Lauko reklamos analizė

TURINYS

ĮVADAS 2Lauko (išorės) reklamos klasifikavimas 3Išorinės (lauko) reklamos privalumai 11Išorinės (lauko) reklamos trūkumai 12IŠVADOS 13LITERATŪROS SĄRAŠAS 14PRIEDAI 15ĮVADASReklama yra dėmesio atkreipimas įvairiausiais būdais, turint tikslą pranešti ką nors: apie prekes (prekybos reklama), renginius (teatro, kino, sporto reklama), paslaugas (buitinės paslaugos, kelionės, pramogų ir poilsio organizavimas), politinius ir valstybės veikėjus ir partijas (politinė reklama). Kiekvienai įmonei, parduotuvei ar organizacijai itin aktuali lauko reklama (ši reklamos rūšis dar vadinama vizualine bei išorine reklama). Išorinė arba lauko reklama – bet kuris reklamos skleidimo būdas ne patalpoje. Tai viena seniausių reklamos skleidimo formų. Ji lanksčiausia ir geriausiai prisitaikiusi prie vartotojų, prieš jiems priimant sprendimą pirkti. Tik ji viena kartais gali apimti kai kuriuos geografinius ir demografinius vartotojų segmentus. Šiuolaikinės išorinės reklamos era sparčiai pradėjo plėtotis tik XX a. pradžioje, kai prasidėjo susisiekimas automobiliais, tramvajais, o vėliau ir troleibusais bei kitomis transporto priemonėmis. Reklamos užsakovai ieško kelių ir formų, kaip pačiais netikėčiausiais būdais aprėpti kuo didesnę potencialių vartotojų auditoriją. Išorinės reklamos veiksmingumą pripažįsta visos stambiausios gamintojų ir pardavėjų kompanijos. Išorinei reklamai priskiriama vitrinų ir visa reklama, kurią matome gatvėse, miesto aikštėse, stadionuose, šalikelėse, oro uostuose, gyvenamuosiuose rajonuose, ore. Tai įvairūs reklaminiai skydai, stendai, iškabos ir plakatai, afišos, transparantai, didžiuliai reklaminiai skelbimai ant pastatų sienų, virš stogų ar pastatyti atskirai. Didelę dalį išorinės reklamos sudaro šviečiančios iškabos bei efektingi šviečiantys užrašai ir patrauklūs paveikslai, elektroninės švieslentės ir šviesos laikraščiai. Šiai reklamai priskiriama reklama ant transporto priemonių ir jų viduje, reklama danguje, ant oro balionų, dirižablių, lėktuvų. Panaudojamos ir visuomeninio transporto stotelės.Lauko (išorės) reklamos klasifikavimas

Išorinė (lauko) reklama sąlygiškai (pagal Bronislovą Čerešką) skirstoma į dvi dideles grupes. Tai:• Statinė reklama;• Dinamiška, arba tranzitinė reklama. Statinė reklama sudaro didžiausią lauko reklamos grupę. Ji įrengiama specialiai paruoštuose stenduose, stovuose, konstrukcijose. Tokios reklamos poveikis priklauso nuo vietos, matomumo ir žmonių srautų dydžio bei jų aktyvumo. Dinamiška (tranzitinė) reklama visą laiką juda kartu su transporto priemonėmis. Ji gerokai nutolusi nuo reklamos skaitytojų, todėl turi būti aiški, išsiskirianti iš aplinkinių objektų, lengvai įskaitoma, kad potencialus vartotojas per trumpą laiką, neatsitraukęs nuo savo veiklos vienu akies žvilgsniu galėtų ją perskaityti ir prisiminti. Skiriami šie pagrindiniai lauko reklamos būdai:• reklaminiai plačiaformačiai plakatai;• reklaminiai skydai;• reklaminės iškabos;• reklaminiai stendai;• transparantai;• reklama ant transporto priemonių;• reklaminiai tentai;• dinaminė (besikeičianti) reklama;• ekranai ant pastato;• vitrinos;• reklaminės afišos;• tūrinės raidės ir kt.Toliau pateikiu pagrindinių reklamos būdų aprašymus. Reklama gatvėse, aikštėse ir stadionuose. Tai vienas seniausių būdų informuoti potencialius vartotojus apie prekybos ir paslaugų įmones, parduodamas prekes bei teikiamas paslaugas. Ši reklamos priemonė skiriasi nuo kitų, nes gyventojai gauna informaciją tiesiog gatvėje, eidami ar važiuodami. Organizuojant gatvės reklamą svarbu parinkti jai tinkamą vietą, kad ji būtų gerai matoma ir įsilietų į aplinką, ją pagyvintų. Reklama gatvėse paprastai įrengiama neaukštai, nes daiktų matymo ruožas apima 30 laipsnių kampą. Esant normaliam regėjimui, jis pakyla iki keturių metrų. Senamiesčiuose, kur siauros gatvės, praeivio žvilgsnis retai kada pakyla aukščiau pirmojo namo aukšto. Platesnėse gatvėse ir aikštėse matomumas yra didesnis, todėl reklaminiai stendai įtaisomi aukščiau. Reklamai skleisti plačiai naudojamos pastatų ir statinių sienos ir įvairių įmonių eksterjeras. Pastato sienos dažnai puošiamos įvairiais reklaminiais plakatais, skydais, iškabomis, stendais, pano. Svarbiausia reklaminė informacija pateikiama prie įėjimo į įmonę – jos pavadinimas, pavaldumas, darbo valandos. Meniškai papuoštos iškabos atitinka įmonės stilių ir sustiprina jos įvaizdį.
