Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Darbas:

atmintis yra būdinga tik žmonėms, tuo tarpu kai kitos atminties rūšys (motorinė, vaizdinė, emocinė) tam tikra forma stebimos ir gyvūnų tarpe.
Septintojo dešimtmečio pabaigoje Atkinson’as ir Shiffrin’as pasiūlė atminties modelį, kuris iki šių dienų išlieka dominuojančiu modeliu atminties tyrimuose. Jie skiria tris atminties komponentus:
• Jutiminė atmintis;
• Trumpalaikė atmintis;
• Ilgalaikė atmintis.
Šį atminties modelį būtų galima pavaizduoti taip:

Jutiminėje atmintyje (kiti autoriai ją vadina ikonine, sensorine, tiesiogine atmintimi, sensoriniu antspaudu) labai trumpą laiką laikoma jutimo organų perduota ir jutimiškai apdorota (t.y. suvokta) informacija. Jutiminės atminties funkcija – išlaikyti informaciją laikotarpiui, kurio pakaktų, kad aukštesnieji smegenų centrai “nuspręstų”, ar šis stimulas yra vertas dėmesio, ar ne. Jutiminė atmintis egzistuoja visiems jutimams, tačiau priklausomai nuo
jutimo skiriasi jos trukmė ir apimtis. Pvz., regėjimo jutimai čia išsilaiko 0.5s ir apima 9-10 objektų. Klausos jutimui: trukmė – 2s, apimtis – 5 objektai.
Trumpalaikėje (operatyvinėje, darbinėje) atmintyje dėmesio verti duomenys iš jutimo organų ir ilgalaikės atminties yra trumpam fiksuojami ir operatyviai pertvarkomi. Trumpalaikė atmintis yra informacijos laikymas sąmonės lauke. Ši atmintis nuo jutiminės skiriasi ilgesniu informacijos išlaikymu (be kartojimų išlaikoma iki 10-20s, kitų autorių nuomone net iki 30s). Trumpalaikėje atmintyje vienu metu gali būti laikomi 7 ± 2 simboliai (“magiškasis septynetas plius minus du” J.Miller, 1956). Tad čia esanti informacija tik preliminariai yra sutvarkoma (organizuojama į prasminius vienetus, įvertinamas informacijos reikšmingumas), nes reikalinga vieta naujai, iš jutiminės atminties ateinančiai informacijai. Vidinio duomenų įvardinimo ir aktyvaus kartojimo (paprastai vidine kalba) dėka informacija iš trumpalaikės atminties perina į ilgalaikę atmintį. Taigi, reikšminga informacija yra kartojama, perkeliama ilgesniam saugojimui, o nevertinga informacija yra išmetama. Trumpalaikėje atmintyje dominuoja garsinis kodavimas (didžioji informacijos dalis čia yra saugoma garsų pavidalu). Kita informacijos dalis įsimenama vaizdų pavidalu ar pagal prasmę. Svarbu paminėti, kad nepaisant ribotos trumpalaikės atminties apimties (t.y. 7 ± 2 objektai), čia galima išlaikyti nemažą medžiagos kiekį. Mat informacija čia yra laikoma ne išskaidyta į mažus vienetus, bet pagal prasmę organizuota į didesnius vienetus. Pvz., gana sudėtinga įsiminti skaičių seką: 4-9-2-8-7-1-5-3-6-1-3-8, tačiau ši užduotis palengvėja, jei medžiaga yra sutvarkoma: 4928-7153-6138.

Skiriamos dvi kartojimo


Atgal  1  2  [3]  4  5  6  7  8  Toliau
Darnipora.lt