Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Darbas:

kurių metalų, iš kurių gaminami laidai, atomų elektronai gali atitrūkti nuo atomų ir pereiti iš vieno atomo į kitą. Vadinasi, metalus sudaro teigiami jonai ir laisvieji elektronai. Tam tikromis sąlygomis šie elektronai metaluose gali judėti kryptingai, t.y. gali susidaryti jų srovė. Toks kryptingas elektronų judėjimas ir vadinamas elektros srove .,,Elektra yra dviejų pavidalų: elektra, kuri teka ir statinė elektra. Milijardai elektronų skrieja laidu sudarydami srovę. Elektra teka iš šaltinio pavyzdžiui, baterijos ar elektrinės, į mašiną. Paskui kiti laidu grįžta atgal į šaltinį“ ( Iliustruota vaikų encikl.)
Kad laidais imtų tekėti srovė, reikia tuos laidus sujungti su srovės šaltinių. Tai paprasčiausiai gali būti galvaninis elementas (tai buvo pirmasis elektros srovės šaltinis, išrastas 1800 m italų mokslininko Aleksandro Volto. Jo sukūrimas buvo labai svarbus fizikos raidoje.), ar elementų baterija. Elementas
turi du polius, kurių vienas polis teigiamas, kitas – neigiamas. Nors elektronai ima judėti iš neigiamojo elemento poliaus į teigiamąjį, bet elektros srovės kryptimi buvo sutarta laikyti kryptį nuo teigiamojo elemento poliaus neigiamojo link.


Elektrinės grandinės dalys, elektrinė schema

Elektrine grandine fizikoje vadiname grandinę, kurią sudaro
• elektros srovės šaltinis (jų būna įvairių)
• Imtuvai (lemputės, televizoriai, šildymo prietaisai ir pan.)
• jungikliai (valdymo prietaisai)
• jungiamieji laidai srovės šaltiniui su imtuvais sujungti.
Elektros srovė gali tekėti tik uždara elektrine grandine, t.y. grandine, kurios nenutrūkęs jungiamasis laidas arba įjunktas jungiklis. Jį išjungę, grandinę nutraukime – padarome ją atvira ir srovė neteka.
Bandymui naudojamus prietaisus bei jų jungimą grandinėje galima pavaizduoti tam tikru brėžiniu, kuris vadinamas elektrinės grandinės schema. Kad schemą sudarantys prietaisai nesukeltų nepatogumų norint juos pažymėti, jie žymimi specialiais sutartiniai ženklais.

Tai dažniausiai vartojami grandininių schemų sutartiniai ženklai:
Grandinės dalies
Pavadinimas
Jos paveikslas
Simbolis

Galvaninis elementas

Elementų baterija

Lemputė

Jungiklis

Jungiamasis laidas


Sujungti laidai

Susikertantieji laidai

Gnybtai

Elektrinis skambutis


Elektros srovės poveikis

Žmogus be prietaisų ar įvairių įrengimų negali nustatyti elektros srovės buvimą. Apie ją tenką spręsti tik iš reiškinių, kuriuos ji sukelia. Tie reiškiniai įvardinami kaip elektros srovės poveikis:


Atgal  1  [2]  3  Toliau
Darnipora.lt