Stadionuose ir sporto salėse įrengiami standartiniai reklaminiai skydai, kuriuose vyrauja ne tekstas, o firmų pavadinimai, prekių ženklai, logotipai, trumpi agituojantys reklaminiai šūkiai. Reklaminiai skydai gali būti nejudantys arba periodiškai besikaitaliojantys. Mobiliuosiuose skyduose esanti reklama yra efektyvesnė, ji labiau patraukia žiūrovų dėmesį. Lauko reklaminiai skydai gaminami iš cinkuotos skardos, PVC plastiko, mediniu arba metaliniu rėmu. Visi reklaminiai skydai apklijuojami PVC lipnia plėvele arba lipduku, atspaustu skaitmenine spauda. Reklaminių skydų pavyzdį pateikiau prieduose (2 pav.). Gana dažnai naudojami reklaminės gairelės ir transparantai virš važiuojamosios gatvės dalies. Tokia reklama skelbia apie aktualiausius įvykius tame mieste ar gyvenvietėje: atidaromas parodas, prekybos ar paslaugų įmones, atvykstančius gastrolių artistus, artėjančias sporto varžybas, rinkimus ir kita. Reklama gatvėse ir šalikelėse turi būti įrengta taip, kad neblaškytų vairuotojų dėmesio (turi būti suderinta su saugaus eismo tarnybomis ir laikytis jų patvirtintų reikalavimų). Reklaminiai pano dažniausiai klijuojami ant iš anksto stacionariai paruoštų panelių ar didelių skydų. Reklaminiuose pano teksto nedaug. Jis turi būti labai informatyvus ir greita perskaitomas. Reklaminio pano pagrindą sudaro paveikslas, grafinis vaizdas ir labai trumpas reklaminis šūkis. Jame dažniausiai nurodomi kontaktiniai adresai; vietovė, telefono numeriai, interneto svetainės adresas. Stendų reklamoje informacijos turi būti tiek ir tokios, kad ji būtų greitai pastebima, suprantama ir įsimenama. Stendų pavyzdį pateikiau prieduose (3 pav.). Iškabos. Šio tipo lauko reklama dažn…iausiai naudojama prie įėjimų į įmonės patalpas, siekiant ją reprezentuoti. Iškabos identifikuoja kompanijos (filialo) buveinę. Jas kuriant paprastai naudojamas logotipas su papildomais dekoratyviniais elementais, kurie pabrėžia ir akcentuoja ženklą.Reklaminiai bokšteliai. Jie statomi šalia pastatų. Gali būti naudojami kaip informacinės rodyklės arba kaip produkto, paslaugos ar įmonės veiklos reklama. Bokšteliai gaminami iš tiesaus arba lenkto organinio stiklo. Šonams uždengti naudojami aliuminio profiliai arba skarda. Lempa, apšviečianti bokštelį, talpinama jo viduje. Reklaminiai bokšteliai apklijuojami PVC lipnia plėvele arba lipduku, atspaustu skaitmenine spauda. Reklaminio bokštelio pavyzdį pateikiau prieduose (8 pav.).
