Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Darbas:

pastaruoju metu grindžiamas ‘cholesterolio padidėjimo hipoteze’.
Pirmą kartą lipidų ryšys su ateroskleroze nuslatytaprieš 150 mctų, kai ateroskleroziniuose arterijų pažeidimuose buvo nustatytas cholesterolis. Tačiau tik dvidešimtojo amžiaus pradžioje eksperimentiškai įrodytas maiste esančio cholesterolio ir aterosklerozės ryšys.
25 metų trukmės ‘Septynių šaliu studijoje’, pradėtoje dar 1957 m., buvo nustatyta jog tose šalyse, kurių gyventojų kraujyje choIesterolio daugiau, sergamumas koronarine širdies liga ir mirštamumas nuo jo didesnis, ir atvirkščiai. Cholesterolio kiekiui kraujyje padidėjus 1 proc., širdies infarkto rizika padidėja 2 proc.
Vėliau cholesterolio padidėjimo hipotezė buvo patvirtinta didelėmis mokslinėmis studijomis: gydant pacientus cholesterolį mažinančiais vaistais, sumažėjo širdies infarkto dažnis, mirties rizika.

Cholesterolio apykaita
cholesterolis į kriaują patenka dviem keliais:
gaminamas kepenyse arba patenka su maistu. Jis yra netirpus vandenyje, todėl krauju jį perneša baltymai. Tokie cholesterolio ir baltymų junginiai vadinami lipoproteinais.
Jų būna įvairaus tankio:
• Chilomikronai – didžiausio tankio.
• Labai mažo tankio lipoproteinai (LMTL).
• Mažo tankio (MTL).
• Didelio tankio (DTL).
Aterosklerozės procese aktyviausiai dalyvauja MLT ir DLT. 60 – 70 proc. Kraujo cholesterolio perneša MLT, 40 – 30 proc. – DTL.
Pagal pernešančius lipoproteinus cholesterolis skirstomas i rūšis:
MTL –cholesterolis (mažo tankio lipoproteinų) -'blogasis’, aterogeniškas: jis įsiskverbia į kraujagyslių sieneles, ten oksiduojamas ir skatina aterosklerozės vystymąsi. Jo kraujyje neturi būti per daug..

DTL – cholesterolis (didelio tankio lipoproteinų) – ‘gerasis’, padeda organizmui mažinti ,blogojo’ cholesterolio kiekį kraujyje.Pastarąjį jis suriša, nuneša į kepenis ir pašalina su tulžimi per žarnyną|. Jo kraujyje neturi trūkti.
Dar kraujyje yra trigliceridų - tai trečia lipidų rūšis. Trigliceridai yra ‘blogi’ nes labai skatina aterosklerozės vystymąsi ypač sergantiems cukriniu diabetu.
Visų išvardytų lipidų turi būti sveiko žmogaus krau jyje bei ląstelėse. Organizmui jų reikia kaip stalybinės, energetinės medžiagos. Cholesterolis būtinas kai kurių hormonų gamybai, smegenų ir įvairioms kitoms ląstelėms. Tačiau, kai lipidų tampa per daug arba sutrinka jų santykis, progresuoja aterosklerozė
Laikui bėgant kraujagyslių sienelėse gali susidaryti cholesterolio sankaupos. Pats aterogeniškiausias, t. y. labiausiai skatinantis aterosklerozę yra MTL cholesterolis. Patekę po kraujagyslės vidiniu dangalu, endoteliu, mažo tankio lipoproteinai yra oksiduojami, ir tik


Atgal  1  [2]  3  4  5  6  7  8  9 ... 13  Toliau
Darnipora.lt