Seksualumas ir Edipo kompleksas

74 17

Šiuolaikinėje psichologijoje seksualumo sąvoka apima daug įvairių fizinių ir emocinių aspektų. Tai ir fizinio pasitenkinimo siekis, ir kasdieninio gyvenimo energija, ir būdas palaikyti santykius su kitu žmogumi, sukuriant ypač artimą ryšį. Norint suprasti seksualumą, svarbu suvokti, kad tai nėra su lytine branda ateinantis pojūtis, kad vaikas seksualus jau nuo pat gimimo.

Visų pirma, seksualumas – tai instinktas, įgimtas visiems gyvūnams, taip pat ir žmogui. Todėl jis funkcionuoja nuo pat pirmų dienų tokiu pat tikslu kaip ir kiti instinktai – išlikti, apsisaugoti bei patirti mal

lonumą. Seksualumas svarbus vaiko raidai, jo poreikių atmetimas ar slopinimas daro įtaką charakteriui. Pavyzdžiui, jei kūdikiui neleidžiama žįsti motinos krūties, žindymo poreikis atsinaujina jam užaugus kaip noras priklausyti. Toks asmuo dažnai kuria mazochistinį ryšį.

Kalbant apie vaikų seksualumo raidą, ypač dažnai minimas Edipo laikotarpis. Pavadinimą jis gavo nuo karaliaus Edipo, kuris nužudęs tėvą tapo savo motinos vyru, istorijos. Paprastai šį laikotarpį išgyvena ketverių-šešerių metų amžiaus vaikai, kuomet berniukas dėl seksualinių impulsų ima geisti mamos, o mergaitė tėvo, bandydami įveikti, „nurungti“ tos pačios lyt

ties gimdytoją. Žinoma, šie norai nėra sąmoningi. Tai kova siekiant įtvirtinti savo lytiškumą.

Berniukas Edipo laikotarpiu atrandantis, kad mergaitės neturi varpos, bijo ją prarasti ir patiria kastracijos nerimą. Tuo tarpu mergaitė jaučia pasiekiamumo nerimą, nes jos genitalijos yra nepasiekiamos kūno viduje. Be

to, dar būdingas ir penetracijos nerimas – reakcija į varpą, kurios moteris neturi ir negali nuo jos apsiginti. Šių baimių nereikėtų suprasti kaip tiesioginio fizinio sužalojimo baimės, tai daugiau susiję su nerimu būti užvaldytam ir priklausomam nuo tėvų.

Minėtos baimės sukelia poreikį slopinti priešiškus jausmus tos pačios lyties gimdytojui ir seksualinius impulsus kitam arba norą prisitaikyti prie tėvų reikalavimų. Daugeliu atvejų Edipo laikotarpis baigiasi sėkmingai, konfliktai išsprendžiami ir vaikas pereina į aukštesnę raidos pakopą. Problemos iškyla tada, kai tėvai nepakankamai tolerantiški vaiko konkurencijos jausmams ir vaikui tenka juos per daug tramdyti. Tuomet kyla būtinybė jausmus nukreipti ir išlieti  kitur, pavyzdžiui, bendraujant su žaidimų draugais, gyvūnais. Tokie netinkama linkme nukreipti jausmai neišgyvenami iki galo. Pasąmonė juos transformuoja ir paverčia kompleksais, pasireiškiančiais žmogui suaugus. Pavyzdžiui, susidūręs su

autoritetais, asmuo tampa labai priešiškas, varžosi dėl padėties ir perdėtai siekia demonstruoti savo jėgą. Varžovais būna tos pačios lyties asmenys, tampantys nesąmoningų konfliktų su tėvais atspindžiais. Tai ir vadinama Edipo kompleksu.

Join the Conversation

17 comments

 1.   

  o mano sunus pasirodo serga edipo kompleksu budamas penkiolikos,del to to vyksta skyrybos,nes motina nesuvokia ir nenori suvokti sios situacijos….tai labai baisu,nereali neapykanta tevui su gresianciomis pasekmemis…ka daryt nzn.

 2.   

  Tikrai puikiai save pamenu nuo ankstyvos vaikystes, bet nei tevas, nei senelis manes netrauke. Tik svetimi dedes, kartais buvo simpatiski. Ir pimpio niekam nepavydejau, nes man tai visai ne galvoj buvo.

 3.   

  niekad nekonkuravau su mama,o su teciu budavau daug ,nes jis vakare turedavo daugiau laiko paskaityti,pamokyti,kol mama vire,skalbe ir tt.Manau,tai ne visuotinis reiskinys.

 4.   

  O man buvo, ir dar koks Edipo kompleksas 🙂 pamenu tik su teciu visur vaiksciodavau iki kokiu 11 metu 🙂 jis i statybas namo statyt, ir as is paskoks; jis i garaza masinos remontuot, ir as kartu :)) bet nepamenu to, kad pavydeciau jo mamai, ir bandyciau ja nurungt. Tik pamenu, kad baisiai norejau visur but su teciu, ir nesvarbu ka veikt, kad tik but :))

 5.   