Reklaminėse vėliavose dažniausiai reklamuojamas įmonės pavadinimas, logotipas, būdingos spalvos. Jos iš toli matomos ir pastebimos, o tamsiu paros metu apšviečiamos. Iškabintos vėliavos netiesiogiai rodo tos įmonės pasitikėjimą savo sėkminga veikla. Reklaminių vėliavų pavyzdį žiūrėti prieduose (10 pav.).Tentai. Didelė, ryški ir nebrangi reklama. Tentai būna trumpalaikiai arba ilgalaikiai. Trumpalaikiai tentai kabinami renginių, įvairių švenčių, akcijų metu. Ilgalaikiai, lauko reklamai naudojami reklaminiai tentai tvirtinami prie sienos, specialaus rėmo ar kitų statiškų paviršių. Tai patogus būdas reklamuoti įmonės veiklą ar produkciją kartu pateikiant nuorodą į pačią įmonę (įmonės adresą, telefoną ir pan.). Reklaminiai tentai gaminami iš PVC tentinio audinio apklijuoto PVC lipnia plėvele. Taip pat gali būti spausdinami skaitmeniniu spaudos būdu arba dengiami specialiais UV atspariais dažais. Tentai tvirtinami prie specialios metalinės konstrukcijos guminiu espanderiu arba plastikiniais dirželiais. Apšvietimui naudojamos įvairios sistemos.Tentų privalumai. Reklaminiai tentai gaminami iš labai patvarios PVC tentinės medžiagos. Juos lengva sujungti iš kelių gabalų (suklijuoti ar suvirinti specialiu būdu). Tentai atsparūs klimato sąlygoms bei mechaniniams poveikiams: jie nebijo drėgmės, UV spindulių, nekeičia savo techninių parametrų prie didelių temperatūros svyravimų, neplyšta ir nesiglamžo (įtempus tentas lengvai išsilygina), juos patogu pervežti iš vienos vietos į kitą. Reklaminių tentų pavyzdį pateikiau prieduose (9 pav.).Lauko skydeliai. Jie būna lengvai nešiojami iš vienos vietos į kitą (retkarčiais įbetonuojami). Pastatomi lauko skydeliai naudojami įvairių akcijų ar produktų pristatymui (dienos, meniu, dienos prekė ir pan.). Pagal konstrukciją gaminami pastatomi standartiniai trikampiai plastiko skydeliai (3-5 mm, PVC, PS ir VEKA plastikas) ir apverstos “T” raidės formos pastatomi lauko skydeliai (aliuminio profilis, 6 – 10 mm VEKA plastikas arba skarda). Skydeliai apklijuojami PVC plėvele arba lipduku, atspaustu skaitmenine spauda.
Šviesos reklama (dar vadinama naktine reklama). Ši reklamos priemonė puošia ir apšviečia miestų gatves, sukuria šventinę atmosferą. Šviesos reklama yra lakoniška, bet jos įranga gana sudėtinga. Jos tikslas – sukelti vartotojui psichologinę reakciją (sustabdyti, nustebinti, įtikinti).Šviesos reklamos rūšys: šviečiančios iškabos, pano, stendai, tablo, laikraščiai, prožektoriai ir kt. Ji būna statinė ir dinaminė. Šviesos reklama dažniausiai kombinuojama su lauko reklaminiais stendais, iškabomis, pano. Ji iš esmės yra išorinė reklama, todėl jai keliami panašūs reikalavimai. Jeigu yra tekstas, jis turi būti trumpas ir informatyvus. Šviesos reklamos įrenginių turinys būna reklaminis-informacinis, politinis-agitacinis bei dekoratyvinis-meninis. Šviečiančios neoninės iškabos iš tolo informuoja potencialų vartotoją, kur yra jo ieškoma įmonė. Besikaitaliojančios spalvos ir apšvietimo intensyvumas atkreipia praeivių dėmesį. Šviečianti reklama plačiai naudojama vitrinose ir patalpų viduje. Šviesos srautas dažnai nukreipiamas į vieną ar kitą prekę, į kurią norima atkreipti didesnį pirkėjų dėmesį. Ją galima išskirti ne tik šviesos intensyvumu, bet ir suteikti norimą spalv…ą ar atspalvį. Kai kuriuose miestuose didelį pasisekimą turi šviesos laikraščiai – bėgančios šviesos eilutės, pranešančios svarbiausius šalies ar tos vietovės žinias, skelbiančios reklaminius tekstus, informaciją apie orus ir kitą informacinę medžiagą. Kai gyventojai pripranta prie tokios informacijos, ja mielai naudojasi ir jos laukia. Šviesos reklama ypač efektyvi niūriais rudens ir žiemos vakarais. Miestų gatvės ir aikštės tampa jaukesnės ir tartum pailgina šviesųjį paros laiką, teigiamai veikia žmonių nuotaiką. Prožektorių šviesa vakarais išryškina pavienius administracinius pastatus, kultūros ir architektūros paminklus, prekybos ir pramogų centrus. Ypatingo jaukumo ir gyvumo rudens ir žiemos vakarais suteikia šalia įmonių iliuminuoti medžiai. Šviesos reklama iškeliama virš pastatų stogų ir yra matoma iš labai toli. Taip dažniausiai reklamuojamas įmonės vardas, prekės ženklas ar reklaminis šūkis. Tokie šviesos akcentai rodo tų įmonių dėmesį lankytojams ir pirkėjams.
