

Skoliozės gydymas

Gydoma gydomąja mankšta, masažu, fizioterapijos procedūromis,tempimu(ligoninėje); ligonis turi dėvėti korsetą.Padeda gydymassanatorijoje.Jei stuburas ima krypti vaikystėje, vaiką reikia kniūpsčiomisguldyti ant kieto čiužinio, maitinti vitaminingu maistu, masažu ir irgydomosios mankštos pratimais stiprinti nugaros raumenis. Skoliozėsgydymui labai įtakoja tinkamas mokinio darbo režimas, mityba, sėdėjimo irmiegojimo pozos ir kt. Mokinys turi laikytis darbo ir poilsio rėžimo,nepervargti, kiek galima mažinti stuburo apkrovą, vengti papildomo darbokrūvio mokykloje ir namuose. Mokiniui per pamoką turi būti sudarytossąlygos pajudėti, pakeisti sėdėjimo padėtį, kad nepersitemptų stuburoraumenys. Miegoti patartina specialistų rekomenduojamą valandų skaičių, būtinaspietų miegas ar poilsis, kurio metu reikia pagulėti 1-1,5 val. Vaiko lovaturi būti lygi, be įdubimų ar iškilimų. Tuo tikslu po čiužiniu reikiapadėti iš faneros ar lentų padarytą plokščią skydą. Geriausia miegoti antnugaros ar pilvo. Miegant susirietus, minkštoje lovoje, ant aukštospagalvės, pertempiami nusilpę raumenys ir raiščiai, o stuburas dar greičiaudeformuojasi. Sveika kuo ilgiau būti gryname ore, pagal higienos normas nemažiau 3-3,5 valandas. Reikia kur kas labiau pasirūpinti skolioze sergančio mokinio mityba.Maisto racione turi pakakti amino rūgščių, vitaminų, mikroelementų.Rekomenduojami turtingi kalciu ir fosforu produktai, vaisiai, daržovės. Perdidelis angliavandenių kiekis nepageidaujamas, nes skatina nutukimą, opapildomas svoris apkrauna stuburą. Maitinti vaiką reikia reguliariai, nemažiau 4 kartus per dieną.

Mokiniai, turintys ydingą laikyseną ar I laipsnio skoliozę, kūno kultūrospamokų metu turi atlikti koreguojamosios gimnastikos pratimus. Labaisvarbu, kad šie pratimai būtų atliekami kasdien namuose prižiūrint tėvams.

Rekomenduojamas fizinių pratimų kompleksas, skirtas kaulų ir raumenų sistemos pakenkimu profilaktikai:

Atsisėskite ant kėdės – nugara laikykite tiesiai, į atlošą nesiremkite, kojas tvirtai įremkite į grindis. Pakelkite rankas. Kaire ranka paimkite už dešinės rankos riešo ir neskubėdami palenkite rankas į šoną. Pakeiskite rankų padėtį ir palenkite jas į kitą šoną. Atsisėskite ant kėdės krašto ir sudėkite rankas už nugaros, ant liemens. Ištieskite nugarą, pečius įtraukite atgal, išsitempkite ir suskaičiuokite iki 5. Atsisėskite ant kėdės ir pakelkite aukštyn vieną kelį, apimdami jį rankomis. Keldami kelį kiekviena karta, neskubėdami suskaičiuokite iki 5. Atsisėskite, ištieskite nugarą ir pasukite liemenį į vieną pusę. Rankas sudekite prie to šono, į kuria pusę tuo metu pasisuksite. Suskaičiuokite iki 5 ir pasisukite į kitą pusę. Ištiestas kojas pakelkite horizontaliai ir jas sukryžiuokite. Suskaičiuokite iki 5 ir pakeiskite kojų padėtį Atsisėskite ant kėdės krašto, pražerkite kojas. Pasilenkite žemyn tiek, kiek galite. Suskaičiuokite iki 5. Atsistokite už kėdės truputį toliau ir pasilenkite, laikydamiesi ištiestomis rankomis už kėdės atlošo. žiūrėkite žemyn. Ištempkite ir lėtai rąžykite pečius bei krūtines ląstą.Kiekviena pratimą pakartokite po 4-5 kartus. Pratimų pabaigoje lengvaiatpalaiduokite visus kūno raumenis.

———————– 2

4

5

6