  Prašyčiau – Edipo kompleksas ir varpos nerimas yra grynai froidistiniai reliktai. Atsipeikekit žmonės – visos tos nesąmonės veikia tik tuos, kurie į jas gilinasi.

  Išvis – kam apie tokius dalykus rašyti svetainėje, kuri priklauso psichologui turėjusiam išeiti modernią mokyklą.

 6.   

  Mielosios, visu pirma tik berniukai patiria Edipo kompleksa. Panelem tai vadinasi Elektros kompleksas. Nieko keisto, kad jus, mielosios neprisimenat, nes ankstyvosiose asmenybes raidos stadijose pasireiskianti ID ismoko suvaldyti Ego ir Superego (Froido ledkalnis). Ar pamenat, kai papo ciulpimas, ar sedejimas ant puoduko jums teike beprotiska malonuma ? Ne? Ir nieko nuostabaus. Dauguma vaikystes prisiminimu yra nugramzdinti giliai i pasamone, ir tik ne vienerius metus taikant psichoanalizes metoda galima tuos prisiminimus atgaivinti.

  P.S. Tai tik viena is teoriju. Nebutinai visi turi su ja sutikt, bet kadangi tema froido, tegyvuoja Froidas !

 7.   

  Merginoms buna Elektros kompleksas berods taip vadinasi.

 8.   

  Turiu geru draugiu, bet i darbine komanda ar kur i kelione geriau rinkciausi vyriska kompanija, nepaistamas moteris net ignoruoju jeigu nera butinybes kazka aptarti. Ar tai jau Edipo kompleksas? Tetis man buvo baisiai geras, o mama griezta…Jis man lopsines dainavo, pasakas seke…

 9.   

  Tiesos žinoma yra, ne veltui psichologai apie tai kalba, tik viskas labai keista atrodo, kai tokiame jauname amžiuje vaiko elgesys suvedamas į seksualumą.

 10.   

  Manau, kad tai ne Edipo komplesas, o tiesiog vaikiškas įsimylėjimas ar susižavėjimas 😉 Edipo kompleksas būna jaunesniame amžiuje ir labiau nesąmoningas.

 11.   

  Edipo kompleksas vieniems smarkiau pasireiškia, kitiems – mažiau… aplamai vaikystėje teko nuslopinti tą kompleksą. Vėliau pasireiškė ligomis, gal po metų, todėl auginant vaikus, reikia daug žinoti – ir su amerikiečių psichologe diskutavau tik apie tai visai neseniai… o kol augo mano vaikai, tik intuityviai duodavau tai, ką žinojau, tai: sportą įtraukiau, muziką, valgio gaminimą, bendravimą su bendraamžiais. Ir mokiausi, mokiausi ir vėl, ir vėl atnaujinu žinias kitų Europos šalių informaciją renku – kaip ten auginami vaikai, kuo jie užsiima, koks maistas, bendravimas su tėvais…

 12.   

  Egipo kompleksas manes nekankino, nes mano tėvas grubus, netaktiškas…ir tikrai ne tas žmogus dėl kurio reikėtu kariauti su mama. Kai kuriais atvejais nesijaučiu saugi, nors tai man kai kur ir trukdo. Esu jau metuose, bet stengiuosi kovoti su savo vaikystės kompleksais. Mama išsaugojo vaikams tėva, bet nuo to ir jai pačiai dabar nėra ir gero pavizdžio vaikams gyvenime nedavė.

 13.   

  kazkaip nieko panasaus nepamenu, tikrai savo mamos nekada nenorejau nurungti del tevo :-)))

 14.   

  Na, kiek esu skaiciusi, labai retai kada vaikai prisimena sia stadija. Pvz as taip pat nepamenu, bet mama pasakojuo, kaip vienu metu buvau tapusi visiskas tecio vaikas – sekiodavau jam is paskos, glaustydavausi ir baisiausiai pykdavau, jei mama pamegindavo mane patraukti. Manau, yra tiesios siame straipsnyje

 15.   

  prisimenu toki Edipo kompleksa, nors tada ne nenutokiau kas tai, ir kodel tai vyksta… Manes netrauke mano tevas, nes tevai buvo issiskyre… Bet mama turejo drauga… jis mane labai trauke, nenoredavau, kad mama butu salia, stengdavausi buti pati salia, stengdavausi izvelgti meile… tik tiek, kad tada man buvo 8-9metai, o ne 4-6m.

 16.   

  As pamenu kad vaikysteje labai zavejausi savo mama, taciau negaleciau pavadinti tai edipo kompleksu. Tad Edipo kompleksas yra kaip pirmas dantukas, isdyksta reikiamu laiku ir iskrenta kai jam ateina tam laikas. 🙂

 17.   

  Aš pati irgi stebėjausi skaitydama apie Edipo kompleksą, negaliu prisiminti iš vaikystės nieko panašaus…