Dietetika. Opaligė

Vilniaus kolegija

 

 

Dietetika

 

Sergančiųjų opalige tinkamo maitinimosi reikšmė

 

Savarankiškas darbas

 

 

 

Lektorė:

Darbą atliko HK13 grupės studentė:

 

 

 

 

 

 

 

 

Vilnius,2015

 

 

Turinys

 

LIGOS EIGA 4

acijos……………………………………………………………………………………………6

Kaip atsispindi odoje?……………………………………………………………………………………………….7

Apibendrinimas………………………………………………………………………………………………………..8

Literatūros sąrašas…………………………………………………………………………………………………….9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Tikslas:

išsiaiškinti sergančiųjų opalige tinkamo maitinimosi reikšmę.

Uždaviniai:

apibūdinti opalige, jos simptomus, priežastys, ligos eigą

išsiaiškinti taisyklingos mitybos principus sergant opalige

išanalizuoti kaip opalige atsispindi odoje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Opaligė – tai lėtinė liga, kuriai paūmėjus atsiranda skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa. Paviršinės skrandžio ar dvylikapirštės žarnos gleivinės žaizdelės vadinamos erozijomis. Jei pažeidimas gilesnis, susidaro gleivinės „žaizda” – tai opa.

 

OPALIGĖS SIMPTOMAI

– Rėmuo

– Vėmimas

– Pilvo skausmas nevalgius, naktį

– Skausmas viršutinėje pilvo dalyje

– Pykinimas

PRIEŽASTYS

Opalige serga apie 10 proc. visų pasaulio gyventojų. Svarbiausia priežastis, skatinanti opos atsiradimą, yra bakterija, vadinama Helicobacter pylori (H.pylori). Pagrindinis užsikrėtimo būdas – per burną. Užsikrėtusių šia bakterija žmonių yra labai daug, bet dauguma jokių ligos simptomų neturi. Kitiems ši bakterija gali sukelti ūminį ar lėtinį skrandžio uždegimą, opaligę ar net skrandžio vėžį. Kodėl ne visi užsikrėtusieji suserga opalige? Todėl, kad opos atsiradimui įtakos gali turėti ir kitos gleivinę žalojančios priežastys: vaistų vartojimas (aspirino, vaistų nuo uždegimo – indometacino, diklofenako ir kt., hormoninių vaistų), rūkymas, stresas, netinkama mityba (nereguliarus, retas maitinimasis, aštrus, grubus maistas), sutrikęs virškinimas dvylikapirštėje žarnoje (sumažėja gleivinę nuo sužeidimo apsaugančių gleivių, nebespėjama neutralizuoti skrandžio rūgšties).

 

LIGOS EIGA

Skausmas yra dažniausias simptomas. Jis neretai jaučiamas epigastriume ir palengvėja pavalgius arba nuo rūgštingumą mažinančių vaistų. Skausmas apibūdinamas kaip deginantis, graužiantis ar alkio skausmas. Skrandžio opos simptomai dažnai nebūna pastovūs, pav.: maistas skausmo nenuramina, o paaštrina. Esant dvylikapirštės žarnos opai skausmas linkęs būti pastovus. Palengvėja pavalgius, tačiau parėjus 1-3 valandoms po valgio vėl atsinaujina. Skausmas dėl kurio atsibundama naktį yra labai dažnas ir būdingas dvylikapirštės žarnos opai.

Tam, kad opaligė pasikartotų rečiau, būtina išnaikinti H.pylori. Jei ilgai vartojami vaistai nuo uždegimo (aspirinas, diklofenakas, indometacinas ir kt.), kartu gali būti skiriami rūgštį neutralizuojantys ar jos išsiskyrimą slopinantys vaistai, pvz., mizoprostolis. Taip pat svarbu tinkamai maitintis.

Susirgus opalige, reiktų nebevartoti vaistų nuo uždegimo (aspirino, diklofenako, indometacino ir kt.)

 

 

4

MITYBA

 

Opaligė ypatinga tuo, kad ja dažniausiai suserga darbingo amžiaus žmonės. Tie, kurie valgo pusfabrikačius arba sumuštinius, o sriubos lėkštę mieliau išmaino į cigarečių pakelį ir nekreipia dėmesio į pasikartojančius viršutinės pilvo dalies skausmus. Vyrams dvylikapirštės žarnos opų atsiranda 3–4 kartus, o skrandžio – 2–3 kartus dažniau negu moterims. Mokslininkai pastebėjo, kad opa ypač dažnai išsivysto stresą patiriantiems žmonėms.

Sergant dvylikapirštės žarnos opalige, skirtingai nei skrandžio, pavalgius skausmas nurimsta, tačiau naktį arba badaujant opa įkyriai primena apie save („alkio skausmas“) Gali pasireikšti ir kitų simptomų, pvz., pykinimas, vėmimas, atsirūgimas rūgščiu turiniu ir pan. Neretai sergančiuosius dvylikapirštės žarnos opalige vargina ir vidurių užkietėjimas. Neteisinga manyti, kad sergantieji skrandžio opalige linkę badauti. Priešingai, moksliniai tyrimai įrodė, kad neretas ligonis paūmėjimo metu valgo daugiau nei įprasta.

