Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Darbas:

savarankiškai. Vandens ropliai, kaip ir sausumos, kvėpuoja atmosferos oru, o daugintis išeina į krantą, kur ir padeda kiaušinius(pvz.: vėžlių ir krokodilų būrių atstovai). Ropliai yra tiesioginiai senovinių amfibijų, stegocefalų, palikuonys. Medžiagų apykaita palyginti lėta, ji suaktyvėja tik tam tikru metų laiku.
Šaltiniai:1) V. Logminas, J. Prūsaitė, J. Virbickas. 1982. Vadovas Lietuvos stuburiniams pažinti. Vilnius, 74 psl.. 2) D. Traitakas, N. Klinkovskaja, V. Karjenovas ir kiti. 1987. BIOLOGIJA Informacinė medžiaga. Kaunas, 75 psl. 3) K. Trainys. 1986. Zoologijos laboratoriniai darbai. Vilnius, 199 psl. 4) J. Gaižauskienė. 1981. Susipažinkite: Varliagyviai ir Ropliai. Kaunas, 43 psl.

Roplių klasifikacija
Ropliai skirstomi į tris poklasius: 1) ANAPSIDŲ (Anapsida), jų poklasiui priklauso vėžlių (Chelonia) būrys. 2) LEIPIDOZAURŲ (Lepidosauria), jų poklasiui priklauso snapagalvių (Rhynchocephalia)
ir žvynaroplių (Squamata) būriai. 3) ARCHOZAURŲ (Archosauria), jų poklasiui priklauso krokodilų (Crocodylia) būrys.
Šaltinis: K. Trainys. 1986. Zoologijos laboratoriniai darbai .Vilnius, 199 psl.

Anapsidų poklasis, vėžlių būrys — Chelonia
Iš visų dabartinių roplių vėžliai yra labiausiai specializuota grupė. Jų liemuo uždarytas kauliniame šarve, po kuriuo slepiama galva ir kaklas, kojos ir uodega. Tai veiksminga apsisaugojimo priemonė nuo priešų. Šarvą sudaro viršutinis skydas — karapaksas (carapax) ir apatinis skydas — plastronas (plastron). Abu skydai sujungti iš šonų, dažnai net suauga. Karapaksą sudaro susiformavusios odoje kaulinės plokštelės, kurios išsidėsčiusios tam tikra tvarka. Vidurinės eilės plokštelės (vertebralia) suauga su stuburo slankstelių nugarinėmis ataugomis. Iš šonų yra porą eilių pailgų plokštelių (costalia), kurios suauga su šonkauliais. Karapakso kraštuose yra smulkiausios kraštinės plokštelės (marginalia). Plastrono priekis (epiplastron) sudarytas iš poros pakitusių raktikaulių, o toliau yra dar 3 plačių kaulinių plokštelių poros: hyoplastron, hypoplastron ir xiphiplastron, kurios taip pat priklauso odos dariniams, nes susiformavo iš pilvinių šonkaulių. Visas kaulinis šarvas yra padengtas raginiais įvairaus storio skydeliais, tačiau jų ir kaulinių plokštelių ribos nesutampa. Sausumos vėžlių šarvas būna aukštesnis negu gyvenančių vandenyje. Trioniksų, kurie gyvena gėlame vandeny, kaulinis šarvas būna padengtas tik minkšta oda, o jūrinio kietaodžio vėžlio (Dermochelys), jis redukuotas iki šimtų smulkių kaulelių, kurie yra storoje odoje.1 pav. Balinio vėžlio (Emys orbicularis) skeletas:
1 — šonkaulis; 2 — mentė; 3 — korakoidas; 4


Atgal  1  [2]  3  4  5  6  Toliau
Darnipora.lt