menstruacijos

MENSTRUACIJOS

Nepaisant dažno lakstymo į tualetą su rankinuku po pažastimi bei vieno kito begėdiško spuogo ant kaktos, kiekvieną mėnesį kartu su jomis ateina džiaugsmas, kad …apsisaugoti pavyko. Šis džiaugsmas, kad nesi nėščia (na, nebent esi jau ištekėjusi, ar planuoji greitai tai padaryti), nustelbia maudimą pilvo apačioje, kai kenti įsikandusi iki kraujo lūpą, o mintyse kartoji: “mama, pagimdyk mane iš naujo, tik šįkart vyru!”

Nors menstruacijos – reiškinys toks visuotinas, kad dar ką nors labiau bendresnio visoms pasaulio moterims būtų sunku sugalvoti, yra šis tas, ko tu, gali būti, dar nežinai. Pavyzdžiui,

kodėl menstruacijos būna labai skausmingos?

Skausmai, panašūs į sąrėmius, mėšlungis (spazmai), trunkantys neilgai yra, kaip bebūtų apmaudu, visiškai normalus reiškinys. Taip būna dėl ritmiškų gimdos susitraukimų, atsiskiriant atkrintančiam gimdos gleivinės sluoksniui, – jis pašalinamas mėnesinių metu. Apie mėnesinių (lytinį) ciklą išsamiau skaityti čia. Skausmai taip pat gali paaštrėti nuo pervargimo ar streso.

Bet jeigu menstruacijų metu negali apsieiti be tablečių, tai įdėmiai skaityk toliau.

Menstruacijų skausmai (spazmai), kurie gali būti lydimi vidurių pūtimo ar viduriavimo, pykinimo, yra vadinami algomenorėja (dismenorėja). Turbūt esi girdėjusi, kad tai praeis su amžiumi, pradėjus lytinį gyvenimą ar po pirmo gimdymo. Taip būna, bet ne visada, nes menstruaciniai skausmai, pasirodo, gali kilti dėl skirtingų priežasčių:

pirminė algomenorėja – kai nėra lyties organų ligų;

antrinė algomenorėja – jos dažniausia priežastis – ginekologinės ligos.

Pirminė algomenorėja

Ji atsiranda dėl padidėjusios prostaglandinų (toks hormonas medžiaga) koncentracijos (šie tave padaro jautresnę skausmui) ar sutrikusios kitų hormonų pusiausvyros. Gydytojas tau gali skirti prostaglandinų skyrimąsi mažinančių vaistų (antiprostaglandinų), tokių kaip Indometacinas, Piroksikamas ar kt. Tokie vaistai, kaip Tramalis, Buskopanas, Nošpa – nepašalina priežasties, bet trumpam pagerina savijautą. Kai kurios kontraceptinės tabletės taip pat slopina arba visai panaikina mėnesinių skausmus (Tik nepagalvok, kad jas galima gerti vietoj Nošpos).

Antrinė algomenorėja

Jos priežastys gali būti, – neišsigąsk, – gimdos polipai, endometriozė, navikai (antinksčių ar gimdos), lyties organų infekcijos ir kitos ligos.

Jau turbūt supratai, kad visa tai – ne juokai, ir kad reikia kuo skubiau bėgti pas savo gydytoją.

Jei esi mergaitė, ar gali naudoti menstruacijų tamponus?

Kartais baiminamasi, kad tamponas gali pažeisti mergystės plėvę, ir taip bus …prarasta nekaltybė (siaubas!). Jei nėra įgimtų anatominių pakitimų, jaunų mergaičių mergystės plėvės anga yra pakankamai plati, kad tamponą galima būtų įdėti nepažeidžiant mergystės plėvės, nesukeliant skausmo ar kraujavimo. Jeigu jau bandei įsidėti tamponą ir patyriai sunkumų, greičiausiai dėl to, kad dėl nerimo ar streso atsirado nevalingų spazmų.

Jaunoms mergaitėms lengviau būtų pradėti naudotis mažais tamponais, kol jos neįgus jų įdėti ir išimti.

Naudodamasi tamponais mergaitė ir moteris turi:

visada perskaityti dėžutėje esančią instrukciją,

naudotis mažiausio sugėrimo laipsnio tamponais,

tamponus naudoti tik menstruacijų metu ir keisti kas 4-8 val.,

menstruacijų metu retkarčiais naudoti įklotus,

plauti rankas prieš ir po tampono naudojimo.

PMS (priešmenstruacinis sindromas)

Jeigu tai būtų tiesa, kad kenčiantiems – dangus, tai moterų rojuj turėtų būti žymiai daugiau, negu vyrų…

Taigi, – požymiai. Įvairių moterų PMS negalavimai šiek tiek skiriasi. Iš viso jų literatūroje minima apie 150, o čia pateikiame labiausiai būdingus. Jeigu bent keli iš jų tau “IKI SKAUSMO PAŽĮSTAMI” tikrąja to žodžio prasme, – tau PMS nesvetimas.

