Fizinės medicinos praktikos darbo analize

KAUNO KOLEGIJA

KAUNO KOLEGIJA

MEDICINOS FAKULTETAS

SLAUGOS KATEDRA

Fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugos praktika

Slaugos planas

Kaunas

2013

DOKUMENTINĖ DALIS

Inicialai: S. V. ♀

Gimimo metai, data, amžius: 1937. 08. 09 , 75m.amž.

Socialinė padėtis:Gyvena su artimaisiais individualiame name. Yra laiptai. Namas su patogumais. Esant būtinybei, namuose apsitarnauti padeda vyras.

Stacionarizuotas: skubos tvarka po 24 val.nuo susirgimo. Būtinoji pagalba (3.11).

Diagnozė hospitalizuojant: Pakartotinis galvos smegenų išeminis insultas dešinės vidurinės smegenų arterijos baseine. Kairiųjų galūnių pasilpimas. Išeminė širdies liga. Pirminė hipertenzija II0. Hipertertenzinės širdies išsiplėtimas, raumens padidėjimas dėl AH. Prieširdžių virpėjimas ir prieširdžių plazdėjimas. Normosistolinė forma ( iki 100k/min). Širdies kraujagyslių, kraujotakos nepakankamumas. 3 funkcinė klasė. II tipo CD (nuo 18m. amž. ir vyresniems). Nutikimas dėl mitybos įpročių.

Reinsultus ischaemicus cerebris in 6 ACM dextri haemiparesis sinistra MIC (IŠL). Hypertensia primaria II0. ( R – 3(rizikos grupė – 3)). Cardiophatia hypertensyva. Fibrilatio atriorum et undulatio atriorum forma normosystolica. Incuficientia cardiovascularis clasis functionalis 3. Diabetes militus typus 2. Adipositas alimentaris.

Pagrindindinė diagnozė pagal TLK: I63.5 Smegenų infarktas dėl nepatikslinto smegenų arterijų užsikimšimo.

Gretutinė dgn. pagal TLK: I10, I25.0, I48, Z50.1, I67.2, I69.3

Nusiskundimai:Pacientė blogai jaučiasi jau dvi dienos – skauda galvą. Pastebėjo, jog nenulaiko daiktų. 2008m., 2009m., 2012m. 12mėn. turėjusi galvos smegenų insultą. Serga IŠL, HL, CD, buvę širdies ritmo sutrikimų, glaukoma (akių lašai).

Objektyviai: sąmoninga,orientuota, vyzdžiai d=k, nistagmas (=), Veidas kiek asimetriškas palyginti k. n/l raukšlė. Raumenų jėga galūnėse: deš. rankoje -5b., k. rankoje proks. – 5b., diast. – 3-4b., k.kojoje – 5b., Sausgylių refleksas rankose k>d (+), kojose d>k (+), sunkiai išgaunami. Babinskio simptomas abipus (+). Hypestesia k. rankoj. Meninginių simpt. (-). Atlikti galvos KT dėl galimo reinsulto. Sunkiai vaikšto. Naudojasi alkūniniais ramentais. Esant regėjimo sutrikimams skaito su lupa.

Prognozuojamos sutrikę biosocialinės funkcijos. Nepriklausomai egzistuoti ir garantuoti fiziologinius poreikius, apsitarnauti save. Judėti aplinkoje. Gyventi įprastą gyvenimą. Tenkinti savo profesinius, kultūrinius, religiius ir kitus poreikius. Dalyvauti visuomeniniame gyvenime, bendrauti su aplinkiniais. Išlaikyti socialinį aktyvumą ir savarankiškumą. Dirbti ir/ar užsiimti prasminga veikla.

Sveikatos sutrikimo etiopatogenezė: neritmiška širdies veikla, kurios ytakoje formuojasi trombai, o šie dažniausiai sukelia galvos kraujagyslių užsikimšimą kas ir siejama kaip pagrindine priežastimi, sukėlusia miokardo infarktą.

Gretutinės: aterosklerozinės plokštelės, kurių atplaiša gali būti priežastimi užkimštos kraujagyslės spindžio.

Tirštas kraujas.

FUNKCINĖS BŪKLĖS PAGAL BARTELIO INDEKSĄ

BARTHEL INDEKSAS

Paciento vardas, pavardė, gimimo metai: ……..S.V….1937m…(75m.amž.)…Data: 2013/05/16 (atvykus). Asmens sveikatos istorijos Nr. A13-6475 Diagnozė: I63.5 Smegenų infarktas dėl nepatikslinto smegenų arterijų užsikimšimo.

