Lietuviski keiksmazodziai

1951 0

Kūtvela pasipūtęs

Rupūžė

Žaltys

Po šimts kalakutų

Lysk tu vabalo blauzdon

Ot rūkštele

Ot tu šuns pasturgali

Birbink genį

Pakasyk sliekui pažastį

Eik teptukų gamyba užsiimti

Kapok varškę

Galvijas

Karvė

Kiaulė

Kad tave perkūnas [nutrenktų]

Asilas

Eik skradžiai žemės

Kad tave velnias nusineštų

Kad tau ežys kelnėse išdygtų

Eik debesų spardyti

“Keiksmai yra daug rimtesni dalykai, negu daugeliui atrodo. Tai yra užkoduoti magiški žodžiai, kuriuos senovėje vartodavo tik tam tikro luomo atstovai – žyniai, burtininkai, o ne paprasti žmonės. Dabar populiarūs keiksmai su perkūno ir velnio paminėjimu – su dangaus ir požemių jėgomis, – ko gero, buvo žinomiausi ir senovėje“, – įsitikinusi E.Kiškienė.

Lietuviškuose keiksmažodžiuose su

usipina įvairių laikotarpių liaudies pasaulėžiūros elementai. Juose rasime senojo pagoniškojo tikėjimo liekanų ir krikščionybės įvaizdžių. Keiksmų forma įvairuoja pagal juose išreiškiamą piktumo laipsnį., bet dažniausia piktas keiksmo turinys paverčiamas juoku.

Kartą per dieną ar kartą per mėnesį, bet nusikeikia beveik kiekvienas. Kai kurie tai daro supykę, kai kurie – netyčia skaudžiai užsigavę, o kai kurie keikiasi be jokios priežasties ir taip dažnai, kad net patys to nebepastebi. Ir turbūt dažniausiai yra vartojami rusiški keiksmažodžiai bei paskutiniu metu itin išpopuliarėję angliški. Žinoma, dar yr
ra vokiški, iš muilo operų išmokti ispaniški ir kt. O kaip su lietuviškais keiksmais?

Negalima sakyti, kad lietuviški keiksmažodžiai nepopuliarūs. Tokie keiksmai kaip po velnių, po perkūnais, gyvatė, žaltys žalia rūta ar rupūs miltai daugeliui yra žinomi. Tiesa, juos dažniau vartoja vy

yresnio amžiaus žmonės. Jaunesni mano, kad jie tarsi ne tokie stiprūs, ne tokie išraiškingi. Ir todėl daugelis vis tiek dažniau vartoja kitų kalbų keiksmus. Žinoma, tai lemia ir įvairius paradoksus. Pavyzdžiui, ne visi rusiškai ar angliškai besikeikiantys jaunuoliai žino tikrąsias tų žodžių reikšmes. Ir apskritai, dabar jaunimas žino nedaug senųjų lietuviškų keiksmų. O jų yra nemažai.

Join the Conversation