Šviesdėžės. Jos tvirtinamos prie sienų, skydų, stogų. Šviesdėžės gaminamos pasirinktinai iš tiesaus arba lankstyto plastiko bei organinio stiklo. Taip pat gali būti kombinuojamos su PVC tentu. Apklijuojamos specialia plėvele (filtru) arba šviesai pralaidžiu fotolipduku. Šviesdėžės gali būti komponuojamos kartu su tūrinėmis raidėmis. Tūrinės raidės. Jos gali būti šviečiančios arba nešviečiančios, komponuojamos kaip atskiri elementai ar kaip vientisos iškabos. Šviečiančios tūrinės raidės gali būti su dienos šviesos lempomis arba su neonu. Jos gaminamos iš plastiko arba organinio stiklo. Nešviečiančios tūrinės raidės gaminamos iš plastiko, organinio stiklo, medžio, metalų (vario, aliuminio), o dengiamos PVC lipnia plėvele. Taip pat jos gali būti gaminamos iš putoplasto ir dengiamos specialiais dažais. Pavyzdį žiūrėti prieduose (4 pav.).Reklama lauko ekranuose. Ekranai – operatyvios informacijos pateikimo priemonė, jie, kaip ir skydai, statomi judriausiose miesto vietose. Toks reklamos būdas labai tinka trumpalaikei reklamai, kai reikia greitai pranešti apie kažkokį renginį ar akciją. Rodoma didelei auditorijai. Lauko video ekranai – tai nauja ir unikali priemonė reklamai bei operatyviam informacijos paskelbimui mieste. Ekranai, būdami šalia didelių srautų, atkreipia daugelio žmonių dėmesį. Tai moderni ir dinamiška reklamos forma. Dinamiški ir spalvingi vaizdo klipai traukia dėmesį. Informaciją galima paleisti/pakeisti per 24 valandas (informaciją klipe pakeisti daug lengviau ir pigiau nei gaminti naują skydą). Ekranuose reklama ištransliuojama daugiau kartų. Nustatyta tik apatinė riba (30 klipų per valandą), tačiau dažnai transliacijos metu šis skaičius išauga ir klientams niekada nereikia už tai papildomai mokėti. Savo reklamai klientas gali laisvai pasirinkti: miestą, ekraną, savaitės dieną, valandą, transliacijų intensyvumą. Taip galima pasiekti reikalingą auditoriją ir rodyti kelis skirtingus klipus. Lauko vaizdo ekrano pavyzdį pateikiau prieduose (5 pav.).
Reklama ant transporto priemonių (tranzitinė reklama). Reklamos teorija ir praktika naudoja kelis terminus, kurie apibūdina šį reklamos skleidimo būdą: tranzitinė (lot. transitus – perėjimas, prekių ir keleivių vežimas per tarpinius punktus), judanti reklama, reklama ant transporto priemonių, transporto priemonių viduje ir išorėje ir kt. Reklamos skleidėjais tampa autobusai, troleibusai, taksi, antžeminiai ir požeminiai traukiniai, tramvajai, korporacinis transportas. Prie jos priskiriama reklama geležinkelio ir autobusų stotyse, oro uostuose, peronuose ir stotelėse. Vakarų pasaulyje ši reklamos skleidimo priemonė jau keletą dešimtmečių yra labai populiari. Mūsų šalyje tai vienas jauniausių reklamos skleidimo būdų. Transporto priemonių išorė vis drąsiau panaudojama įmonių įvaizdžio reklamai. Dabar daugelio automobilių ir troleibusų išorinės sienos skirtos reklaminei informacijai. Tranzitinė reklama tvirtai išsikovojo vienos populiariausių ir labiausiai prieinamų reklamos skleidimo priemo…nių statusą. Reklamos davėjai ja plačiai naudojasi. Transporto priemonės vis dažniau panaudojamos perduoti aktualiems trumpiems reklaminiams skelbimams. Populiari reklama tiek visuomeninio transporto priemonių viduje, tiek išorėje. Tokia reklama labai lanksti, ją galima naudoti tiek viename mieste, ir apimti didesnę teritoriją. Ypač sėkmingai reklaminę informaciją skleidžia tarptautiniai gabenimai. Tai vadinamoji „tarptautinė reklama ant ratų“. Reklamai ant transporto priemonių būdingas masiškumas. Ji turi neblogą perspektyvą, yra palyginti nebrangi. Transporto reklama efektyvumą pasiekia atkreipdama kiekvieno eismo dalyvio dėmesį į neįprastą akiai dirgiklį. Potencialus vartotojas gali ignoruoti kitas reklamos priemones, tačiau su šia yra priverstas kontaktuoti naudodamasis transportu. Dažnas pilietis kasdien kelyje išbūna po keliasdešimt minučių. Jis stebi aplinką ir atkreipia dėmesį į išorinę reklamą. Stotelėse laukiantys keleiviai intuityviai didžiausią dėmesį nukreipia į pravažiuojančias transporto priemones ir ant jų esančią reklamą. Jie išstudijuoja ir stotelių reklamą. Ypač įdėmiai studijuojama reklama transporto priemonių viduje, nes tai beveik vienintelis būdas keleiviui užimti kelionės laiką. Ji plačiau taikoma troleibusuose ir priemiestiniuose traukiniuose.