Valgymas (5)

Savarankiškas ligonis gali pats pavalgyti nuo padėklo ar stalo, kai kas nors paduoda maistą. Jei yra reikalinga, jis privalo sugebėti užsidėti maistą ant pagalbinių prietaisų, susmulkinti maistą, pasinaudoti druska.

10

Kažkokia pagalba vis dėl to reikalinga (pavyzdžiui, kaip aukščiau minėta, smulkinant maistą).

5

5

Visiškas bejėgiškumas.

0

Judėjimas nuo neįgaliojo vežimėlio į lovą ir atgal (10)

Savarankiškai persėda į neįgaliojo vežimėlį/į lovą ir atgal.

15

Ligoniui yra reikalinga minimali pagalba, priminimas ar pastebėjimas, kad saugiai būtų atliekami visi aukščiau paminėti veiksmai.

10

10

Ligonis gali pats atsisėsti, tačiau reikalinga didelė pagalba, lipant iš lovos.

5

Visiškas bejėgiškumas.

0

Asmens tualetas (0)

Ligonis gali nusiprausti rankas bei veidą, susišukuoti plaukus, išsivalyti dantis, nusiskusti. Jis gali naudoti bet kokios rūšies barzdos skustuvą, bet privalo sugebėti įdėti į jį peiliuką, pasiimti jį iš stalčiaus ar spintelės.

5

Visiškas bejėgiškumas.

0

0

Pasinaudojimas tualetu (5)

Ligonis gali atsisėsti ar atsikelti nuo klozeto, atsisegti ir užsisegti drabužių sagas, pasinaudoti tualetiniu popieriumi, nesusitepti išmatomis drabužių. Jam yra nereikalinga pagalba. Jei reikia, jis gali naudotis sienoje pritvirtintu strypu ar kitu įtvirtintu daiktu – pasilaikymo atrama. Jei yra būtina, gali pasinaudoti basonu vietoj tualeto, tačiau privalo sugebėti padėti jį ant kėdės, išlipti iš lovos, jį išpilti ir išplauti.

10

Ligoniui kartais yra reikalinga pagalba arba reikalinga padėti pasinaudoti tualetiniu popieriumi ar prilaikyti drabužius.

5

5

Visiškas bejėgiškumas.

0

Maudymasis (0)

Ligonis gali naudotis vonia ar dušu, arba gali išsimaudyti pirtyje pasinaudodamas plaušine. Jis privalo sugebėti atlikti visus maudymosi veiksmus.

5

Visiškas bejėgiškumas.

0

0

Vaikščiojimas lygiu paviršiumi (10)

Ligonis gali be pagalbos ar priežiūros nueiti mažiausiai 50 metrų. Jis gali naudotis įtvarais (bet ne atrama su ratukais), tačiau privalo juos sugebėti užsidėti ir nusiimti, bei padėti į šalį, kai sėdasi. Įtvarų užsidėjimas ir nusiėmimas yra pažymėti, kalbant apie apsirengimą ir nusirengimą.

15

Ligoniui reikalinga pagalba ar priežiūra, atliekant vieną iš anksčiau paminėtų veiksmų, tačiau jis gali nueiti mažiausiai 50 metrų, jei minimaliai padedama.

10

10

Visiškas bejėgiškumas.

0

Judėjimas su neįgaliojo vežimėliu (jei yra reikalinga) ( )

Ligonis negali kilnotis, bet gali judėti savarankiškai su neįgaliojo vežimėliu. Jis gali apvažiuoti kampus, apsisukti, privažiuoti prie stalo, lovos ar tualeto, nuvažiuoti su neįgaliojo vežimėliu mažiausiai 50 metrų. Šio punkto netaikyti, jei ligonis buvo įvertintas pagal vaikščiojimą.

5

Užlipimas bei nusileidimas laiptais (5)

Ligonis gali be pagalbos ar priežiūros greitai bei saugiai užlipti bei nulipti laiptais. Jei būtina. Jis gali naudotis turėklais, lazda ar ramentais, tačiau privalo sugebėti juos neštis lipdamas ar nulipdamas.

10

Ligoniui reikalinga pagalba ar priežiūra atliekant bent vieną iš aukščiau paminėtų veiksmų.

5

5

Visiškas bejėgiškumas.

0

Apsirengimas ir nusirengimas (5)

Ligonis gali apsirengti ir nusirengti, užsisegti drabužius, užsirišti batų raištelius (jei reikia tam panaudoti prietaisus). Jei yra reikalinga, turi pats užsidėti, užsisagstyti ir nusiimti korsetą ar įtvarus. Jei yra paskirta, turi sugebėti naudotis specialiais drabužiais, įtvarais, batais (jei užsegimas priekyje).

