Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Darbas:

Stuburo traumos


Kaunas
2004

Įžanga
Stuburas - tai vienas ant kito išsirikiavę slanksteliai, sudaryti iš stuburkaulių kūnų, lankų ir ataugų. Juos tarpusavyje jungia sudėtinga raiščių bei sąnarių sistema. Tarp slankstelių kūnų yra tarpslanksteliniai diskai, atliekantys amortizatoriaus vaidmenį. Stuburo kaulų lankų ir ataugų sudarytame kanale patikimai apsaugotos glūdi nugaros smegenys - centrinės nervų sistemos dalis, be kurios normalus organizmo funkcionavimas neįmanomas.
Ištikus traumai, vienas ar keli slanksteliai gali lūžti arba išnirti, o kaulinės nuolaužos arba tarpslankstelinių diskų tarpstuburkauliniai fragmentai - įsirėžti į stuburo smegenų kanalą ir sužaloti nugaros smegenis. Nugaros smegenys gali būti pažeistos tiesiogiai arba jų dalis gali būti suspausta. Tokiu būdu užblokuojamas ryšys tarp galvos ir nugaros smegenų, sutrikdyta organizmo dalių, esančių žemiau pakenkimo lygio, funkcija.
Dėl
anatominių ir fiziologinių ypatybių stuburo traumos sukelia dvejopą patologiją: slankstelinę (kaulinę) ir nervinę. Izoliuota slankstelinė patologija dažniausiai nėra labai pavojinga ir taisyklingai gydant ligonis pasveiksta. Nugaros smegenų sužalojimai žymiai sudėtingesnė patologija ir neretai po rimtų nugaros smegenų traumų ligonis lieka neįgalus.
Gydymas
Prieš pasirenkant gydymo taktiką, ligonis, patyręs stuburo traumą, turi būti kompleksiškai ištirtas: reikia nustatyti nervinių šaknelių ir nugaros smegenų pažeidimo laipsnį, stuburą ištirti rentgenologiškai, nustatyti slankstelių ir raišių pažeidimus.
Gydymo taktika nėra vienoda, ji priklauso nuo to, ar pažeistos nugaros smegenys ir šaknelės.
Nesant nervinių struktūrų pažeidimo, operuojami tik tie ligoniai, kuriems slankstelių ir raišių sistema yra taip suardyta, kad stuburas nebeatlieka savo atraminės funkcijos. Operacijos metu stuburas stabilizuojamas panaudojant metalines konstrukcijas. Tais atvejais, kai stuburas išlieka stabilus ir gali atlikti savo atraminę funkciją, operacija nebūtina. Gydoma konservatyviai - medikamentais, gulimu režimu ant kieto pagrindo.

Tais atvejais, kai nustatomas nervinių šaknelių ar nugaros smegenų pažeidimas (neurokomplikuota stuburo trauma) , gydymo taktika yra agresyvi.
Norėtume pabrėžti - jeigu nugaros smegenys visiškai nutrauktos ar sutraiškytos, nėra jokio būdo jų funkcijai atstatyti. Kas kita, jei smegenys suspaustos lūžgalių ar išsiliejusio kraujo; pašalinus tokį spaudimą, galima tikėti jų funkcijos atsistatymo.
Neurokomplikuotos stuburo traumos gydymas:
Ligonį, su įtariama neurokomplikuota stuburo trauma, būtina kuo greičiau pristatyti į specializuotą gydymo įstaigą, kur yra galimybės ištirti ir,


[1]  2  3  4  5  6  7  8  9 ... 13  Toliau
Darnipora.lt