ESP veikimas ir analizavimas

ŠIAULIŲ VALSTYBINĖS KOLEGIJOS

VERSLO IR TECHNOLOGIJŲ FAKULTETO

TRANSPORTO INŽINERIJOS KATEDRA

ESP SISTEMOS TYRIMAS

Savarankiškas darbas

Šiauliai, 2016

TURINYS

ĮVADAS 3

1. ESP SISTEMA 4

2. ESP SANDARA 5

3. ESP VEIKIMAS 7

3.1 ESP veikimas automobilije 7

3.2 ESP sunkvežemiuose 8

IŠVADOS 9

ĮVADAS

Pasaulyje atlikta labai daug šios sistemos ir jos atmainų testų ir tyrimų, kurių metu nustatyta, jog ESP sistema 35 proc. sumažina avarijų tikimybę ir pačių avarijų skaičių. O tai yra ganėtinai didelis skaičius įskaitant, kad per metus įvyksta tūkstančiai avarijų. Kiti teigia, jog ši sistema neskatina saugaus vairavimo, nes vairuotojas jaučiasi drąsiau važiuodamas dideliu greičiu ir atlikdamas staigius keliuose nepageidaujamus manevrus. Tačiau daugelis automobilių gamintojų montuoja ESP sistemas ar jų atmainas savo automobiliuose, o kai kurie dar ir sudaro galimybę vairuotojui bet kada išjungti šią sistemą tam, kad vairuotojas daugiau pajustų vairavimą ir jo teikiamą malonumą.

Savarankiško darbo tikslas – išnagrinėti ESP programa.

Savarankiško darbo uždaviniai:

Apžvelgti automobilio ESP valdymo sistema;

Išnagrinėti ESP sandarą;

Apžvelgti ESP veikimo principa;

Susipažinti su ESP sunkvežemiuose;

1. ESP SISTEMA

Elektroninė stabilizavimo sistema (ESP) užkerta kelią automobilio slydimui kritinėse situacijose, kai jis kelyje tampa nestabilus. Sistema yra glaudžiai susijusi su visomis kitomis automobilio kontrolės sistemomis. Stebėdama jutiklių rodmenis ir juos analizuodama, sistema atlieka daugybę operacijų ir bent vieno iš tikrinamų parametrų nukrypimas aktyvina sistemą, kuri užtikrina kad automobilis toliau važiuotų saugiai ir būtų valdomas. Parametrų nukrypimas pasireiškia skirtingu ratų sukimosi greičiu, o ESP sistema duomenis apie ratų sukimosi greičius perima iš ABS jutiklių. Slydimo, šoninio slydimo, ratų prasisukimo, ratų prasisukimo posūkyje ir kitais atvejais ESP sistema padeda vairuotojui susigrąžinti prarastą automobilio kontrolę arba tiesiog jos neprarasti. Išplėstų galimybių elektroninė stabilizavimo programa gali identifikuoti kritines situacijas, stabilizuoti transporto priemonės valdymą ir išvengti transporto priemonės slydimo šonu ar posūkyje. Su ja transporto priemonė kelyje išlieka saugi, padedant stabdžių antiblokavimo sistemai ABS, kartu su „Comfort Braking Assistant“ funkcija, elektroniniu stabdžių jėgos paskirstymu, variklio stabdymo momento kontrole ir traukos jėgos kontrolės sistema.

Nuo 2014 metų lapkričio Europos Sąjungoje visi nauji standartinio komplektavimo automobiliai privalės turėti elektroninę stabilumo programą (ESP), kuri užtikrina automobilio apsaugą nuo slydimo, nes avarinėje situacijoje reguliuoja variklio galią ir individualiai kontroliuoja kiekvieno rato stabdžius. Daugybė tyrimų rodo, kad modernios ESP sistemos keliuose padeda išvengti iki 80 proc. visų nelaimių, susijusių su slydimu. Kai kurie analitikai tvirtina, kad vairuotojų saugumo požiūriu ESP yra pats svarbiausias išradimas po saugos diržo.