Dar vienas pastebėjimas – šiems žmonėms stomatologai neretai diagnozuoja parodontozę, jiems dažnai tenka valyti greitai susidarančius dantų akmenis.

 

Negalima kankinti savo skrandžio persivalgant. Beje, badauti – taip pat negerai. Valgyti reikia po truputį, mėgaujantis šiuo malonumu 5–6 kartus per dieną. Ir prisiminant mamų ir močiučių patarimą – valgyti sriubas. Ir pasirinkti geriau ne „čili“, o ką nors švelnesnio. Negalima valgyti daug žalių, nepertrintų vaisių ir daržovių. Būtina pašalinti vaisių kauliukus, grūdelius ir žievelę. Geriausia pasirinkti virtą, troškintą arba pertrintą maistą. Pamiršti reikia, kad yra toks daiktas kaip keptuvė. Negalima valgyti sūraus, labai šalto arba labai karšto maisto. Ir dar: pirkite tik negazuotus gėrimus. Sergantiesiems opalige labai sveika valgyti avižinę košę.

Nepradėti arba mesti rūkyti, o alkoholio butelį pastatyti atgal į barą. Taip saugiau. Nors… naujausi moksliniai tyrimai parodė, kad nestiprūs alkoholiniai gėrimai, t.y. vynas arba alus, gali ir sumažinti opaligės riziką. Tiesa, alaus reikėtų gerti ne daugiau kaip 0,5 bokalo, o vyno – vos vieną taurę per dieną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Mitybos rekomendacijos sergant opalige Nerekomenduojama:

mielinės  tešlos kepiniai, šviežia ką tik iškepta duona, duona iš rupaus malimo miltų, su skaldytais grūdais;

perlinės, manų, miežinės, kvietinės, daug riebalų turinčios košės;

kepta ir riebi mėsa, žuvis;

sultiniai, daug riebalų turinčios sriubos;

pienas, fermentinis sūris;

padažai;

kietai virti, kepti kiaušiniai;

ankštinės daržovės, pomidorai (ir produktai su jais, pvz. kečupas), ropės, ridikai, raugintos daržovės, marinuotos daržovės, baltagūžiai, raudongūžiai kopūstai, salierai;

citrusiniai vaisiai, granatai, kriaušės, džiovinti vaisiai, ananasas;

kava, gazuoti gėrimai, limonadai, kakava, šokoladas.

 

Rekomenduojama:

vakarykščio kepimo balta, juoda be priedų (saulėgrąžų, sėlenų) duona, džiūvėsiai;

tirštos sriubos iš daržovių ir kruopų;

virta neriebi mėsa ir žuvys;

varškė, varškės sūris, natūralus jogurtas, neriebi grietinė, sviestas;

morkos, bulvės, burokėliai, pekino, žiediniai, Briuselio kopūstai, brokoliai;

saldūs vaisiai ir uogos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

KAIP ATSISPINDI ODOJE?

Bet kokie virškinamojo trakto sutrikimai atsispindi odoje.

Sergant skrandžio opalige atsiranda:

akne, spuogai

randai, likę po spuogų

nesveika veido spalva, blyškumas

riebalų perteklius

išsausėjusi oda

raukšlės

tamsus ratilai po akimis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Apibendrinimas

Taigi, opalige serga gana daug pasaulio gyventojų. Pagrindiniai simptomai, pykinimas, pilvo skausmai viršutinėje pilvo dalyje, padės atpažinti šią ligą. Jeigu kilo įtarimas-reikia kreiptis į gydytoją tam, kad jis padarytų tyrimus ir galutinai nustatytų diagnozę. Svarbu atkreipti dėmesį į opaligės priežastis: rūkymą, stresą, netinkamą mitybą, vaistų vartojimą, ir stengtis jų vengti.

Pagrindinė taisyklė, norint išvengti opaligės-tinkama mityba. Nevalgyti pusfabrikačių ir sumuštinių, persivalgyti ir badauti irgi negalima, reikia valgyti 5-6 kartus per dieną po truputi. Valgyti sriubas, šalinti kauliukus ir žieves. Gerti negazuotus gėrimus ir mesti rūkyti.

Taip pat reikia prisiminti, kad visos organų ligos atsispindi mūsų odoje. Oda tarsi mūsų organizmo veidrodis. Sergant opalige oda išsausėja, tampa blyški, atsiranda spuogų, raukšlių. Todėl reikia stebėti odos pokyčius ir jeigu atsirado šie odos pokyčiai geriau kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Literatūros sąrašas

http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/virskinimo_organu_ligos/opalige

http://www.sveikaszmogus.lt/Virskinimo_sistemos_ligos-1105-Gyvenimas_sergant_opalige

Нарушения работы ЖКТ и проявление на коже

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9