Užduotis:1. Suformuluoti tyrimo objektą, tikslą ir uždavinius.2. Atlikti tyrimo problemos analizę, t. y. surinkti prieinamus duomenis apie tiriamą temą.3. Nustatyti tyrimo populiaciją.4. Pasirinkti imties atrankos metodą, aprašyti elementų atrankos procedūra, pagrįsti imties atrankos metodo pasirinkimą.5. Sudaryti klausimyną pagal paskaitoje išdėstytus reikalavimus, kuriose butų nemažiau 10 klausimų, panaudojant kiek įmanoma daugiau klausimų sudarymo tipų.
Tyrimo objektas – kaimo turizmo paslaugų poreikis.
Tyrimo tikslas – ištirti kaimo turizmo paslaugų poreikį.
Tyrimo uždaviniai: 1. Atlikti kaimo turizmo paslaugų poreikio tyrimą.2. Parengti išvadas.
TYRIMO METODAI Anketinė apklausa. Tyrimo metu bus naudojama anketinė apklausa. Anketoje bus sukonstruoti klausimų blokai visų tyrimo uždavinių atžvilgiu. Apklausai bus pasirenkami įvairaus amžiaus žmonės nuo 18m. iki 55m.Respondentų atranka bus atsitiktinė. Mano manymu, šio tyrimo imčiai sydaryti labiausiai tiks taikyti sluoksniuotąjį atrankosmetodą. Sluoksniavimas bus atliekamas remiantis keliais požymiais: amžium, lytim, išsilavinimu, gyvenamąja vieta ir kt.
PROBLEMATurizmas yra daugiamatė bei daugiafunkcinė ekonominė veikla, turinti stiprų socialinį aspektą. Turizmas apibrėžiamas, kaip visos kelionių, ekskursijų rūšys, kai asmuo palieka savo nuolatinę darbo vietą ilgiau nei vieną parą ir trumpiau nei 12 mėnesių, ir kai išvykos tikslas nėra samdoma, apmokama veikla. Turizmas apima atostogas (darbo atostogas, trumpas savaitgalines išvykas ar vienos dienos keliones), verslo keliones, draugų ar giminių lankymą, taip pat išvykas susijusias su mokslais, sportu, sveikata ar religija. Į turizmo sąvoka įeina žmogaus judėjimas iš vienos šalies į kitą. Be to, ši sąvoka apima šalies gyventojų rekreacijos bei sportinę veiklą jų gyvenamoje teritorijoje. Abi šios grupės naudoja tuos pačius gamtinius ar ekonominius resursus. Kaimo turizmas gali būti apibūdinamas tiesiog kaip turizmas kaimo vietovėse arba kaip ekonominė veikla, priklausanti nuo neurbonizuotų vietovių išteklių. Regiono “kaimiškumas” faktiškai yra suvokiamas, kaip kontrastas moderniam ir urbanizuotam gyvenimui.
Kaimo turizmo augimas gali iššaukti kai kurių pavojų atsiradimą. Išaugusi paklausa turizmui: gali įtakoti paslaugų, žemės ar gyvenamų patalpų kainos padidėjimą; gali išbalansuoti darbo vietų rinką dėl sezoniškumo; žmonės yra viliojami palikti tradicinį žemės ūkio verslą ir verstis alternatyvia žemės ūkio veikla; sunkiau išsaugoti vietinių gyventojų identitetą; galimas kriminalinių nusikaltimų išaugimas, užterštumo padidėjimas it t.t. Didžiausias pavojus kyla, kai vietinių gyventojų kultūrinis bei etnografinis identitetas tampa vien patogiu turizmo produktu.Kaimo turizmas kaip turizmo paslaugų verslas, plėtojamas kaimo gyvenamose vietovėse bei miesteliuose, turinčiuose ne daugiau 3000 gyventojų. Lietuvos kaimo turizmo produktą sudaro nakvynės, maitinimo, įvairių poilsio pramogų bei nedidelių renginių ar seminarų organizavimo paslaugos, kurios teikiamos kaip kompleksinis poilsio ir (ar) renginių produktas. Pagrindinė vartotojų rinka yra Lietuvos miestų gyventojai ar atvykę