Liuksemburgas

LIUKSEMBURGAS

Sostinė: LiuksemburgasSantvarka: didžioji kunigaikštystėGyventojų skaičius: 442 tūkst.Plotas: 2 586 km2Valstybinės kalbos: prancūzų, vokiečių, liuksemburgiečiųES narė nuo: 1957 m.Piniginis vienetas: euras (Liuksemburgo frankas iki 2002 m.) Liuksemburgo pavadinimas kilęs iš žodžio “Lucilinburugh” – tai reiškia “mažoji tvirtovė”. Ir iš tiesų miestas išsiskiria savo unikalia karine architektūra.

Nors Liuksemburgas – nykštukinė valstybė (84 km ilgio ir 52 km pločio), jo vaidmuo ES didžiulis: čia posėdžiauja Europos Teismas, yra Europos Parlamento sekretoriatas, ES Audito rūmai.

Ardėnų regione esantis Liuksemburgas kalnuotas ir miškingas. Pasigėrėti natūraliu gamtovaizdžiu su romantiškomis pilimis ir įtvirtintais miestais atvyksta vis daugiau turistų.

Liuksemburgas (sostinė) laikomas komercijos ir bankų centru. Nedaugelis pasaulio miestų gali pasigirti tokia gausa bankų ir kitų finansinių institucijų: 1995 m. čia buvo 7 tūkst. holdingo kompanijų, 900 investicijų fondų ir 222 bankai. Nuo 1968 m. čia įsikūręs Europos investicijų bankas – ES finansinė institucija.

Pragyvenimo lygis Lieksemburge – vienas iš aukščiausių Europoje.

Liuksemburgiečiai kaip ir belgai pasižymi puikiu kalbų mokėjimu. Nuo vaikystės mokomasi vokiečių, prancūzų ir “Letzebuergesch” (gimtoji kalba), vėliau pasirinktinai anglų, olandų, ispanų ar italų.

Liuksemburgas – vienintelė Europoje ir pasaulyje Didžioji Kunigaikštystė, o šalies Didysis kunigaikštis yra jauniausias monarchas Europoje.

Liuksemburgas per savo gyvavimo istoriją buvo okupuotas daugiau kaip 20 kartų: čia buvo vokiečiai, prancūzai, ispanai, belgai ir austrai.

Liuksemburge labai maža gyventojų dalis verčiasi žemės ūkiu. Pagrindinė šio ūkio šaka – vynuogės, todėl šalies gyvenvietės išsidėsčiusios palei upių krantus.

Į Liuksemburgą automobiliu iš Paryžiaus galima atvykti per 4 valandas, iš Frankfurto – per 3, iš Amsterdamo – per 5.

Liuksemburgiečiai studentai mokytis dažniausiai vyksta į belgiją, Vokietiją ir Prancūziją, nes Liuksemburge aukštųjų mokyklų nepakanka.

Carlas Marksas, marksizmo pradininkas, nemažai idėjų savo “Kapitalui” ir klasių kovos teorijai pasisėmė stebėdamas Liuksemburgo vynuogių augintojų skurdą.

Liuksemburge (šalyje) tiek pat gyventojų kiek ir Kaune.