10

Ligoniui reikalinga pagalba apsirengiant, nusirengiant ar užsisagstant kokį nors drabužį. Jis privalo mažiausiai pusę veiksmų atlikti pats ir padaryti tai reikalingu laiku.

5

5

Ligoniui reikalinga pagalba.

0

Žarnyno funkcijos kontrolė (10)

Ligonis gali kontroliuoti žarnyno veiklą, todėl neįvyksta nelaimingų atsitikimų. Jis gali naudoti žvakutes ar sau daryti klizmas, jei reikia ligoniams su pažeistomis stuburo smegenimis, kuriems reikėjo treniruoti žarnyno veiklą.

10

10

Ligoniui yra reikalinga pagalba naudojant žvakutes, darant klizmą arba įvykus nelaimingiems atsitikimams.

5

Visai nėra kontrolės.

0

Šlapimo pūslės funkcijos kontrolė (5)

Ligonis kontroliuoja savo pūslės veiklą dienos ar nakties metu. Ligonis su pažeistomis stuburo smegenimis, kurie naudoja išorinę priemonę ar šlapimo surinktuvą, privalo patys juos nusiimti, sutvarkyti bei išplauti ir dienos ir nakties metu būti sausi.

10

Ligoniams būna šlapimo pūslės ar žarnyno sfinkterių nelaikymo atvejų, jie negali palaukti basono ar nustatytu laiku išsituštinti arba reikalinga pagalba naudojantis išorinėmis priemonėmis.

5

5

Visai nėra kontrolės.

0

50

Įvertinimas balais

Rezultatai yra suskirstyti į kategorijas ir vertinami taip:

0 – 20

Visiškai priklausomas

21 – 61

Beveik visiškai priklausomas

62 – 99

Vidutiniškai priklausomas

100

Savarankiškas

Pagal Barthel indeksą nustatyta, kad pacientė yra beveik visiškai priklausoma.

Gydytojas ….……..A.S……….. …………………A. S. ………………………….

(parašas) (v. pavardė)

Pasirinktų nemedikamentinių procedūrų paciento organizmo atsakomosios reakcijos (vykstantys procesai, ankstyvosios, vėlyvosios reakcijos).

Paskirta elektrostimuliacija rankos raumenų funkcijos stiprinimui, kineziterapija ir ergoterapija.

Elektrostimuliacija. Paskirta procedūros trukmė – 15 – 30 kartų. Procedūros metu pacientė jaučia neskausmingą raumenų vibraciją, o ektrodų išdėstymo srityje – neskamingą dilgčiojimą, tarsi kas vaikštinėtų po ranką. Procedūra atliekama dukart dienoje po 10 – 15min. Po procedūros pacientė nejaučia raumenų nuovargio ar skausmo. Elekrodų išdėstymo srityse matomas nežymus paraudimas. Šis praeina vidutiniškai po 2-6val. Po procedūros oda buvusiose elektrodų tvirtinimo vietose patepama maitnančiu kremu.

Kineziterapija. Gimnastikos pratimai atliekami dukart dienoje iki 20 min. trukmės. Taikoma individuali procedūra pacientės palatoje kasryt ir specializuotame kabinete po trejeto valandų. Taip pat paskirtas galūniųmasažas, kuomet mechaniškai audiniai veikiami judesiaisi iš periferijos centro link. Kineziterapines procedūras sudaro įvadinė, pagrindinė ir baigiamoji dalys. Kineziterapija atliekama laipsniškai, pamažu didinant krūvį, greitinant pratimų tempą, ilginant jų trukmę, kartojimo skaičių pagal pacientės ligos sudėtingumą, jos amžių ir fizinę būklę. Pacientė po procedūros teigia, jog sušyla kūnas, ji jaučiasi žvalesnė, energingesnė.

Ergoterapija. Pacientė mokoma pasirūpinti savimi kasdieninėje veikloje, susitaikyti su liga, pakeitusia jos aktyvumą. Taip pat, dalyvaujant artimiesiems, patariama, kaip jiems derėtų elgtis, kokia jų pagalba būtų tykslinga pacientėskasdieniniame gyvenime. Visa tai padeda pacientei atitrūkti nuo minčių apie ligą, negalią ir įgyti pasitikėjimo savimi. Ergoterapijos dėka lavinami apsitarnavimo įgūdžiai, kairės pusės galūnių funkcijos sutrikimas bei koordinacija.

LITERATŪRA

Pacientės slaugos istorija.

Žigienė K., ,,Reabilitacijos ir fizioterapijos pagrindai“, Kaunas, 2008m.

Kriščiūnas A., ,,Reabilitacija“, Kaunas, 1996m.

1