Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Darbas:

brangiausias lietuvio širdžiai akmuo. Jis dvigubai vertingas ir kaip vienas iš didžiausių, kone šventenybe tapęs, ir kaip amžinas paminklas Atlanto nugalėtojams Dariui ir Girėnui.

Akmens išmatavimai išties įspūdingi: aukštis 5,7 m, ilgis 6,9 m, plotis 6,7 m, svoris apie 265 t. 1943 metais lakūnų S. Dariaus ir . Girėno žygdarbiui tragiškam transatlantiniam skrydžiui paminėti skulptorius B. Pundzius iškalė akmenyje didvyrių bareljefus, jų testamento žodžius.

Regioniniame parke yra ir daugiau milžiniškų riedulių: Puntuko brolis, Pavarių akmuo, legendinis Marčiupio akmuo.
Grybai

Didelę medynų įvairovė (nors vyrauja pušynai) nulemia nemažą regioninio parko grybų įvairumą. Nors grybingumu Anykščių šilelis ir aplinkiniai miškai nusileidžia Dzūkijos šilams, bet grybų čia aptinkama per 300 rūšių, iš kurių apie 200 valgomų. Į pintinę prašosi baravykai, lepšės, kazlėkai, raudonviršiai, įvairių rūšių
ūmėdės bei piengrybiai, sulig keptuve kepure išauginančios skėtinės stambiažvynės, medžių kamienais "kopiantys" kelmučiai, ganyklose "raganų ratais" augantys lauminiai mažūniai, daugybė kitų valgomų grybų, o nemažiau auga ir nuodingų bei kepininių. Jų tarpe išsiskiria retosios, į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytos rūšys: pvarių kaimo apylinkėse aptiktas panašus į milžinišką kalafiorą grybas kopūstgalvis raukšlius (Sparassis crispa), Gačionių ąžuolyne dygsta bene didžiausias, iki 20 kg svorio išaugantis, ir rečiausias Europos grybas šakotasis sėdis (Dendropolyporus umbellatus), Anykščių šilelyje ir vilkatėnų miške pavasarį pasirodo gražuoliai kūginiai briedžiukai (Morschella conica), o rudenį eglynuose gelsvieji piengrybiai (Lactarius resimus), prie kurklių pastebėtas dar vienas "maksigrybas" didysis kukurdvelkis (langermannia gigante), išaugantis iki 10 kg svorio; dar 8 tame dešimtmetyje Anykščių šilelyje dygo paprastieji taukiai (Sarcosoma globosum). Prie Karalienės liūno aptiktas gražus ir retas kempininis grybas paprastoji raudonpintė (pycnoporus cinnabarinus).


Visi grybai mums gerai pažįstami ir menkaiu žinomi, kartai šungrybiais vadinami, yra naudingi saugomi kaip labai vertinga miško ekosistemos dalis.
Gyvūnija

Gausus augalijos, biotopų margumynas nulemia nemažą paukščių, žinduolių bei vabzdžių įvairovę.

Gyvenvietėse, vienkiemiuose priskaičiuojama keliolika porų Lietuvos nacionalinių paukščių baltųjų gandrų, laikosi žvirbliai, kregždės, kovai, kuosos, varnėnai; želdynuose ir miškuose peri tūkstančiai sparnuočių: kikilių ir pečialindų, volungių ir devynbalsių, strazdų, genių, nykštukų, kartaičių, raudonuodegių, aibė kitų plunksnuočių; upėse


Atgal  1 ... 6  7  8  9  10  11  12  [13]  14  Toliau
Darnipora.lt