Dekoratyvios obelys ir jų veislės

Turinys

1.Įvadas 1

LENTELIŲ IR PAVEIKSLŲ SĄRAŠAS 2

2.Dekoratyviosios obelys 3

2.1. Obelis purpurinė „Royalty“ 3

2.2. „Verkianti obelis“(Плакучая) 4

2.3. Niedzveckio obelis 5

2.4. Rudolph obelis 7

2.5. Slyvalapė obelis 8

3.Auginimas 9

4. PROJEKTINĖ/ANALITINĖ DALIS 11

5 Išvados 12

6. Informacijos šaltiniai 13

1.Įvadas

Dekoratyviosios obelys – išskirtiniai augalai kurie yra skirti formuoti labai gražų landšaftinį dizainą kuris pasižymi jaukumu ir pasirinkimo gausa. Man obelys visada primena pavasarį, kai viskas aplinkui pradeda žydėti ir puošti mūsų sodus. Tai vieni iš gražiausiai žydinčių medžių.

Darbo tikslas: aprašyti populiarias dekoratyviūjų obelų rūšis ir jų veisles.

Darbo uždaviniai:

1.Rasti dekoratyvias obelų veisles.

2.Aprašyti: auginimo sąlygas ir morfologines savybes.

3.Labiausiai atkreipti dėmėsį į lapų ir žydėjimo puošnumą.

4.Trumpai papasakoti apie vaisius.

LENTELIŲ IR PAVEIKSLŲ SĄRAŠAS

Lentelių sąrašas

4.1. Sodo augalų rūšių palyginimas pagal aukščius……………………………………………….

Paveikslų sąrašas

2.1.1 pav. Obelis purpurinė „Royalty“…………………………………………………………………….4

2.2.1 pav. „Verkianti obelis“(Плакучая)………………………………………………………………….5

2.3.1 pav. Niedzveckio obelis……………………………………………………………………………….6

2.4.1 pav. Rudolph obelis…………………………………………………………………………………….7

2.5.1 pav. Slyvalapė obelis…………………………………………………………………………………..8

4.2 pav. Duomenys pateikti stulpelinėje diagramoje………………………………………………..10

2.Dekoratyviosios obelys

2.1. Obelis purpurinė „Royalty“

(Malus purpurea)

Jeigu turite pakankamai kantrybės, o jūs norite savo sode pamatyti nepretenzinga ir labai gražią kultūrą, tai galite pasirinkti auginti šią veislę. Dekoratyvinė obelis (Royalty) išsiskiria lėtu augimu ir lajos plėtra. Ji atspari šalnoms ir žemai žiemos temperatūrai, kita vertus labai reikli dirvožėmio sudėties atžvilgiu. Netoleruoja drėgmės sankaupų. Jeigu ja pasodinsite savo sode tai praėjus 8-10 metų periodui, lajas pasklis 4 metrų platumu. Bet laukimas to vertas. Finale sodo dizainą papuoš ištaiginga dekoratyvi obelis su nedidukais, blizgiais, neįprasto violetinio atspalvio lapeliais. Palaipsniui, artėjant rudeniui, spalva keisis į sodriai raudona, bet savo dekoratyvumo neprarasdama.(1 pav.)

1pav. Obelis purpurinė „Royalty“

 

Atkrepkite dėmėsį į tai, kad vaisiai yra nevalgomi ir gali privesti prie stipraus apsinuodijimo!

2.2. „Verkianti obelis“(Плакучая)

(Pendula rubriflora)

Gamtoje pasitaiko ganėtinai dažnai, jos arealas yra Šiaurės Amerika. Prižiūrint tinkamai medis išauga iki 12 metrų aukščio ir pasižymi lanksčiomis šakomis, kurios augimo procese, dėl užaugusių lapų ir obuolių linksta arčiau žemės paviršiaus. Būtent dėl šitos priežasties obelis buvo pavadinta „Verkiančia“. Puikiai auga Lietuvoje, nes nebijo net didelių šalčių, o to priežastis yra jos storas žievės sluoksnis.(2 pav.)

2pav. „Verkianti“ obelis

2.3. Niedzveckio obelis

(Malus niedzwetzkyana)

Tai obelų veislės kurios visos be išimties buvo išvestos hibridiniu būdu ir išsiskiria dideliu reiklumu , kalbant apie auginimo sąlygas. Išsiskiriantis Niedzveckio obelų požymis tai nedidelis krūmo aukštis ir gausus lapuotumas primenantis karūną. Vidutinis augalo aukštis siekia 5.5 metro. O karūna gali pasiskleisti 5-6 metrų atstumu nuo pagrindinio kamieno.

