Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Aprašymas:Darbas:

Įvadas

Kas yra galvos skausmas, žinome, nes galvą yra skaudėję beveik kiekvienam. Vis dėlto kai reikia apibrėžti „galvos skausmo“ sąvoką, kiekvienas tą skausmą suprantame skirtingai. Smilkinių, akiduobių srities, sprando, veido srities skausmas apibūdinamas kaip galvos skausmas – nesvarbu, ar priepuolinis, ar pastovus, ar trunka valandas, dienas ar metus. Daugeliui žmonių galvą skauda nuolat. Jie nė negali prisiminti, kad kada nors nebūtų skaudėję.
Galvą gali suskausti kairėje ar dešinėje pusėje, skaudėti visą ar vien kaktą, sprandą. Vienam maudžia ar gelia, dygsi ar smilkčioja, o kitam būna vien kokių nors nemalonių pojūčių. Daugeliui atrodo, kad kaktą spaudžia geležinis žiedas ar smilkinius – sunkūs svarmenys, kiti jaučiasi taip, lyg į smilkinį būtų įkalta vinis, o dar kiti bijo paliesti galvą, nes atrodo, kad tuoj pliš.
Galvos skausmas, visų pirma migreninis, gali būti pats baisiausias, kokį
tik žmogui apskritai tenka patirti. Tačiau galvos skausmas nėra liga – visuomet tik simptomas. Jau daugelį šimtmečių jis kelia problemą gydytojams. Įveikti simptomą nėra sudėtinga, bet sunku surasti ir pašalinti priežastį.
Kai kurie pacientai patiria atsitiktinius, epizodinius ar įkyrius kasdieninius galvos skausmus, kitiems tai gali būti gyvybei pavojingos ligos, pvz., galvos smegenų kraujosrūvos, naviko ar neuroinfekcijos simptomas.
Galvos skausmų priežastys, dažnis ir padariniai – įvairūs. Apie 90 proc. visų galvos skausmų yra pirminiai arba idiopatiniai, ir tik apie 10 proc. sudaro antriniai, simptominiai galvos skausmai. Pastaruosius gali sukelti galvos smegenų trauma ar jos padariniai, uždegiminės galvos smegenų ir jų dangalų ligos, jutiminių analizatorių ligos, intoksikacijos ir kt. Galvos skausmas gali būti ir kardiovaskulinės sistemos, virškinamojo trakto, inkstų, infekcinių ligų požymis.Visos galvos skausmo rūšys ir jo diagnostiniai kriterijai pateikiami pasaulinės galvos skausmo asociacijos (PGSA) ”Galvos skausmo, galvinių neuralgijų ir veido skausmo klasifikacijoje” (1988).
Sutrumpinta šios klasifikacijos modifikacija:
Migrena.
1. Įtampos tipo galvos skausmas.
2. Klasterinis galvos skausmas ir lėtinė paroksizminė hemikranija.
3. Galvos skausmas, nesusijęs su struktūriniais pažeidimais.
4. Galvos skausmas, susijęs su galvos trauma.
5. Galvos skausmas, susijęs su kraujagysliniais pažeidimais.
6. Galvos skausmas, susijęs su nekraujagysliniu intrakranijiniu pažeidimu.
7. Galvos skausmas, sukeltas cheminių medžiagų vartojimo ar jo nutraukimo.
8. Galvos skausmas, susijęs su necefaline infekcija.
9. Galvos skausmas, susijęs su metaboliniais sutrikimais.


[1]  2  3  4  5  Toliau
Darnipora.lt