Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Aprašymas:Darbas:

Pirmajai telefono linijai Lietuvoje – 120 metų!
Šiai sukakčiai paminėti 2002 m. rugsėjo 27 d. Rietave, kur prieš 120 metų pirmą kartą Lietuvoje suskambo telefonas, šventiniuose renginiuose dalyvavo didžiausių Lietuvos telekomunikacijų bendrovių atstovai, vyko šventiniai renginiai - buvo surengta jubiliejinė konferencija, pristatyta Ryšių istorijos ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejų parengta paroda. Plačiau apie 120 metų senumo įvykius ir telekomunikacijų plėtrą Lietuvoje „Muziejininkystės biuletenio“ skaitytojams pasakoja Ryšių istorijos muziejaus direktorė Angelė LEKAVIČIENĖ.
Lygiai 120 metų nusinešė laikas, kai suskambo telefonas kunigaikščio Bogdano Oginskio (Rietave) ir grafo Juozapo Tiškevičiaus dvaruose. Nuo seniausių laikų žmonės norėjo bendrauti, keistis informacija, žinoti apie viską. Dar senovės lietuviai turėjo skubių pranešimų perdavimo sistemą. Pasirodžius priešui, jie ant kalvų
ar piliakalnių viršūnių uždegdavo pavojaus laužus. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto laikais tarp Vilniaus ir Trakų pilių veikė ugnies signalų „telegrafas“. Pilių bokštuose budėdavo „žiburiniai“, mokėdavę priimti ir perduoti žinias.
Paštas žmonėms yra žinomas kaip labai sena, paprasta parašytų žinių perdavimo sistema. XVI a.viduryje Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas suteikė Kristupui Taksiui privilegiją vežioti paštą iš Krokuvos į Vilnių ir atgal.
Europos valstybių karinėse struktūrose buvo paplitę veidrodiniai signaliniai įtaisai heliografai, kuriuos tarpukaryje naudojo ir Lietuvos kariuomenė.
Žmonių gyvenimas darėsi vis sudėtingesnis. Nuaidėjo Didžiosios Prancūzijos revoliucijos salvės, augo nauja fabrikantų, prekybininkų karta, auganti pramonė ir gamybiniai santykiai reikalavo naujų išradimų. Ir žmonija juos gavo. XVIII šimtmečio garo mašina, pirmasis garvežys, spausdinimo staklėmis išspausdinti pirmieji laikraščiai, fotoaparatas ir... optinis telegrafas padėjo greičiau bendrauti tarpusavyje, nelaukiant atvykstančių žygūnų ar pašto diližanų.

1839m. per Lietuvos teritoriją nuo Zarasų per Utenos, Ukmergės, Kauno apylinkes buvo nutiesta optinio telegrafo linija. Yra žinoma, kad stotys buvo įrengtos ant Vilniaus Gedimino pilies bokšto bei Kaune, Žaliakalnyje, dabartinėje Vaižganto gatvėje, kur XX a. pradžioje buvo pastatytos pirmosios radijo stoties antenos.
XVIII šimtmečio antroje pusėje buvo atlikti pirmieji bandymai perduoti elektros signalus laidais. Istorijai gerai žinomi išradėjai anglai Uitstonas, Kukas, vokietis Hausas, rusas Šilingas kūrė telegrafo aparatus praktiniam naudojimui. Bet tik Samuelis Morzė 1837m. sukūrė paprastos konstrukcijos


[1]  2  3  4  5  Toliau
Darnipora.lt