užsienio turistai. Lietuvs kaimo turizme lankosi ne tik gyventojai is Lietuvos. Kaimo turizmo sodybose 2005 metų duomenimis apsilankė 155,0 tūkst. poilsiautojų, iš jų apie 17,9 tūkst. užsieniečių ir atitinkamai metinis padidėjimas buvo 52 proc. – Lietuvos gyventojų ir 40 proc. – užsieniečių. Kaimo turizmo sodybose daugiausia užsieniečių buvo iš Vokietijos, Lenkijos, Latvijos, Rusijos. Dėl augančio užsienio turistų susidomėjimo kaimo turizmu taip pat turėtų būti sustiprinta kaimo turizmo rinkodara užsienyje: 2003 m. užsienio turistai sudarė 3 proc. visų kaimo turizmo sodybų lankytojų, 2004 metais – 10 proc. Kaimo turizmo paslaugos konkuruoja su poilsiu prie jūros, poilsiu prie ežerų apsigyvenant kempinguose, poilsio namuose ir pan. Rinkos tyrimai parodė, kad populiariausiomis kaimo turizmo paslaugomis be apgyvendinimo yra poilsis (pirtis, žvejyba, baidarės), o labiausia trūksta aktyvaus laisvalaikio paslaugų ir su ja susijusios infrastruktūros (vandens turizmo, sporto aikštelių, hipodromų, golfo aikštynų). Galima teigti, kad lietuviai vis dažniau poilsiauja kaime. Lietuvoje veikia apie 700 kaimo turizmo sodybų. Taip pat kaimo turizmas traukia ir užsienio svečių. Turistai atvyksta iš įvairių šalių, tokiu kaip Latvija, Rusija, Baltarusija, Švedija ir t.t.. Lietuvoje kaimo turizmas yra nauja, bet perspektyvi verslo rūšis. Kaimo turizmo verslas turi nemažai ypatumų, lyginant su kitomis turizmo verslo rūšimis. Tai gamtinis, ekologinis ir kultūrinis, socialinis ir politinis reiškinys. Kaimo gyventojams tai alternatyvi žemės ūkio šaka Tai rodo ir kaimo turizmo rodiklių augimas. Kasmet pradeda veiklą apie 20 naujų kaimo sodybų. Kaimo turizmo paslaugų tiekėjas privalo žinoti vartotojų poreikius, konkurentų galimybes, turizmo paslaugų standartus, mokėti planuoti savo veiklą, mokėti įvertinti savo teikiamų paslaugų kaštus ir nustatyti kainą, kad jo neištiktų bankrotas.
Tačiau Kaimo turizmas išsigimsta. Poilsį ir ramybę siūlančias kaimo turizmo sodybas vis dažniau okupuoja šeimos šventes triukšmingai norintys atšvęsti miestiečiai.Dirbantys žmonės poilsiui stengiasi išnaudoti ir savaitgalius, ypač ilguosius, arba trumpas atostogas, tad renkasi šalia didmiesčių esančias kaimo sodybas.Pasirodo, dabar paklausiausios yra sodybos, kur galima švęsti. Su tuo taikstosi sodybų šeimininkai ir taip kaimo turizmas išsigimsta. Kaimo turizmo sodybas užkariauja vestuvės, jubiliejai, šeimos šventės bei pobūviai, tad pageidaujama sodybų, galinčių talpinti 30-40 žmonių ir juos pamaitinti. Šeimininkai, siekdami įtikti, šalia sodybų lipdo papildomus statinius, kad turėtų ką pasiūlyti klientams.Kad kaimo turizmo sodybų šeimininkai stengiasi prisitaikyti prie poilsiautojų reikalavimų, akivaizdu, peržvelgus interneto svetainėse pateikiamus sodybų aprašymus bei paslaugas. Kiekvienos kaimo turizmo sodybos kultūros pagrindas – kliento aptarnavimo kultūra, nes klientas yra svarbiausias bet kurios paslaugas teikiančios organizacijos elementas. Kuo geriau bus aptarnaujami poilsiautojai, tuo geresnį įvaizdį pelnys sodyba.1. Ar Jūs kada nors naudojotės kaimo turizmo paslaugomis? ( jei ne pereikit iškart prie 10 klausimo)