2. ESP SANDARA

ESP sistemos dalys (1. Pav.) :

1.Hidraulinis mazgas su elektroniniu valdymo bloku

2.Slėgio daviklis

3.Droselinės sklendės valdymo modulis

4.Variklio valdymo blokas

5.Kontrolinė lemputė ir ESP/ASR sistemos jungiklis

6.Vairo padėties daviklis

7.Kėbulo pasisukimo vertikalios ašies atžvilgiu kampo ir šoninio pagreičio daviklis

8.Ratų sukimosi greičio daviklis

9.Elektroninis droselinės sklendės pedalas (elektroninis droselinės sklendės valdymas)

10. ESP ir variklio valdymo bloko sąveika per duomenų perdavimo tinklą

ESP sistemą rekomenduojame išjungti šiais atvejais:

•norint „išsiūbuoti“’ automobilį, įstrigusį giliame sniege arba biriame grunte

•važiuojant su grandinėmis

•tikrinant automobilį ant dinamometrinio stendo

Pav. ESP sistemos dalys

3. ESP VEIKIMAS 3.1 ESP veikimas automobilije

Skirtingai nei ABS, kuri veikia automobilį stabdant arba jam greitėjant, ESP veikia nuolatos. Ši sistema specialiais davikliais „stebi“ vairo pasukimo kampą, automobilio greitį ir pagreitį. Jeigu automobilio važiavimo trajektorija neatitinka posūkio kreivės, tai ESP sistema pristabdo vieną arba kelis automobilio ratus. Jei automobilis slys į šoną, sistema akimirksniu pakoreguos stabdymo jėgą priekinei ašiai, kol automobilis atgaus stabilumą. Be to, esant nepakankamam automobilio manevringumui posūkyje, ESP sistema automatiškai pakoreguos stabdymo jėgą vidiniam automobilio posūkio ratui ir taip užtikrins transporto priemonės stabilumą kelio vingiuose (2. Pav.). Ši sistema gali ne tik pristabdyti vieną ar kelis ratus, bet ir keisti jų sukimosi momentą, koreguoti variklio sūkius ir kitas operacijas.

 

Pav. ESP efektyvumas.

3.2 ESP sunkvežemiuose

Vienos dažniausių sunkvežimių avarijų susijusios su sunkvežimio slydimu arba apsivertimu. Norėdami padėti to išvengti,yra sukurta Elektroninio stabilumo programą (ESP). ESP sistema neutralizuoja jėgas, dėl kurių sunkvežimis gali nuvažiuoti nuo kelio, sąveikaudama su elektronine sunkvežimio stabdžių sistema (EBS), variklio valdymo sistema ir retarderiu bei priekabos stabdžių sistema. ESP yra labai efektyvi potencialiai pavojingose situacijose, pvz., neteisingai įvertinama greičio riba darant vingį (pvz., siaurėjanti išlanka, magistralių išvažiavimai, miestų tuneliai)Norint išvengti kliūties, manevruojama staigiai pasukant vairą (pvz., iš kelkraščio vėl įvažiuojant į kelią ir slystant) Pakrauta puspriekabė siauruose vingiuose, kai kelio danga slidi (susiskersavimas posūkiuose) (3. Pav.) .

 

ESP pavyzdys

IŠVADOS

Elektroninė stabilizavimo sistema (ESP) užkerta kelią automobilio slydimui kritinėse situacijose, kai jis kelyje tampa nestabilus. Stebėdama jutiklių rodmenis ir juos analizuodama, sistema atlieka daugybę operacijų ir bent vieno iš tikrinamų parametrų nukrypimas aktyvina sistemą, kuri užtikrina kad automobilis toliau važiuotų saugiai ir būtų valdomas. Parametrų nukrypimas pasireiškia skirtingu ratų sukimosi greičiu, o ESP sistema duomenis apie ratų sukimosi greičius perima iš ABS jutiklių. Slydimo, šoninio slydimo, ratų prasisukimo, ratų prasisukimo posūkyje ir kitais atvejais ESP padeda vairuotojui susigrąžinti prarastą automobilio kontrolę arba tiesiog jos neprarasti.