Autobusų, geležinkelio, oro, jūrų uostų stotys gausiai lankomos įvairiausių keleivių. Reklamos užsakovams išnuomojami plotai, kur standartiniuose skyduose dedama įvairi reklama, pritaikyta išvykstantiems arba atvykstantiems keleiviams. Perone laukiantys autobuso ar traukinio keleiviai yra pati palankiausia auditorija, labai imli reklamos informacijai ir efektyviai paveikiama. Reklama ant korporacinio transporto yra ypač efektyvi, nes:• Nuolat primena verslo partneriams, konkurentams ir vartotojams apie vienos ar kitos įmonės veiklą;• Į šios reklamos skleidimo kainą įeina jos gamyba, bet nereikia mokėti nuomos;• Reklaminės kompanijos laikas neribojamas.Ant korporacinio transporto visada yra įmonės pavadinimas ar jos logotipas, kontaktiniai adresai, trumpas, bet daug pasakantis lozungas. Kai kurios įmonės ant transporto priemonių klijuoja paveikslus, susijusius su jų darbinės veiklos pobūdžiu ir skatinančius pirkti jų gaminamas ar parduodamas prekes arba naudotis teikiamomis paslaugomis. Transporto reklamos pavyzdžių pateikiau prieduose (6 pav.). Vitrinų reklama. Tai viena seniausių išorinės reklamos skleidimo priemonių. Vitrina yra marketingo komunikacijos priemonė teik pardavimo vietoje, tiek išorėje. Ji labai svarbi mažmeninės prekybos ir paslaugų įmonėms. Vitrinos yra atskirtos nuo vartotojų ar praeivių stikline pertvara ir naudojamos parduodamoms prekėms išdėstyti, naujoms prekėms demonstruoti, informuoti apie svarbius pirkėjams įvykius – naujų kolekcijų pardavimus, kainų sumažinimus, ypatingus prekių savybių aprašymus ir t.t. Atitinkamai apipavidalinta vitrina informuoja pirkėjus apie prekybos ar paslaugų įmonės specifiką, parduodamų prekių ar teikiamų paslaugų pobūdį. Vitrinos gali būti specializuotos, kombinuotos, teminės. Vitrinos įrengiamos pastato languose, pastatų viduje arba pastatomos šalia, visiškai atskirai nuo pastato ir už jo ribų – gatvėse, stotyse ir pan. Vitrinose labai dažnai reklamuojami fotoplakatai, fotomontažai, fotonuotraukos. Šios reklamos priemonės derinamos su kitomis. Jos paprastai dedamos parduotuvių interjere ir vitrinose su prekių pavyzdžiais. Fotografijos reklama svarbus akcentas, plačiai naudojamas turizmo reklamoje. Vartotoją teigiamai veikia sodrios spalvos, nuostabūs vaizdai, jų komponavimas, nuotraukų kokybė. Vitrinų reklamoje gali būti ir papildomos naudingos informacijos – firmų adresai, pardavimo sąlygos, kontaktiniai telefonų, interneto, elektroninio pašto adresai ir kita medžiaga. Vieni daiktai vitrinose išdėstomi arčiau stiklo, kiti – toliau ar per vidurį. Praeivių dėmesiui pritraukti joje turi būti įkomponuota tokia detalė ar prekė, kuri pirmiausiai kristų į akis, taip pat galima naudoti ju…dančias plokštumas, figūras.
Vitrinose eksponuojamos ir originalios prekės, ir jų pakaitalai (muliažai). Didelėse vitrinose aprangos prekes demonstruoti gali gyvi modeliai, o naujų ir sudėtingesnių konstrukcijų prekės veikimą demonstruoja specialistai. Bet gyvoji reklama mūsų šalies vitrinose labai reta. Vitrinų reklama plačiausiai paplitusi prie stambių prekybos centrų įvairioms prekybinėms akcijoms skelbti. Tai dažniausiai ant didelių popieriaus lakštų ranka rašyti ryškūs užrašai apie sumažintas kainas, specialią akciją ar naujos prekės išskirtinės savybės reklamavimą. Tokia reklama gali būti trumpalaikė, vienadienė, siekiant iškart paveikti nuolatinius lankytojus ir praeivius ir viliojamai palankia pasiūla priversti juos apsilankyti parduotuvėje ar paslaugų įmonėje.Tam tikroms akcijoms skirtos specialios vitrinos gali būti įrengiamos miesto aikštėse, skveruose. Ten patogu demonstruoti pastatų, statinių, miesto kvartalų konkursinio planavimo maketus ir t.t. Vitrinų reklamos pavyzdį pateikiau prieduose (7 pav.). Reklama ore. Reklama ore taip pat yra išorinė reklama. Ji nepriskiriama reklamos rinkos stambiųjų elementų kategorijai. Tai priemonė, panaudojanti dramos ir siurprizo elementus, taip pat ir žmonių smalsumą. Reklamos ore formos priklauso nuo šalies teisės, reglamentuojančios oro erdvę ir skraidymą virš gyvenamųjų teritorijų, ir, žinoma, nuo reklamuotojų išradingumo. Išskiriami šie reklamos skleidimo danguje būdai:• Rašymas danguje;• Vėliavos danguje;• Įmonės logotipas ant lėktuvo ar sraigtasparnio borto;• Iš malūnsparnio ar lėktuvo barstomos įvairių spalvų reklaminės skrajutės;• Oro balionai;• Projektuojamos reklamos.Rašymas danguje – tai toks reklamos būdas, kai lėktuvas parašo žodį ar žodžius, palikdamas dūmų pėdsaką danguje. Šiai reklamai demonstruoti reikia idealių meteorologinių sąlygų (giedro dangaus).Vėliavos danguje – tai viena seniausių oro reklamos formų, kai lėtaeigiai lėktuvai tempia reklaminę vėliavą. Naudojama švenčių metu.Įmonės logotipas ant lėktuvo ar sraigtasparnio borto. Logotipas nudažomas tai įmonei būdingomis spalvomis, užrašomas reklaminis šūkis ar reklamuojamo politinio veikėjo pavardė ir nedideliame aukštyje skraidoma žmonių susibūrimo vietose (valstybinių švenčių, rinkimų kampanijų, muzikos fiestų, dainų švenčių, miestų jubiliejinių renginių minėjimo metu ir pan.).
