Dantys
Ar žinai, kiek turi dantų? Gali suskaičiuoti – 32. Šešiolika viršutiniame žandykaulyje ir tiek pat apatiniame. O ar visi dantys vienodi? Ne. Burnoje yra 3 rūšių dantų. Vienų vienokia paskirtis, kitų – kitokia. Priekyje puikuoja 8 aštrūs kapliai. Jais lengvai perkandi morką arba ropę. Už jų – 4 stiprūs iltiniai. Jie padeda atkąsti ką nors kieto arba tąsaus. O pačiam gale – 8 mažų ir 12 stambių krūminiu dantų. Jų paskirtis – smulkinti maistą. Dantys – kiečiausioji tavo organizmo dalis. Baltas emalas, kuriuo padengti dantys, toks kietas, kaip dramblio kaulas. O juk iš dramblio kaulo tekinami biliardo kamuoliai, kurie nedūžta net nuo stipriausių smūgių. Po emalio sluoksniu yra ne toks kietas, bet irgi aštriu boru, kai emalis prakiūra ir skylutę reikia užtaisyti tam tikro kieto cemento plomba. Danties viduje slypi purus minkštimas. Jame išsišakojusios kraujagyslės maitina dantį, kaip ir visas kitas kūno dalis. Dantys, nors ir labai tvirti, bijo kenksmingų mikrobų kaip ir kitos kūno dalys. Po kiekvieno valgymo siauručiuose tarpdančiuose lieka trupinėlių. O maiste, kurį valgai, vandenyje, kurį geri, ir net ore, kuriuo kvėpuojame, visada pilna pavojingų mikrobų. Atsidūrę su trupiniais ,,jaukiuose” tarpdančiuose, jie labai patogiai įsikuria. Jų atsikratyti galima tik dantų šepetėliu. Štai dėl ko reikia valyti dantis milteliais arba pasta rytą prausiantis ir vakare, einant gulti. Šiurkštūs dantų šepetėlio plaukeliai ,,iššluos” mikrobus, o milteliai ir pasta nuvalys likusį maistą. Dantys vėl bus balti. O jeigu dantys prakiuro ir tu neskubi pas gydytoją užtaisyti šitos mažos skylutės, tai pats svetingai suteiki mikrobams patogią gūžtelę. Net mažiausioje kiaurymėje, kur pasirenka trupinėlį, gali tilpti milijonai mikrobų. O ten įsikūrę, jie skubiai griebtis darbo ir pradės gadinti savo dantis. Iš pradžių dentine atsiras maža skylutė, paskui – didesnė, paskui kiaurymė pasieks jautrų minkštimą, ir nuo šalto ar karšto valgio dantį pradės mausti. Dabar jau nebegalima dekti. Dantį reikia skubiai gydyti.Jeigu uždegimas persimes į žandikaulio paviršinį sluoksnį – antkaulį, visas žandas taip ištins, lyg būtum už žando užkišęs obuolį. Atsiras pūlinys. Tada sugedusį dantį reikės ištraukti ir jau visą gyvenimą turėsi vienu dančiu mažaiu. Štai kodėl bent du kartus per metus reikia parodyti dantis gydytojui, nelaukiant, kol juos ims skaudėti. Geriau iškęsti nelabai malonų bormašinos dūzgimą, negu netekti nors vieno danties.
Dantistai
Prižiūrėti dantis yra kasdieninis rupestis, bet būna atvejų, kai vien tinkamas maitinimas ir taisyklingas valymas šepetuku padėti negali: Dantistas geba rasti gydyti dantų ar dantenų susirgimus, kol jie dar nėra pernelygdideli. Rengenu dantistai gali pamatyti sugedusius dantis, kurie šiaip atrodo sveiki. Kai dantys išgenda dantistai gręžia sugedusias vietas, o paskui pripildo tuštumą emalio gumos (gyvsidabrio ir kitų metalų mišinių) ar sintetinės dervos, kuri dantį apšvietus, kietėja. Dantistai taip pat gali sutaisyti nulužusį dantį uždėdami dirbtinę karunėlę. Ir tik tada, kai nieko nebegalima padaryti jie traukia dantis ir keičia juos dirbtiniais. Mūsų protėviams sekėsi prasčiau: XVIII a. dantys buvo vagiami iš kapų, traukiami iš žuvusių karių burnos ir net gi jėga plėšiami iš nelaimingų aukų.
