NARKOTINĖS MEDŽIAGOS IR

NARKOTINĖS MEDŽIAGOS IRJŲ ŽALA

Prie narkotikų dažniausiai prieinama nuo alkoholio ir tabako gaminių. Statistiniai duomenys liudija, kad per pastrauosius 5 metus narkomanų skaičius Lietuvoje išaugo beveik 10 kartų. Deje, panaši tendencija stebima ir mokyklose. Pedagogikos institutas dalyvauja Europos mokyklų projekte tiriant rūkimo, alkoholio ir narkotikų vartojimo paplitimą tarp moksleivių. 1995 m. tyrimų duomenimis, 3,2% 15—16 metų moksleivių šalyje jau bandė nelegalių narkotikų. Tyrimai parodė, kad išaugo iki 15% (21% berniukų ir 9,6% mergaičių). Tyrimai parodė, kad net 96,5% šio amžiaus moksleivių jau yra vartoję alkoholį , o 73,6% bent kartą buvo girti .Taigi vargu ar rasime nors vieną moksleivį, kuris nebūtų girdėjęs apie narkotikus. Beveik kiekvienas jau turi ir savo nuomonę. Šiuo klausimu, paremtą draugų pasakojimais, matytais filmais, skatytomis knygomis ar pan. O kai kurie, kaip liudija jau minėtų tyrimų duomenys, jau turi ir asmeninę patirtį – yra gėrę alkoholį, rūkę “žolės”, bandę ecstasy ar kitų narkotikų.Tyrimai rodo, jog moksleiviai apie narkotikus žino daugiau, nei suaugusieji – mokytojai ir tėvai. Moksleiviai domisi šiuo klausimu, žino daug narkotinių medžiagų pavadinimų, turi pažįstamų, vartojančių narkotikus, būna kompanijose, kuriose jie vartojami. Dauguma jaunimo nemano, kad alkoholis ar nikotinas yra narkotinės medžiagos.Narkotikai – tai natūralios ir sintetinės cheminės medžiagos, veikiančios žmogaus psichiką ir, jei jomis piktnaudžiaujama, sukeliančios sunkų sveikatos sutrikimą, kuris pasireiškia psichologine ir fizine prasme. Narkotikai – tai pavojingos medžiagos. Jie sužlugdo žmogų, ir nesvarbu, kokios spalvos tavo oda, tu vargšas ar turtinga, senas ar jaunas, vyras ar moteris, eilinių sugebėjimų žmogus ar genijus. Narkotikai pasitaikius progai, vienodai sužlugdo visus.Narkotinės medžiagos – tai medžiagos, sukeliančios ypatingą žmogaus psichinę būklę. Prie narkotinių medžiagų priskiriami ir narkotikai, psichotropinės medžiagos (raminamieji ir migdomieji vaistai), svaigiosios medžiagos (lakieji tirpikliai), anaboliniai steroidai, alkoholis ir tabakas.

Narkotikų rūšys :1. Deprasantai: poveikis pasireiškia centrinėje nervų sistemoje veiklos sulėtėjimu bei susilpnėjimu. Daugelis depresantų yra vartojami medicinoje kaip analgetikai, raminantys ir migdomieji vaistai. Bet piktnaudžiavimas jais priveda prie liguisto pripratimo – narkomanijos.

Depresantai skirstomi į sekančia grupes : Opiatai – tai medžiagos gaunamos iš aguonų arba preparatai, kuriouse yra šių medžiagų. Jie žmogų veikia fiziologiškai.(Morfinas, kodeinas ir tebainas). Didžiausią poveiki organizmui daro morfinas. Žmogus vartodamas opiatus patiria euforiją, įvairias vizijas, tampa mieguistas, susiaurėja akių vyzdžiai, sulėtėja kvėpavimas. Nebegaudamas opiatų narkomanas ašaroja, čiaudi, netenka apetito, jaučia pasišlykštėjimą, vemia, viduriuoja, jaučia pilvo spazmas, prakaituoja, darosi neramus, panikuoja, jaučiasi krečiamas šalčio, skauda raumesnis ir sąnarius, prasideda raumenų spazmas.Depresantai gaunami sintetiniu būdu. Jie yra skirstomi į barbituratus ir trankvilizatorius. Piktnaudžiaudamas depresantais žmogus elgiasi tarsi girtas, nerišliai kalba, nesiorentuoja, tampa mieguistas, apatiškas, sulėtėja kvėpavimas. Nustojęs vartoti depresantus narkomanas darosi neramus, dreba, kliedi, kenčia nemigą, prasideda traukuliai, galima mirtis. Esant perdideliai dozei kvėpavimas tampa negilus ir silpnas, muša prakaitas, netenkama samonės ir mirštama.2. Opiumas: tai išdžiovintos aguonų pieno sultys. Narkomanai opiumą vartoja rūkydami arba injekcijomis.3. Morfinas (morfijus) : Morfinas yra gaunamas iš opiumo cheminiu būdu. Jis pasireiškia stipriu, skausmo veikiniu, šalina nerimą, baimę, mažina medžiagų apykaitą. Vyzdžių susiaurėjimas – dėsningas morfino veikimo principas. Pakartotinai vartojant morfiną, greitai vystosi liguistas didelis pripratimas.4. Heroinas : Jis gaminamas iš gryno morfino. Jį sudaro smulkūs kristalai primenantys cukraus pudrą. Daugiausiai heroino žaliavos tiekia Artimųjų rytų ir Pietryčių Azijos šalys(Afganistanas, Pakitanas, Iranas, Birma, Tailandas).Taip pat didelis kiekis heroino ateina iš Afrikos (Nigerija, Gambija). Vartojan heroiną būna labai rusva burna, pykina, gali ištikti širdie smūgis, konvulsijos, negali šlapintis, samonė tampa prislopinta.