Giedrą dieną danguje ilgai plevena iš malūnsparnio ar lėktuvo barstomos įvairių spalvų reklaminės skrajutės, jos pasklinda po didelę teritoriją ir žmonės jas noriai perskaito. Tokia reklaminė propagandinė priemonė yra labai efektyvi, be to, tai malonus akiai reginys. Naudojama per masines šventes. Oro balionai gaminami įvairiausių formų, spalvų ir konfigūracijų, imituojantys reklamuojamas prekes. Ant jų užrašomi įmonių, prekių ar paslaugų pavadinimai. Naudojami masiniuose renginiuose. Reklamos ant oro baliono pavyzdį žiūrėti prieduose (11 pav.).Figūrinis oro balionas – unikali reklamos forma, nes vienu metu gali pasiekti keletą reklaminių tikslų: vardo žinomumą, vardo susiejimą su preke, prekės formos ir spalvų atpažįstamumą, išskirtinį visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį. Figūrinis oro balionas būtų gaminamas apie 4 mėnesius, kainuotų apie 120 – 180 tūkst. Lt plius PVM. Figūrinio oro baliono eksploatacijos kaina apie – 1000 – 2000 Lt / val. Reklaminiai pneumostendai – tai nauja reklamos forma Lietuvoje, tačiau ne Europoje. Pneumostendai – tai 3-6 m aukščio įvairių formų medžiaginiai gaminiai, pripildyti šalto oro ir palaikantys savo formą kompresoriaus pagalba. Pneumostendai gali būti laikomi tiek patalpose, tiek lauke. Skirtingai nei karšto oro balionai, pneumostendai gali veikti be atskiros priežiūros ilgą laiką (keletą mėnesių ir daugiau). Pneumostendai gali būti naudojami prie kavinių, parduotuvių, prekybos ar pramogų centrų. Pneumostendai lengvai išardomi ir perkeliami į kitą vietą. Jų viduje yra įmontuota lemputė, kuri apšviečia pneumostendą tamsiu paros metu. Pneumostendų gamyba priklau…somai nuo dydžio ir formos trunka 2-8 savaites, o kaina (be dizaino) svyruoja nuo 3000 iki 10000 Lt. Pneumostendo pavyzdį pateikiau prieduose (12 pav.).Projektuojamos reklamos. Lazerio spinduliais naktį danguje ar ant žemų debesų slenkančios šviesos efektais suprojektuojama reklama. Tai labai brangi reklamos skleidimo priemonė, todėl Lietuvoje naudojama retai ir tik ypatingomis progomis.Išorinės (lauko) reklamos privalumai● Pasiekiamumas. Pastačius lauko stendus strategiškai gerose vietose, reklamą mato didelis skaičius žmonių. Paprastai ją mato tie patys žmonės, todėl ji geriau įsimenama. Norint, kad firmos reklamą pamatytų kuo didesnis skaičius žmonių, stendai išdėstomi keliuose geografiniuose regionuose.