Prasta savijauta, besikeičianti nuotaika;

Vidinė įtampa, depresija, baimė, įniršio priepuoliai;

Dirglumas, nervingumas, sunkiau sutelkiamas dėmesys;

Skysčių susitvenkimas organizme, svorio padidėjimas daugiau nei 2 kg (normaliai – suaugusių moterų svoris prieš menstrucijas gali padidėti 1-2 kg), pabrinkusios bei skausmingos krūtys, kojų, plaštakų, po miego – ir veido pabrinkimas;

Sutrikęs šlapinimasis, vidurių pūtimas, užkietėjimas;

Apetito pakitimai (alkio priepuoliai ar apetito stoka, kartais – ypatingas saldumynų, sūrumo, kartumynų noras);

Stiprūs spazminiai galvos skausmai (migrena);

Sutrikęs miegas (nemiga arba mieguistumas), košmarai sapnuose;

Kartais – padidėjusi kūno temperatūra, alerginiai reiškiniai (sloga, odos bėrimai), paūmėjusios lėtinės ligos (net ir normaliai prieš mėnesines labiau peršalama, prasideda sloga)

GERIEJI PAGALBININKAI,arba kas padeda išvengti PMS

Dienos režimas ir tinkama mityba (dar nežiovauk), o tai yra:

Valgyti pakankamai baltymų (pieno produktai), skaidulinių medžiagų (ląstelienos), sudėtingųjų angliavandenių -krakmolo (tai turbūt reiškia, kad reikia gerti daug kisieliaus);

Vengti riebaus maisto, kofeino (taip jau ir išvengsi), alkoholio, druskos, cukraus (tai skatina skysčių tvenkimąsi);

Patartina papildomai vartoti: (kas ką “daro” – pasižiūrėk lentelėje “Padėk pati sau”:

Kalcio (1g per parą) Magnio (360mg)Vitamino B6 (50mg)Vitaminus A, E, C

Galima gerti:

Tikrojo skaistminio (reguliuoja estrogenų ir progesterono pusiausvyrą) Kalpokės (ramina, malšina galvos skausmus, mažina įtampą)Paprastosios kiaulpienės (mažina skysčių tvenkimąsi ir krūtų tempimą)

ĮVERTINK SAVO NEGALAVIMUS PER MĖNESINES (testas)

Kaip nutolinti mestruacijas?

Ar žinai, kad be nėštumo, yra ir kitų būdų menstruacijas nutolinti? Jeigu tavęs laukia laaaaaabaaaai svarbus tavo gyvenime įvykis, toks kaip tarptautinės sporto varžybos, kuriose tu pati dalyvauji, arba draugės vestuvės, gali pasirūpinti, kad “raudonoji tetulė atvažiuotų” šiek tiek vėliau. Bet tik tokiu atveju, jei tu naudoji hormoninę kontracepciją. Tu turbūt jau supratai, kad piktnaudžiauti tuo negalima, Kaip ir DĖL TO pradėti ją naudoti būtų kvaila. Taigi, kaip tai padaryti – abra kadabra.

Tavo menstruacijų kalendorius

Tai greičiausiai – mažas kalendoriukas, kurį tu laikai namuose kur nors po ranka, bet šiukšu bau ne visiems matomoje vietoje ir jame žymi, kada TOS DIENOS prasideda, ir kada baigiasi. O jeigu tu to nedarai, tai primygtinai rekomenduojame pradėti tai daryti ir štai kodėl:

Jeigu (neduok Dieve) tau reiks apsilankyti pas ginekologą, ir visai nesvarbu ko – ar kontracepcinių tablečių recepto, ar dėl baltos spalvos gleivių, nežinia iš kur ir dėl ko atsiradusių TEN, jis, paprašys to kalendoriuko, tau dar nespėjus užlipti ant apžiūros stalo (tarp mūsų – “lėktuvo”) ir nebus labai patenkintas, kad tu jo neturi. Tik nesuprask, kad be jo visai negali rodytis pas ginekologą!

Žinodama savo ciklą, tu galėsi bent jau žinoti, ar jis reguliarus.

Gali pasiskaičiuoti jo ilgį. Menstruacijų ciklas – tai laikotarpis tarp dviejų mėnesinių pirmųjų dienų. Jeigu jis reguliarus, tai yra jeigu kiekvieną mėnesį jis yra, pvz. 28 dienos (jis paprastai būna 26-30 dienų ilgio), jau gali pasidomėti kalendoriniu nėštumo reguliavimo metodu. Apie jį.