SCORE.

Pirmasis pasaulio komunikacinis palydovas buvo Projektas SCORE (Signal Communication by Orbiting Relay Equipment), paleistas 1958 m. gruodžio 18 d. Kanaveralo kyšulyje Atlas B raketa. Tarp kitų pirmųjų, tai buvo pirmasis sėkmingas Atlaso, kaip kosminės paleidimo raketos, bandymas. Šioje ankstyvoje pasaulinių kosmoso programų stadijoje – Sputnik 1 ir 2 buvo paleisti vos prieš metus – pirminis tikslas buvo raketos kūną paleisti žemoje žemės orbitoje. Komunikacinis paketas buvo pagamintas kaip modifikuotas komercinis aparatas, kurį kūrė Signalų tyrinėjimo ir plėtros laboratorijos armija (Army Signal Research and Development Laboratory – SRDL), vaadovaujami Pažangių plėtojimų projektų agentūros (Advanced Research Projects Agency).

Vėlyvą 1958 m. birželį JAV SRDL armijai Monmauto forte Njudžersyje buvo nurodyta sukurti komunikacinį palydovą, sveriantį ne daugiau kaip 68 t.
Paleidimo raketa turėjo būti Air Force Atlas ICBM. Buvo planuota raketą patalpinti orbitoje, todėl buvo nuspręsta, kad komunikacinė aparatūra bus integruota į aptakų raketos apvalkalą. Buvo planuota, kad orbita bus žema, taigi palydovo amžius buvo tikėtinas tik 2 – 3 savaitės. Žema orbita ir trumpas amžius ribojo tiesioginę retransliaciją tarp dviejų žemės stočių, todėl buvo pridėtas saugoti_ir_siųsti metodas įttraukiant įrašų registratorių. Tai taip pat būtų davę palydovui pasaulinio transliavimo galimybę. Kol buvo rūpinamasi patikimumu, prie komunikacinio paketo buvo pridėtas antras įrašų registratorius. Darbas progresavo griežtai paslaptyje.

1958-ų m. gruodį SCORE palydovas jau buvo parengtas paleidimui. Iš anksto įrašyta žinutė, paruošta SR

RDLSCORE komanos, buvo paleista į įrašų registratorių. Tačiau paskutinę minutę prezidentas Eizenhaueris įkalbėjo paleisti Kalėdinį sveikinimą pasauliui. Prezidento žinutė skubiai buvo nusiųsta į Kanaveralo kyšulį, į paleidimo vietą. Komunikacinis paketas jau buvo užantspauduotas Atlas raketoje, kuri stovėjo paleidimo aikštelėje pripilta degalų. Gruodžio 18-osios rytą Signalo korpusas perdavė prezidento žinutę per Kanaveralo kyšulį į laukiančios raketos komunikacinį užtaisą. SCORE užtaisas tiksliai įrašė naująją žinutę į abu įrašų registratorius.
Po 1802 valandų, 1958-ų gruodžio 18 d, Atlas raketa buvo paleista į 182 km perigėjaus, 1048 km apogėjaus orbitą, 32,3 laipsnių pasvyrimu ir 101,5 min sukimosi periodu. Kai palydovas pirmąja orbita praskrido Kaliforniją, pirmasis užtaisas nesuveikė kaip reikia. Pagaliau gruodžio 19-ąją antrasis registratorius atsakė į koduotą komandą iš žemės ir perdavė prezidento žinutę trumpųjų bangų dažniu. “Kalba JAV prezidentas. Mokslinės pažangos stebuklo dėka mano balsas sklinda iš paalydovo, keliaujančio kosmose. Mano pranešimas paprastas: kadangi tai unikalu, aš sakau jums ir visai žmonijai, Amerika linki taikos Žemėje ir draugiškimo bei geranoriškumo tarp žmonių visur.”
Maksimalus galimos žinutės ilgis buvo 4 min, kosminės komunikacijos turėjo pakankamai talpos vienam balso kanalui arba 70 teletaipo kanalų (60 žodžių per minutę).

Antrasis SCORE paketas ir toliau dirbo puikiai, reaguodamas į tiesioginius suagoti_ir_siųsti balso bei teletaipo perdavimus tarp žemės stočių Džordžijoje, Teksase, Arizonoje ir Kalifornijoje. Po 12 dienų baterijos išsikrovė. 1959 m. sausio 21 d. palydovas įskriejo į žemės atmosferą ir sudegė.

Oro pa

ajėgų virš 4000 t sveriantis Atlas raketos kūnas buvo sunkiausias objektas, paleistas į orbitą, o armijos SCORE palydovas buvo pirmasis komunikacinis palydovas.
Išplėsta karinio eksperimento reikšmė buvo pademonstruoti praktinę palydovinio radio ryšio su tarpkontinentine galimybe pusę.
SCORE buvo 68 kg kūginis palydovas.

Leave a Comment