Prieš pasodinant, minėta dekoratyviosios obels veislę, reikėtu pasiruošti nepamirštamam, įspudingu grožiu pasižyminčiam žydėjimo periodui. Reikalas tas, kad augalui pradėjus žydėti, pradeda kauptis ypatinga medžiaga – antocianinas. Dėl šitos priežasties, augalui pradėjus skleisti žiedus atsiranda prisotintos violetines spalvos žiedlapiai.(3 pav.)

3pav. Niedzveckio obelis

2.4. Rudolph obelis

(Malus rudolph)

Tai galingas aukštas medis iki 5 metrų aukščio ir išsižarščiusia, tankiai lapuota laja. Lapai klasikinės formos ir sodriai žalio atspalvio. Esant tinkamoms sąlygoms, žydėjimo trukmė gali trukti iki 1 mėnėsio, kas šitai obeliai prideda didesnius priežiūros reikalavimus. Žiedlapiai balti, susitelke skėtiškoje formoje. Po žydėjimo periodo, formuojasi pakankamai dideli obuoliai. Vaisiai siekia 3 centimetrų diametrą ir juos užkoncervavūs yra valgomi. Obuoliai įgauna medaus geltonumo atspalvį ir atėjus gilesniam rudeniui labai gražiai dera lapų fone. (4 pav.)

4pav. Rudolph obelis

2.5. Slyvalapė obelis

(Malus prunifolia)

Šita veislė priklauso laukinių obelų rūšims ir puikiai jaučiasi soduose, netgi esant žemai temperatūrai (arčiau šiaurės). Vegetacijos metu, per sezona gali išaugti iki 20-30 centimetrų kasmet. Priėjus vyresnio amžiaus ribą 5 metus kamienas pasiekia iki 10 metrų aukštį. Dekoratyvioji Slyvalapė obelis – puošiasi žvilgančiais lapais, o juos papildo minkštai baltos žiedlapiai kurie žydėjimo periodu suteikia švelnios putos įvaizdį.

4pav. Rudolph obelis

3. Auginimas

Šitai sodo kultūrai priimtiniausia vieta yra: labiausiai apšviesta su lengvu vejėliu, kuris leidžia greitai plisti augalų apdulkinimui. Nereikėtu sodinti, blogai paruoštoje žemėje. obelų pasodinimas, galimas – ankstyva pavasarį ar ankstyva rudenį. Reikėtu suprasti , kad medžiui reikės laiko isišaknytį ir pasiruošti artėjančiai žiemai. Kaip tasyklę, reikėtu žinoti, kad sodinimui naudojamos jau paruoštos medžiagos, tokios kaip įsišakniję auginiai arba sėklos, kuriuos galima surinkti rudeni savarankiškai.

5pav.Auginimas

4. PROJEKTINĖ/ANALITINĖ DALIS

Tyrimo metu nustatėme sodo augalų rūšis: Obelis purpurinė „Royalty“; „Verkianti obelis“(Плакучая);Niedzveckio obelis; Rudolph obelis;Slyvalapė obelis, taip pat aprašėme kiekvienos rūšies pagrindinius bruožus. Taigi, šiame skyriuje palyginsime šias rūšis tarpusavyje. Išskirsiu keletą požymių pagal kuriuos bus daromos diagramos, lentelės: pagal aukščius.

Sodo augalų rūšių palyginimas pagal aukščius 4.1. lentelė
Galimi variantai Obelis purpurinė „Royalty“ „Verkianti obelis“

(Плакучая)

Niedzveckio obelis Rudolph obelis Slyvalapė obelis
Aukščiai, m 4 12 6 5 10

 

Lentelėje pateikti duomenys

Duomenys pateikti stulpelinėje diagramoje

Išvados

Obelis geriausia naudoti uždengiant tam tikrą vietą ar tai būtų tvora ar pastatas reikšmės neturi, tol kol prižiūrėsite medį jis bus tikra puošmena jūsu sode.

Mano nuomone jos labiausiai tinka auginti sodybose, kur aplinkui nėra daug atviros gamtos. Augalas priimtinas taip pat dėl vaisių gausos (nors vaisiai pas dekoratyviąsias obelis nėra dideli, bet jie turi nemažai vitamino C).

Savo sode norčiau užauginti bent kelias obelis dėl dekoratyvumo.

Informacijos šaltiniai

Декоративная яблоня в дизайне сада

Сорта декоративных яблонь и уход за ними

https://all-begonias-tamaravn.blogspot.lt/2015/06/malus-niedzwetzkyana.html

http://sodoaugalai.lt/dekoratyviuju-obelu-veisles/

http://www.infoma.lt/sodui/dekoratyvines-obelys/