kosminė stotis MIR

Kosminė Stotis MIRParenge:J.VAITKUAITE

Daugelis iš mūsų matė televizijos laidas ar skaitė įspūdingas knygas, kurios nupasakoja Sovietų ir JAV kosminių programų kovą 1950 – 1960-siais. Kas gali pamiršti visų amerikiečių nuostabą, kai jie sužinojo, kad sovietų Sąjunga paleido palydovą Sputnik 1958-siais? Po jo sekė 1961-ųjų Sovietų paleidimas Jurijaus Gagarino į kosmosą, kuris tapo pirmuoju tokiu žmogumi Žemėje. Po to sekė daug paralelių įvykių, kuriuose Sovietai ir JAV aršiai konkuravo. Nors kova egzistavo tarp dviejų priešių, tačiau taip pat vyko mažiau publikuotas spaudoje bendradarbiavimas, kuris išaugo į labai sėkmingą “jungtinio” kosmoso pastangas. Pirminiai JAV prezidento Džono f. Kenedžio ir Sovietų premjero Nikitos Chruščiovo, kuris 1962 pradėjo kryptingas kalbas ties kosmoso programų apjungimu, kuris nuvedė į platų bendradarbiavimą moksliniuose tyrinėjimuose. Dėka susitarimų padarytų 1992-siais atnaujinta partnerystė tarp NASA ir Rusų kosmoso agentūros, išvystyta šiandieninė NASA – Mir kosminė programa. Daugelis tyrimų kartu su abiejų šalių mokslininkais bus įvykdyti šiose šešiose mokslo, technologijos ir tyrimo srityse :· Patobulinta technologija kosmose· Pasiruošimas kosminei stočiai· Žmogaus gyvenimo mokslai· Mikrogravitacijos eksperimentai· Kosminė biologija.· Mūsų saulės sistemos supratimas. Ši atnaujinta partnerystė suteiks sklandų Tarptautinės Kosminės Stoties veikimą, taip pat suteikdama galimybę visokiems žmonėms dirbti kartu ant Žemės ir Kosmose.Eksperimentai vykdomi NASA – Mir projekte parodys mums kaip žmonės, žvėrys ir augalai reaguoja į kosmosą, leis mums geriau suprasti mūsų saulės sistemą, kaip išradinėti kosmose naujas technologijas, Taip pat padės statyti kosmines stotis ateityje.

NASA ir Rusijos inžinieriai, dizaineriai ir technikai, beje skrydžio grupės dirbo kartu kad pasiektų vientisą, nors ir susidedantį iš smulkmenų, darbo ritmą ir vieną planą.Shuttle – Mir buvo labai komplikuota programa jungianti labai besiskiriančias filosofijas, darbo stilius tarp Rusijos ir JAV.

Nauja tarptautinė kosminė stotis, kuri bus sumontuota 1998 – 2002 turės daug rusiškos technikos elementų išvystytų per beveik 30 metų. Rusijos kosminių stočių istorija – laipsniško vystymosi, įrangos tobulinimo, technikos pakeitimo kitiems tikslams, greitas gedimų taisymas ir konstruktyvus eksperimentavimas.

SPEKTRO MODULIS

Paleistas Rusų raketos iš Baikonūro raketų paleidimo centro, centrinėje Azijoje. Spektras buvo paleistas į orbitą gegužės 20, 1995. Spektras nešė 4 saulės baterijas ir kitą mokslinę įrangą į Mir kosminė stotį.Šio modulio mokslinė paskirtis:· Žemės stebėjimas· Natūralių išteklių ieškojimas· Atmosferos tyrimas.Įranga sukurta Rusų ir Amerikiečių. Mokslinę įranga sudaro:* Atmosferos tyrimo įrenginys.* Paviršiaus tyrimo įrenginys.* Astra-2 įrenginys stebėti atmosferą.

KVANT-2 MOKSLINIS MODULIS

Kvant-2 sukurtas 1989m. Turi EVA oro užrakinimo sistemą, saulės baterijas ir gyvybės palaikymo įrangą. 19,6 tonų modulis sukurtas pagal 1970 m. kosminės stoties programą. Kvant-2 sukurtas tiekti mokslinę biologinę informaciją, žemės stebėjimų duomenis. Kvant-2 susideda iš pridėtinio gyvybės palaikymo, geriamo vandens, deguonies tiekimo, judėjimo valdymo sistemos ir energijos paskirstymo.

KVANT-1 ASTROFIZIKINIS …………… MODULIS

Kvant-1 buvo įmanoma prijungti prie Mir. Šis mažas 11 tonu modulis turėjo astrofizikinius instrumentus, gyvybės palaikymo, prisijungimo valdymo įrenginius. Kvant-1 paskirtis buvo tiekti stebėjimo duomenis apie galaktikas, neutronines žvaigždes. Duomenys yra sujungti su šaltiniu kuris matuoja elektromagnetinį spektrą ir rentgeno spindulius.

PRIRODA MODULIS

“Priroda” buvo paskutinysis modulis kurį buvo prijungtas prie Mir stoties, jis buvo paleistas balandžio 23 1996m. Šis modulis Mir stočiai suteikė galimybę geriau tirti žemę. Su šia įranga galėjo:· Stebėti ekologinę situaciją pramoniniuose rajonuose· Stebėti ozono sluoksnį atmosferoje.· Debesų pasiskirstymą žemėje.

KRISTALŲ TECHNOLOGINIS MODULIS

Sukurtas 1990m.Į įranga įtraukta saulės baterijos,taip pat dokinę įranga į kurią galima pakrauti iki 100 tonų. Pagrindinis tikslas tirti biologinę ir materialę techninę medžiagą kosmoso aplinkoje.

KROVINIŲ MODULIS

Krovinių modulis buvo atgabentas ir instaliuotas su STS-74 misija. Šis modulis suteikė galimybę atgabenti ir laikyti didesnį kiekį krovinių Mir stoty. 1995m aparatas buvo pakrautas kartu su kristalo moduliu ir nusiustas į Mir.

PAGRINDINIS MODULIS

Pagrindinis modulis, sveriantis daugiau kaip 20 tonų buvo paleistas 1986 metų vasario mėn. Šiame modulyje yra įrengtos kajutės astronautams, kelios mažos laboratorijos. Šis modulis yra sukurtas taip, kad avarijos atveju jis galėtų funkcionuoti kaip atskiras kosminis laivas. Ši Mir dalis yra pagrindinė visame Mir komplekse.

Informacija paimta išhttp://spaceflight.nasa.gov/history/shuttle-mir/ops/mir/