Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Aprašymas:Darbas:

Kremzlinės žuvys


Evoliucijos požiūriu (raktas) už kaulinias yra primityvesnės kremzlinės žuvys (rykliai ir rajos).Jų griaučiai susideda ne iš kaulų, bet iš kremzlių. Vienos jų gyvena prie jūros dugno, kitos vandens sluoksnyje.
Kremzlinių žuvų yra apie 620 rušių; tai plokštažiaunės žuvys (Elasmobranschii), apimančios ryklius ir rajožuves (Batoidea), ir neaiškios savita grupe-chimeros (Holocephali). Daugelio kremzlinių žuvų būdingas požymis heterocerkine uodega; virsutinė jos skiltis yra ilgesnė už apatinę. Be to ryklių krūtinės pelekai yra fiksuoti, o galva plokščia, todel jie išlaiko horizontalią padėtį.
Dauguma ryklių yra plaukiojantys grobuonys ir iš prigimties žuvaėdžiai, taciau kartais, pvz, kai yra labai išalkę, gali žiauriai pulti ir žinduolius, tarp jų ir žmones. Rajos laikosi vandenyno dugne; čia jos šniukštinėja ieškodamos moliuskų.
Didžiausios kremzlinės žuvys, kad ir keista,
yra mažiausios agresyvios ir nekelia daugumai povandeninių kaimynų jokios grėsmės. Bangininis ryklys (iki 8m ilgio), milžinryklis (14 m) ir bauginančiai atrodanti raja manta (“sparnų” tarpugalis iki 6m) minta tik plantonu ir kitais smulkiais jūriniais gyvūnais. Nors yra labai dideli, bangininis ryklys ir milžinryklis minta mažais organizmais, kuriuos išsikošia iš vandens gomorio šonų raginėmis plokštelėmis, vadinanamomis banginio ūsais.
Daugelis kremzlinių žuvų, pvz., mėlinasis ryklys ir kiauninis ryklys yra gyvagimdės.Kitos neršia didelius, turinčius daug trynio, kiaušinius; kiekviena jų iš viršaus gaubia tvirata raginė kapsulė. Jaunikliams išsiritus, jūros pakrantese galima rasti bangų išmestų tusčių kapsulių; žmonės jas vadina “undinės piniginėmis”. Apvaisinimas yra vidiminis, todėl patinų pilvinių pelekų vidinės skiautės virtusios kopuliacijos organais.

Visos kremzlinės žuvys, išskyrus pjūklažuves ir kai kurių rušių rajas, gyvena jūroje, o 20 000 kaulinių žuvų rušių yra paplitusios vsame pasaulyje tiek jūrose tiek ir gėluosiuose vandenyse.

Žuvų kurių griaučiai kremzliniai, pvz.,ryklio, oda tvirta ir lanksti. Pavienių, į dyglius panašių odos žvynų sandar yra panaši į žandikauliuose esančią dantų sandara


Rykliai

Ryklio gerklėje stirkso daug eilių didelių aštrių trikampių dantų. Vienu metu jų yra net trys tūkstančiai, o per visą gyvenima ši žuvis „sunaudoja" apie dvidešimt tūkstančių dantų.


Rykliai priklauso kremzlinių klasės žuvims. Visuose pasaulio vandenynuose gyvena du šimtai penkiasdešimt rūšių ryklių. Tarp ju yra nedidelių, siekiančių pusę metro, kaip kad šuninis ryklys. Yra ir milžinų - bangininis ryklys,


[1]  2  3  4  Toliau
Darnipora.lt