● Pastovumas. Išorinės reklamos priemonių nereikia dažnai keisti, kurti vis naujų reklaminių maketų, todėl ji tinka firmos ar produkto ilgalaikei strategijai ar įvaizdžiui formuoti. ● Paprastumas. Lauko reklama nereikalauja sudėtingų informacijos pateikimo formų, yra paprasta. Ji pateikiama taip, kad būtų aiški dideliam potencialių vartotojų ratui.● Greitas rinkos apėmimas. Išorinės reklamos rinką galima užpildyti per vieną parą. Reklama turi būti pateikta tinkamoje vietoje ir tokiu mastu, kad sugebėtų informuoti visus potencialius vartotojus. Užsakovas, pagaminęs naują prekę, pakeitęs kai kurias prekės detales ar pakuotę, turi informuoti vartotoją ir staigiai pateikti rinkai reklamą. ● Patrauklumas (matomumas). Ryški, gerai apšviesta ar kitokių efektų turinti išorinė reklama iškart patraukia auditorijos dėmesį ir dažnai primena vartotojui, kad jam reikia užeiti į parduotuvę ar paslaugų įmonę. Tokią reklamą mato beveik kiekvienas praeivis, taigi, jos užsakovas daug kartų kontaktuoja su kiekvienu tos vietovės mobiliu gyventoju. ● Dažnumas. Beveik kiekvienas praeivis lauko reklamą pastebi daug kartų ir reaguoja į ją. Be to, ją galima dažnai keisti (pagal reikalą) palyginus nedidelėmis sąnaudomis. ● Lankstumas. Prekę, paslaugą ar įmonę galima reklamuoti bet kurioje geografinėje vietoje ir bet kurioje rinkoje – visoje šalyje, atskirame regione ar vietinėje rinkoje. Gali būti lanksti ir demografiniu požiūriu – ji gali būti sukoncentruota ten, kur daugiausiai lankosi jaunimas arba pasiturintys žmonės, arba konkrečios etninės grupės žmonės. Išorinė reklama gali surasti savo auditoriją netgi pagal gyventojų veiklą – namų šeimininkėms pakeliui į parduotuvę, verslininkams, važiuojantiems į darbą ir iš jo, turistams pakeliui į oro uostą ir pan. ● Kaina. Lauko reklama kainuoja pigiau nei daugelis kitų reklamos skleidimo priemonių. Kainų tarifai priklauso nuo konkrečios rinkos ir reklamos intensyvumo. Skirtumas atsiranda dėl nuomos, darbo kainų ir rinkos dydžio. Kuo rinka didesnė, tuo tarifai didesni. Paprastai Lietuvoje reklamos stenduose nustatomi vieno kvadratinio metro nuomos kaina vienai parai. Į ją įeina stendo įrengimas, elektros energija, garantinis aptarnavimas, PVM. Reklaminių stendų nuoma šalikelėse ir ant namų sienų priklauso nuo jų įrengimo vietos, metų sezono ir kitų veiksnių. Konkrečius kainų tarifus nustato savivaldybės ir aptarnaujančios reklamos agentūros.
● Poveikis. Aiški, paprasta, veiksminga ir konkreti reklama gali daug kartų per trumpą laiką efektyviai informuoti auditoriją. Jei ji meniškai paruošta, puošia ir pagyvina aplinką.Išorinės (lauko) reklamos trūkumai• Mobili lauko reklamos skaitytojų auditorija (vairuotojai ir keleiviai): jiems sudėtinga perduoti išsamesnę informaciją, todėl apsiribojama pavadinimu, piešiniu ir keliais (iki dešimties) žodžiais.• Lauko reklamos kampanija turi būti suplanuota iš anksto, reklaminis pranešimas yra ilgalaikio pobūdžio, todėl, norint greita paskelbti kokią nors žinią, reikia rinktis kitas reklamos priemones. • Tokią reklamą labai sunku paskirstyti demografiniu požiūriu.• Reklaminės medžiagos pagaminimas užima gana daug laiko, yra sudėtingas bei imlus darbas (todėl reklaminės kampanijos turi būti suplanuotos anksčiau negu reklama per kitas skleidimo priemones).• Išorinei reklamai keliami ypač dideli reikalavimai ir jos projektus būtina suderinti su miesto ar rajono dailininkais, architektais. • Gyventojai dažnai neigiamai reaguoja į lauko reklamą (kai reklama įrengta netinkamoje vietoje, trukdo vairuotojams, keleiviams, gadina landšaftą, teršia aplinką, kelia pasibaisėjimą).• Išorinės reklamos pasiūla viršija paklausą. Galime pamatyti daug tuščių stendų su užrašu „Čia geriausia vieta jūsų reklamai“, kurie gadina aplinką, erzina praeivius.• Nepadori išorinė reklama (tokią reklamą uždraudžia vietinė valdžia).• Tokios reklamos poveikis labai priklauso nuo aplinkos.Kad išorinė reklama būtų veiksmingesnė, reikia:• Tobulinti jos dizainą;• Dažniau keisti stendus ir plakatus;• Plėtoti reklamą ant transporto priemonių ir jų viduje;• Dažniau atnaujinti vitrinas ir jų meninį apipavidalinimą;• Plėtoti šviesos reklamą ir t.t.IŠVADOSKiekvienas gyventojas patenka į miesto informacinę erdvę, kur jį iš karto apsupa įvairūs reklaminiai plakatai, skydai, iškabos, rodyklės. Žmogus negali nepastebėti standartizuotų reklaminių skydų greitkeliuose, pakeliui į oro uostus, jų teritorijoje ir viduje. Todėl lauko reklama sparčiai plėtojasi, ir reklamos davėjai vis daugiau lėšų skiria jai tobulinti.