Dantų chirurgija
Technika padarė dantų gydymą saugų, veiksmingą ir beveik neskausmingą. Dantistai naudoja vienkartinius prietaisus ir sterilizuoja visus įrankius. Jie vartoja ir skausmą malšinamuosius vaistus. Pagal dantų išdėstymą galimą nustatyti žmogaus tapatybę.
Dantų rūšys
Centriniai dantys burnos priekyje vadinami kandžiais. Jais atkandamas maistas. Toliau yra iltys – jais atplėšiama mėsa. Plokštesni trinamieji dantys vadinami krūminiais ir kapliais. Pirmasis dantis paprastai prasikala 7 mėnesį po gimimo. Tai paprastai būna vienas iš apatinių kandžių. Po 2 mėnesių pasirodys viršutiniai kandžiai. Pirmieji kapliai išdyksta netrukus po pirmojo gimtadienio. Iltys beveik niekada nedygsta anksčiau kaip 12 – tą mėnesį. Vaikai, kuriems kalasi dantukai, greitai persišaldo ir negaluoja. Kartais jų iškvepiamas oras turi salsvą kvapą. Pirmieji nuolatiniai dantys būna krūminiai dantys; jie paprastai pasirodo šeštaisiais metais. Nuolatinės iltys dyksta 12 metais, o ,,protiniai” (galiniai krūminiai) dantys – maždaug 20 metais. Subrendęs dantis yra aptrauktas emaliu. Tai kiečiausias žmogaus kūno audinys. Vaikas paprastai utri 20 pieninių dantų, o suaugęs žmogus 32 dantis. Ypač svarbu yra rūpintis savo dantų švara, bet nereikėtų pernelyg smarkiai trinti jų abrazyvine dantų pasta. Ji gali pakenkti danties kakleliui – tai vietai, kur dantis išlenda iš dantenų; mat čia nėra apsauginio emalio.
Dantų gydymas
Iki XIX a. dantų gydymas nebuvo profesija. Dantų protezus jau žinojo kai kurios ankstyvosios civilizacijos, pvz., etrustikai, bet iki 1850 metų, dar neatradus aneststikų, sugedusius dantis traukdavo replėmis be nuskausminamųjų priemonių. Dantų kariesas labiausiai paplitusi liga. XVI a. pasiturintys europiečiai valgė tiek daug cukraus, kad jų dantys pajuosdavo. Pirmą kartą anestetikai buvo panaudoti prieš 150 metų. Nuo to laiko gydymo būdai ir įrankiai žymiai patobulėjo. Dabar gydytojai išmuša dantį. Išrastos priemonės, balinančios ir apsaugančios dantis nuo gedimo, ir priemonės juos išlyginančios. Šiandien sunku atskirti protezus nuo tikrų dantų.
Kokie dantys kada dyksta
Dantų pavadinimai Kada prasikala
Apatiniai 7,5 mėn. Centriniai (kandžiai) Viršutiniai 9,5 mėn. Centriniai (kandžiai) Viršutiniai 13 mėn. Šoniniai Kandžiai Viršutiniai 15,5 mėn. Kapliai Apatiniai 16 mėn. Kapliai Apatinės ir viršutinės iltys 19 mėn. Antrieji kapliai 26,5 mėn.
Pirmieji dantys paprastai vadinami pieniniais, kad kūdikis gimsta su jau išdygusiu dantuku, o kartais net keliais. Pieninių dantų būna mažiau negu yra dantų suaugusio žmogaus burnoje.