a. taip b. ne
2. Ar Jums patiko svečiuotis kaimo turizmo sodyboje?
o labai patiko o patiko o neturiu nuomonės o nelabai patiko o nepatiko
3.Kas labiausiai patiko? (parašykit)………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
4. Kas labiausiai nepatiko? (parašykit)……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
5. Koks buvo Jūsų apsilankymo kaimo turizmo sodyboje tikslas? a. pailsėti b. švęsti gimtadienį ar kitą įvykį c. surengti konferenciją, seminarą
6. Kiek laiko praleidote kaimo turizmo sodyboje? a. 1 – 2 dienas b. 3 – 7 dienas c. ilgiau nei savaitę
7. Iš kur sužinojote apie sodybą, kurioje lanketės? iš draugų, pažįstamų, radau informaciją internete, pamačiau skelbimą spaudoje, kita.
8. Ar norėtumėte dar kartą apsilankyti kaimo turizmo sodyboje? a. taip b. ne.
9. Sodyba kuroje buvote yra :
10. Kokiam tikslui Jūs važiuotumėte į kaimo turizmo sodybą?
a. pailsėti, b. švęsti gimtadienį ar kitą šventę, įvykį, c. rengti seminarus, konferencijas, d. kita, e. nežinau.11. Kokiomis pramogomis Jūs norėsite pasinaudoti ilsėdamiesi kaimo turizmo sodyboje? (pažymėkite lentelėje) Labai norėčiau Norėčiau Manęs tai nedomina Nenorėčiaubiliardas važinėjimas dviračiu žiemą slidinėti važinėjimas keturračiu motociklu žvejyba
maudynės grybavimas uogavimas medžioklė jodinėjimas arkliais žaisti futbolą žaisti tinklinį žaisti krepšinį žaisti tenisą kita
12. Kokios paslaugos jūsų manymu turėtų būti sodyboje?
Turi būti Nesvarbu Manęs tai nedominatualetas viduje pirtis baseinas židinys dušas sodyboje gamina maistą verslo renginiai, proginės šventės 13. Kokių iš žemiau išvardytų dalykų pageidautumėte kaimo turizmo sodyboje? (sunumeruokite balais nuo 1 iki 12 jums labiausiai priimtiniausius atsakymus,nuo aukščiausio balo iki mažiausio)
pirtis baseinas vaikų žaidimų aikštelė futbolo aikštelė tinklinio aikštelė krepšinio aikštelė teniso kortas ežeras arti sodybos upė arti sodybos miškas arti sodybos prieiga prie interneto Kita (parašykit)………………………………………..
14 Ar Jūs norėtumėte į kaimo turizmo sodybą pasiimti su savimi naminius gyvūnus? Norėčiau Nenorėčiau Neturiu nuomonės
15. Ar ilsėdamiesi kaimo turizmo sodyboje norėtumėte paskanauti tradicinio lietuviško maisto? norėčiau nenorėčiau16. Kokioj sodyboj norėtumėt apsilankyt? (sodybos tipas)
17. Jūsų lytis: a. vyras b. moteris
18. Jūsų amžius: a. 18 – 25 metai b. 26 – 35 metai c. 36 – 45 metai d. 46 – 55 metai
19. Jūsų socialinė padėtis: a. studentas b. studentas-darbuotojas c. darbininkas d. tarnautojas e. verslininkas f. pensininkas g. bedarbis h. kita
20. Kokiame mieste gyvenate ? (įrašykite)
Mieli respondentai,
Prieš jus yra anketa, skirta kaimo turizmo poreikio tyrimams. Tikimės, kad apklausos metu gauti rezultatai padės kaimo turizmo trūkumus gerinti, o taipat pagerinti ir patenkinti Jūsų poreikius.
MALONIAI KVIEČIAME BENDRADARBIAUTI !
Jūs mums padėsit, nes mums svarbi jūsų nuomonė.
Apklausa yra ANONIMINĖ !Todėl atsakinėkite drąsiai
Tyrimo išvados: Taigi atlikę šį tyrimą (apklausę žmones su pateikta anketa) išsiaiškinsime kaimo turizmo poreikį žmogui, jų poreikius ir turizmo trūkumus, sužinosime kokiu tikslu žmonės važiuoja i kaimo turizmą, kas jiems ten patinka ir nepatinka, ko trūksta, o ko gal būt išvis nereikėtų.