5. Pavojingi vaistai : vaistus kuriais dažniausiai yra pitnaudžiaujama galima suskirstyit į dvi pagrindines grupes: Paprati stimuliantai. Šios medžiagos stimuliuoja nervų sistemą, didina kraujo spaudimą, kūno tempertūrą, pulso dažnį. Šiai grupei priklauso visi amfetaminai, taip pat teoferidas, efedrino hidrohloridas, efedrinas, efedronas ir t.t. Paprastieji depresantai. Šiai grupei priklausantys preparatai mažina ar panaikina organizmo jautrumą, slopina CNS veiklą, mažina baimės, nerimo, nervinės įtampos jausmą, skatina miegą. Prie šių medžiagų galima priskirti omnoponą, dimedrolį,eleniumą, sedukseną, medoną, fentaliną, noksironą, tezapamą, natrioetaminalą, barbamilą, bromizovalį, amitriptiliną ir visus barbituratus.

6. Haliuciogenai yra skitstomi į kitas pagrindines grupes:  Gaunami iš kanapių.  Gaunami iš PEYOTE kaktuso.  Gaunami iš PSILOCYBE rūšies grybų.  Gaunami tiktai sintetiniu būdu.7. Narkotinės medžiagos gaunamos iš kanapių.8. Marihuana: Ji yra rūkoma kartu su tabaku.9. Psilocibinas ir Psilocinas: Pojūčia kaip ir kitų haliciogenų10. Penciklidas: jis seniau buvo naudojamas kaip nuskausminamoji priemonė, jis sukelia įvairius sutrikimus ir net pamišimą. Ši medžiaga sukelia įvairias haliucinacijas. Juo piktnaudžiaujant išsivysto šizofrenija ir įvairios psichozės.11. Stimuliatoriai: skatina CNS veiklą, sudažnina pulsą, padidina kraujo spaudimą ir kūno temperatūrą. Jie skirstomi į tris grupes: Kokainas ir preparatai gauti perdirbus kokainą. Amfetaminai. Jie yra gaminami sintetiniu būdu. Kiti vaistiniai stimuliatoriai.Vartodami stimuliatorius žmonės gali tapti agresyvūs, jaučiasi stirprūs, pilni jėgų, iššaukiančiai elgiasi, greitai kalba, išsiplečia akies vyzdžiai, padažnėja pulsas, kraujo spaudimas, kūno temperatūra, nesinori miego, neturi apetito, dažnaiu keičiasi nuotaika. Jų nebegaudamas narkomanas jaučia apatiją, deoresiją, ilgai miega, darosi irzlus, nervingas, nesiorentuoja.Suvartoję per didelę dozę narkomanas nebevaldo savo veiksmų, karščiuoja, prasideda traukuliai, po to seka mirtis.12. Hašišas: poveikis dešimt kartų didesnis nei marihuanos.13. Hašišo derva.14. LSD: tai stipriausia medžiaga iš haliuciogenų.

15. Peyot – Meskalinas.

16. Stimuliatoria gaminami iš kokos augalo lapų: Kokainas: jis patekęs ant liežuvio sukelia apmirimo jausmą.  Krekas: vartojant kreką gaunamas didžiulis pasitenkinimo pojūtis, vartotojai beveik negali atsispirti tolimesniam jo nudojimui.Žmogus tampa priklausomas suvartojęs vieną dozę.Vartodamas kreką žmogus išgyvena daugiausiai vieneriu metus.17.Stimuliatoriai gaunami sintetiniu būdu: Metamfetaminas. Ecstazy(XTC): Šio preparato poveikis yra nenuspėjamas. Jį naudojant kūno temperatūra pakyla iki 30 – 40 C, vyksta organizmo dehidracija, o tai kenkia širdžiai, kraujotakos sistemai ir kitiems gyvybiškai svarbiems organams.