Išorinė reklama, be savo paskirties – skleisti reklaminę informaciją gyventojams, turi tikslą paįvairinti aplinką, suteikti jai gyvumo, žavumo ir džiaugsmo tiek vietiniams gyventojams, tiek atvykstantiems svečiams. Lauko reklama tapo įdomia ir savita išraiškos forma. Ji gali pretenduoti į savotišką miesto ar gyvenvietės vizitinę kortelę, pagal kurią svečias susidaro pirmąjį įspūdį apie vietinės valdžios ir tos teritorijos gyventojų pastangas gražiai tvarkyti aplinką ir funkcionaliai panaudoti reklamą informaciniams tikslams. Lauko reklamą mato daugelis gatvėje praeinančių žmonių, todėl šio tipo reklamos priemonėms keliami tokie reikalavimai: ypatingas ryškumas ir išskirtinumas, ne per maži matmenys, reklamos teksto aiškumas, patrauklumas. Tokioje reklamoje aiškiai išryškinama firminė simbolika: prekės ženklas, firminės spalvos. Kuo įdomesnė ir įsimintinesnė išorinė reklama, tuo labiau ji išsiskirs iš kitų lauko reklamų. Ryškios spalvos, įdomios formos, atitinkamai parinktas apšvietimas – tokia lauko reklama padės išsiskirti ir pritraukti naujus klientus. Lauko reklamos išskirtinumas priklauso tiek nuo vizualinio bei estetinio pateikimo, tiek ir nuo medžiagų, iš kurių ji pagaminta bei vietos, kurioje bus pakabinta. Išorinės reklamos priemonėmis reklamos davėjas sėkmingai kreipiasi į gyventojus tuo metu, kai jie ypač palankiai nusiteikę jos poveikiui. Nuo seniausių laikų prekių gamintojai ir pardavėjai, paslaugų teikėjai ir politiniai veikėjai intensyviai naudojo ir dabar tebenaudoja išorinę reklamą savo tikslams pasiekti. Ji turi didelį pasisekimą, nes yra palyginti pigi, greitai išplatinama, informatyvi ir apima didelę auditoriją. Ypač patogu ją naudoti vietiniams reklamuotojams, kurių gaminių vartotojai yra aplinkiniai gyventojai. Jie prie tos reklamos pripranta, pasitiki ja, visada pastebi naujienas ir į jas nedelsdami reaguoja. Nuo išorinės reklamos gyventojas negali atsiriboti. Jis gali nesiklausyti radijo, nežiūrėti televizoriaus, neskaityti spaudos ir jų skleidžiamos reklamos, bet „pasislėpti“ nuo išorinės reklamos beveik neįmanoma.LITERATŪROS SĄRAŠAS
1. Čereška Bronislovas. Reklama: teorija ir praktika. Vilnius, Homo Liber, 2004. 659 p.2. Jokubauskas Darius. Reklama ir jos poveikis vartotojui. In Spe 2003. 3. Urbanskienė R. Reklama ir rėmimas/, R. Urbanskienė, O. Obelenytė. Kaunas, Technologija, 1995. 138 p.4. Urbanskienė R. Demonstracinė reklama: mugių ir parodų organizavimas/ R. Urbanskienė, R. Viržintas. Vilnius, 1997. 82p.5. Šliburytė Laimona. Reklamos procedūra. Kaunas, Technologija, 2001. 70p. 6. Prieiga per internetą: [žiūrėta 2006-10-28] 7. Prieiga per internetą: [žiūrėta 2006-10-28]8. Prieiga per internetą: [žiūrėta 2006-10-31]9. Prieiga per internetą: [žiūrėta 2006-10-28]10. Prieiga per internetą: [žiūrėta 2006-10-28]11. Prieiga per internetą: [žiūrėta 2006-11-05]PRIEDAI1 PRIEDAS

1 pav. Transporto stotelės, šviečiančios vitrinos, reklaminės kolonos

2 pav. Reklamos skydai pakelėse, ant pastatų sienų, viadukai

3 pav. Stendas 4 pav. Šviečiančios tūrinės raidės 5 pav. Lauko vaizdo ekranas

6pav. Reklama ant transporto priemonių 7 pav. Vitrinų reklama

8 pav. Reklaminis bokštelis 9 pav. Reklaminis tentas 10 pav. Reklaminės vėliavos2 PRIEDAS

11 pav. Reklama ant oro baliono 12 pav. Pneumostendas 13 pav. Figūrinis oro balionas