Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Aprašymas:Darbas:

KEPENYS
Suaugusio žmogaus kepenys sveria apie 1200 g. Tai yra pats svarbiausias žmogaus vidaus organas. Jų masė gali svyruoti tarp 20-60 g vienam kilogramui kūno masės. Apie 70-80 kepenų masės sudaro hepatocitai ir apie 20-30-Kupferio ir kitos ląstelės.
Didžiausias kiekis (apie 75) kraujo į kepenis patenka pro vartų veną (apie 1,5l/min.). Apie 30 vartų venos kraujo yra iš blužnies. Vartų venos kraujas sąveikauja su žarnyno absorbciniu paviršiumi, todėl maisto medžiagos, išskyrus didžiąją dalį trigliceridų, rezorbuotos žarnyne, patenka į kepenis. Kepenys yra tarpinis organas tarp vartų venos ir bendrosios kraujo apytakos. Jos yra pirmasis iš virškinamojo kanalo patenkančių medžiagų reguliatorius ir skirstytojas.
Maisto medžiagų rezorbcija žarnyne vyksta nepastoviai, todėl vartų venos kraujyje tam tikrų medžiagų koncentracija yra kintanti ir skirtinga. Tačiau, nepaisant to, jų koncentracija bendroje kraujotakoje svyruoja nežymiai.

Ramybės metu pro kepenis teka apie 30-35 minutinio kraujo tūrio. Hepatocitų sąlytį su krauju didina gana lėta kraujo tėkmė pro kepenis. Daug deguonies turintis kraujas, patekęs pro kepenų arteriją (apie 25 bendro kiekio), pirmiausia plauna periferines jo dalis. Dviem keliasi į kepenis patekęs kraujas susimaišo kepenų sinusoiduose, kurie iškloti Kupferio ląstelėmis. Jose yra daug lizosomų.
Didžioji dalis krūtininio latako limfos susidaro kepenyse. Pro limfagysles pašalinami kenksmingumo netekę infekcijos sukėlėjai ir nuodingos medžiagos.
Kepenys yra labai svarbios, nes palaiko ir reguliuoja ląstelėse maisto medžiagų vidinės terpės homeostzę maitinimosi metu ir tarp jo.
4
Kepenys absorbuoja, transformuoja ir išskiria daugelį kraujo medžiagų. Dauguma medžiagų apykaitos keliu organizme tiesiogiai ar netiesiogiai susiję su kepenų funkcija.
KEPENŲ CHEMINĖ SUDĖTIS
Apie 70 kepenų masės sudaro vanduo. Jo kiekis gali svyruoti nuo 80 (kepenų pabrinkimo atveju) iki 55 (kepenų riebėjimo atveju). Daugiau negu pusę kepenų audinio sauso likučio sudaro baltymai, iš jų daugiausia yra globulinų. Didelį kiekį kepenų baltymų sudaro fermentai.
Apie 5-6 kepenų masės sudaro lipidai (trigliceridai, fosfolipidai, cholesterolis). Jų kiekis kepenyse priklauso nuo mitybos, jos ritmo ir maisto sudėties. Vartojant riebų maistą, lipidų kiekis kepenyse gali padidėti. Nutukimų atvejais lipidų keikis pasiekia 20, o kepenų riebėjimo atveju-50 ir daugiau audinio svorio. Kepenų baltymų sudėtis priklauso nuo dietos daug labiau negu kitų organų baltymų sudėtis.
Kepenyse tam tikros medžiagos yra kaupiamos. Jose yra daug vitaminų, hormonų ir kitų didelės masės organinių junginių negu kituose organuose.
Kepenų mineralinė sudėtis įvairi. Geležies, vario, mangano, nikelio ir kitų elementų irgi yra daugiau negu kituose organuose.
Kepenys atlieka daug funkcijų, iš jų svarbiausios yra metabolinė, išskiriamoji ir detoksinė. Metabolinę ir išskiriamąją kepenų funkcijas patogiausia nagrinėti kartu, nes tam tikri tarpiniai metabolitai gali būti išskiriami.
KETOGENEZĖ
Jeigu tarp angliavandenių apykaitos ir riebiųjų rūgščių oksidacijos yra pusiausvyra ir pakankamai oksalacetato, tai acetil-CoA, susidarantis riebalų rūgščių B-oksidacijos metu, metabolizuojamas trikarboksirūgščių cikle (Krebso cikle).

Jeigu organizme vyksta riebalų rūgščių B-oksidacija ir trūksta oksalacetato, susidariusio acetil-CoA, metabolizmas kinta. Taip atsitinka badaujant, sergant cukriniu diabetu, sunkiai fiziškai dirbant, kai trūksta angliavandenių maiste ir kt.
Dėl oksalacetato trūkumo acetil-CoA negali įsijungti į trikarboksirūgščių ciklą. Jo dvi molekulės jungiasi tarpusavyje ir sintetinamas acetoacetatas, iš kurio susidaro B-hidroksibutiratas ir acetonas. Trys medžiagos: acetoacetatas, B-hidroksibutiratas ir acetonas, vadinamos ketoniniais
5
kūnais. Jie sintetinai tik kepenyse, o skaidomi ekstrahepatiniuose audiniuose, kur verčiami aceril-CoA ir oksiduojami Krebso cikle. Ketoninių kūnų susidarymą katalizuojantys fermentai yra hepatocitų mitochondrijos...
Atgal 1 [2] 3 4 5 Toliau
Darnipora.lt