kairiarankiai

KAIRIARANKIAI

Sunku gyventi ne pagal savo įpročius sutvarkytame pasaulyje:
Sveikinantis tiesti dešinę ranką, važiuoti dešiniąja kelio puse, einant pro duris spausti dešinėje pusėje esančią durų rankeną…
Tačiau kairiarnkiai geba prisitaikyti ir puikiai naudojasi savo išskirtinumu.

Beveik penktadalis mūsų planetos gyventojų – kairiarankiai arba linkę į kairiarankystę. Vadinasi, galima teigti, kad apie pusę milijono Lietuvos gyventojų yra kairiarankiai. Gal ir tu? Nebijok, kairiarankystė – ne liga, o tik dar vienas motulės gamtos pokštas. Vieni kairiarankystę paveldi iš tėvų ar senelių kaip odos arba akių spalvą(genetinė kairiarankystė), kiti kairiarankiais tampa, kai už dešiniąją organizmo pusę atsakingo kairiojo smegenų pusrutulio veikla dėl kokių nors priežasčių sutrinka – kai kurias funkcijas perima dešinysis pusrutulis(patologinė kairiarankystė).Kadaise dešinės rankos traumą patyręs žmogus gali virsti priverstiniu kairiarankiu: bijodamas pakartitinai susižeisti, jis pradeda daugiau naudotis kairiąja ranka.

KAIRIARANKIŲ BĖDOS

Kairiarankių problemomis susidomėta XX amžiaus pabaigoje. Tyrimų duomenimis, kairiarankiai kai kuriose srityse yra pažeidžiamesni nri dešiniarankiai.

■ Dažnas į kairiarankystę linkęs vaikas palyginti vėlai pradeda vaikščioti ir kalbėti.
■ Vaikai, prievartaujami tapti dašiniarankiais, gali patirti psichologinių traumų, turėsiančių įtakos ateityje.
■ Kairiarankiai dažnai serga skrandžio ir žarnyno ligomis. Kitų tyrimų duomenimis, kairiarankius dažniau kamuoja astma, diabetas, migrena, autizmas.
■ Kairiarankės moterys dažniau serga krūties vėžiu, todėl joms patartina reguliariai tikrintis.
■ Britų mokslininkai paskelbė hipotezę, jog kairiarankystė ir transeksualizmas(netinkamas savo lyties supratimas, savęs priskyrimas priešingai lyčiai) gali turėti tas pačias šaknis. Kairiarankių transeksualų yra daug daugiau.
■ Visas pasaulis labiau prytaikytas dešiniarankiams, todėl kairiarankiai dažniau pakliūva į nelaimingus atsitikimus, susižeidžia. Dėl šios priežasties kairiarankių gyvenimo statistika liūdnesnė – jie gyvena trumpiau.

RAGANOS AR GENIJAI

Dėl kitoniškumo kairiarankiai kentėjo visur ir visada.

■ Viduramžiais kitos rankos žmonės buvo kaltinami ryšiais su velniu. Vadovaudamiesi šia nuostata teisėjai pasmerkė kairiarankę Prancūzijos dydvyrę Jeanne d’Arc sudeginti.
■ Rusijos caras Petras I uždraudė teismuose liūdyti kreiviems, strazdanotiems ir kairiarankiams – kad Dievo neerzintų.
■ Musulmonų kraštuose, kur kairiarankių nėra labai daug, tradicijos draudžia imti valgį arba praustis nelabąja ranka.
■ 1921 metais išspauzdintame psichologijos mokslo veikale buvo teigiama, kad žmonės, linkę kasdienius darbus atlikti kairiąja ranka, dažniau yra silpnapročiai.
■ XX amžiaus pabaigoje pastebėjus, jog daugelis lyderių ir genijų, pavyzdžiui, Aristotelis, Julius Cesaris, Leonardas da Vinčis, Napaleonas Bonapartas, Isaakas Niutonas, Charlis Chaplinas, Albertas Einšteinas, buvo kairiarankiai, imta teigti, esą kairiarankystė – genialumo požymis.
■ Tik neseniai mokslininkai padarė išvadą, kad žmogaus kūno dalių funkcijų paskirstymas nelemia nei genialumo, nei silpnaprotystės. Beje kairiarankių vyrų daugiau nei moterų.

Briuce’as Willisas ir Davidas Duchovny, Martina Navratilova ir Monica Seles, Paulas McCartney ir Ringo Starras, Ronaldas Reaganas ir Billas Clintonas – visi jie kairiarankiai. Sociologinių tyrimų duomrnimis, kas ketvirtas kairiarankis kada nors išgarsėja dėl savo gabumų. Gal kairiarankystė – genialumo požymis? Ar Lietuvos kairiarankiai jaučiasi išskirtiniai?