Ieškoti
:
:
Pamiršote slaptažodį?  Prisijungti>>
(Darbą įkėlė zance)

Aprašymas:Darbas:

J.Biliūno apysakos „Liūdna pasaka“ ištraukos analizė

J. Biliūnas – jauniausias likęs lietuvių literatūros klasikas, sutelkęs žvilgsnį į išskirtines žmogaus gyvenimo situacijas: skriaudą, nuoskaudą, kaltę. Visažinį epinį pasakotoją pakeitęs jautriu kūrinio dalyviu, sugebančiu užjausti, suvokti, prisiimti atsakomybę, o kartais – net atlikti išpažintį, rašytojas tapo lietuvių psichologinės prozos pradininku. Visiškai pasiligojęs, vis labiau silpdamas, aiškiai suvokdamas laiko ir būties trapumą, egzistencijos baigties neišvengiamumą, savo svarbiausiam kūriniui pasirinko skausmo, praradimo motyvus. Didžiausias ir paskutinis J. Biliūno kūrinys – apysaka „Liūdna pasaka“ – tai žmogaus – moters – tragiškas, klaikus išgyvenimas, kur susipynę tikra ir netikra, kur likimas žaidžia žmonėmis ir gyvenimais.
Analizuojamoji ištrauka – tai antroji, jau siužetinė, apysakos pradžia, kurioje pasirodo pažįstamas,
labai artimas pačiam autoriui pasakotojas: ligotas, jautrus žmogus, paskutinėmis dvasios galiomis besistengiantis įsižiūrėti į gyvenimo grožį, į žmones, besistengiantis juos suprasti. Artimumą autoriui suteikia pasakojimas pirmuoju asmeniu, o toks pasakotojo subjektyvus kalbėjimo būdas, primenantis prisiminimą, išpažintį – tarsi skaitytojui, kaip ištikimam nuodėmių klausytojui, būtų norima patikėti paslaptį ar nepaprastą išgyvenimą.
Pasakotoją randame vasarojantį miško apsupty. Sergantis žmogus stengiasi džiaugtis tuo, ką jam gali dar padovanoti gyvenimas. Jam teikia atgaivą natūrali nuostabios gamtos ir besiilsinčių žmonių harmonija. Čia savyje dera aplinka, žmonės, jausmai: gaivus oras, miškas, dirvonėlis, dailiai apsitaisę vasarotojai, giedra nuotaika, juokas, dainos. Gyvenimo pilnatvę ir jo visavertiškuma parodo tai, kad susirinko tiek vyrai, tiek moterys, tiek vaikai. Tai lyg perspėjimas ateičiai, kad, dingus kuriai nors grandžiai, gyvenimas taps nebe pilnavertis. Ir jie „gražiai apsitaisę“: švarūs, tvarkingi, dailiais rūbais apsirengę. Taip, kaip ir turi būti normalioje būtyje. Nuotaika taip pat pakili, nes „visi linksmi ir laimingi“. Visur jaučiama energija, gyvybingumas, judėjimas.
Ir nors vieni „apsėdo dailų dirvonėlį“, tačiau tai nesukuria sąstingio iliuzijos. Priešingai – aplinkui žaidimai, pasivaikščiojimai miške, dainos ir juokai. Laimingų vasarotojų paveikslas baigiamas ypač sodriais, ryškiais vaizdais: mirgėte mirga įvairiaspalviai moterų apdarai, lyg „sužydę žolynai daržely“. Autoriui būdingu paralelizmu sugretinama spalvinga, žaisminga gamta ir linksmi, gražūs bei laimingi žmonės. Tačiau aplinkai ir gamtai pavaizduoti, rašytojas nenaudoja daug


[1]  2  Toliau
Darnipora.lt