Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė Svečias)

Darbas:


KIAULYTĖ (Parotitis epidemica)
Tai ūminė virusinė infekcija, pirmiausia apimanti seilių liaukas. Kiaulyte, arba epideminiu parotitu, vadinama liga gali sirgti bet kurio amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai serga mokyklinio amžiaus vaikai.
Pagrindinis šios ligos požymis – padidėjusi prieš ausies kaušelį ir už jo esanti paausinė seilių liauka. Pirmieji požymiai – tai nestiprus ausies ir gerklės skausmas, vis didėjanti temperatūra ir skausmingas vienos veido pusės pabrinkimas. Maždaug po dviejų dienų patinsta ir antroji paauainė seilių liauka. Sergančiajam galli būti sunku ryti, o ryjant gali labai skaudėti.
Ši liga paplitusi visame pasaulyje. Labiausiai ja sergama žiemą ir pavasarį. Prieš parotitą buvo išrastas skiepas į poodį 15 – 18 mėnesių vaikui 1968m.
Kiaulytės atsiradimo priežastys
Kiaulytę sukeliantis virusas priklauso paramiksovirusų grupei, jai priklauso ir paragripo, tymų virusai. Šia liga užsikrečiama
orro šlakiniu būdu. Ligos inkubacinis periodas – 2-3 savaitės. Šiuo laikotarpiu virusai sparčiai dauginasi ir prasideda pažeistų liaukų uždegimas. Į liaukas patenka daugiau skysčių ir leukocitų, kurie netrukus ir užkemša liaukų ištekamuosius latakus.
Būdinga ligos eiga pasireškia ne kiekvienam ja užsikrėtusiajam. Maždaug pusei užsikrėtusiųjų kiaulyte arba iš vis nebūna ligos požymių, arba būna tik labai nežymiai padidėjusi viena paausinė seilių liauka – šiuo atvelu atsiranda imunitetas ligos sukelėjui. Virusas išlieka ligonio seilėse šešias dienas iki ligos pradžios ir devynias dienas po pasveikimo, tačiau jį perduoti galima tik sergant.
Požymiai
Karščiavimas, bloga savijauta, galvos skausmas, patinusios paausinės seilių liaukos, ausų skausmas, į šalis atsikišę ausų kaušeliai.

Kaip gydoma kiaulytė
Esant ūminei ligos stadijai, būtina laikytis lovo rėžimo. Taip galima sušvelninti ligos eigą bei išvengti galimų komplikacijų – sėklidžių, kiušidžių, arba kasos uždegimo. Ligai prasidėjus tegalima sušvelninti jos požymius. Ligonio savijautą galima kiek pagerinti skiriant skausmą malšinančių ir karščiavomą mažinančių vaistų. Gerai veikia šilumos procedūros.
Sergančiųjų kiaulyte nebūtina izoliuoti nuo aplinkinių, bet reikia stengtis, kad jie neužkrėstu kitų žmonių. Jei ligos eiga nesunki, nėra komplikacijų, gydytojas taikys simptominio gydymo priemones. Tačiau jei kyla komplikacijų, jos atitinkamai gydomos.
Ligos eiga
Kiaulytės virusas dažniausiai pažeidžia liaukas ir nervinį audinį. Pasibaigus inkubaciniam laikotarpiui, iš pradžių esti nežymus karščiavimas, pablogėja bendroji būklė, pradeda skaudėti galvą.
Prasidėjus ūminei ligos stadijai, skauda ausį,


[1]  2  3  Toliau
Darnipora.lt