AUSTRALIJOS VYNO KELIAI

AUSTRALIJOS VYNO KELIAI

ĮVADAS

Australijos vyno istorija prasidėjo kartu su pirmaisiais kolonizatoriais. Vynuogių ūglių į šį žemyną atvežė kapitonas Arthuras Philipsas 1788 metais, kai atplaukė į Sidnėjaus uostą. Čia jie ir buvo pasodinti, tačiau pakrantės sąlygos ir dirva netiko vynuogėms auginti, todėl vėliau jos persodintos Hanter Valley vietovėje – vulkaninėse dirvose vynuogės prigijo labai gerai. Platesniu mastu vyną gaminti Australijoje pradėta apie 1820 – 1840 metus ir greitai vynininkystė paplito visoje pietryčių teritorijoje.Tokio vyno augimo priežastis – neribotai prieinamos naujos retai apgyvendinamas Australijos vietovės. Klimatas stabilus ir palankus – daug saulės. Australijos vynuogynai gerai mechanizuoti, gamybos sąnaudos nedidelės.Pastaraisiais metais Australijos vynininkystė padarė didžiuli šuolį:Šiuo metu šalyje yra trisdešimt trys vyno regionai, užregistruotų vynuogių augintojų skaičius siekia septinis tūkstančius, o vyninių, gaminančių vyną, yra per šešis šimtus. Australijos vyndarystė išgyvena klestėjimą.

SVARBIAUSIOS AUSTRALIJOS REGIONO VIETOS

1. Penki svarbiausi regionai, kuriose gaminami vynai…1.1 Svarbiausias regionas, kuriame gaminami vynai, yra Pietų Australijos valstija. Čia susikoncentravusios pačios didžiausios firmos. Laikoma, kad geriausi vynai gaminami arčiausiai prie sostinės Adelaidės esančiuose rajonuose: tai Barrossa Valley, garsėjantis savo Shiraz, Cabernet, Sauvignon, bei Seilillon.Barossos regionuose Barosso Vallei ir Eden Valley įsikūrę tokie garsūs vyno gamintojai kaip: „Penfolds“, „Beringe Blass“ ir „Orlando“. Barosso Valley regione yra apie 50 įvairiausių vyninių. Čia labai svarbus ir rislingas, nors krašto klimato erdvėje daug geriau jaučiasi iš Shiraz vynuogių gaminamas vynas.Garsiausią Pietų Australijos ar net visos Australijos vyno firmą 1844 metais Barossa Valley regione įkūrė dr. Chistopheris Kawsonas Penfoldas. Dabar šiai įmonei priklauso daug ūkių ir ji gamina labai daug vynų, skirtingų įvairiems vartotojams. Labai populiarūs vynai pavadinti pagal firmos vynuogyną Barosso Valley regione – Koonunga Hill.

1.2 McLaren Vale, esantis į pietus nuo Adelaidės taip pat išskiria Shiraz, Caberne Sauvignon. O iš baltųjų čia geriausi vynai yra Savigynon Blanc.

1.3 Toliau nuo Adelaidės esantis Coonawarra rajonas garsėja savo Cabernet Sauvignon. Clare Yalley, Adelaide Hills ir Padthaway – šaltesnieji regionai ir juose geriau jaučiasi baltosios vynuogės.1.4 Pirmosios vynuogės Australijoje buvo pasodintos Naujajame Pietų Velse, kuriame dabar pagaminami 27procentai viso šalies vyno.1.5 Geriausieji šio regiono vynai daromi trijose rajonuose. Hunter Valley esančiame 160km. Nuo Sidnėjaus į šiaurę,šiek tiek nuo jo į rytus esančiame Upper Hunter Valley ir prie kalnų esančiame Mudgee.Vakarų Australijoje gaminama žymiai mažiau vyno, tačiau jo kokybė labai gera ir pastaruoju metu gamyba ten vis plečiasi. Labiausiai derlinga teritorija – Lover Murray su vyno regionu Riverlandu, kur žemės gana daug dirbtinai drekinamos.

PATARIMAI IR PERSPĖJIMAI TURISTAMS

2. Keturi patarimai ir perspėjimai…..2.1 Lietuvoje parduodamų australiškų vynų etiketėje dažnai skaitome – „Vynas iš Pietryčių Australijos“. Kas susipažines su šio krašto administraciniu padalijimu, šiuo atveju kiek pasimeta, nes tokio administracinio regiono nėra. Taip pavadinta didžiulė teritorija, apimanti visus pagrindinius Australijos vyno regionus pradedant nuo seniausiojo Naujojo Pietų Velso, Viktorijos, daugiausia vyno gaminančios Australijos iš dalies Kvinslando. Kalbant su vyno mėgėjais Australijoje apie šitokį užrašą ,jų veiduose visada atsirandavo nuolaidi šypsena. Geriausieji Australijos vynai visada turi savo kilmės identifikavimų pagal visuotinai žinomus vyno regionus.2.2 Kai Australijoje ruduo, tačiau mūsų supratimu – pats vidurvasaris, kai saulė kaitina visą dieną ir temperatūra šiek tiek nukrenta tik jai nusileidus, labai gerai takiu oru ragauti atvėsintus baltuosius vynus. Lietuvoje daugiausia turime austriškus Chardonnay, kurie paprastai būna ragavę ąžuolo. Tokių čia labai daug, bet karštyje daug malonesni yra gaivūs Semilln arba pas mūs visiškai mažai žinomas Verdelho. Šios abi vynuogių veisles greta Chardonnay ir dominuoja vyno regione Hunter Valley.Tas regionas išsidėstęs tik 160km. Į šiaurę nuo Sidnėjaus. Todėl tik kelios valandos ir jau atsirandi slėniuose tarp melsvų kalvų, apaugusių eukaliptų tankumynais. Šiame slėnyje puikiais asfaltuotais keliais važinėji kaip gatvėmis nuo vienos Wineri (ar Estate) prie kitos, tarpuose negali atsigrožėti kalvėlėmis, miškeliais, lankomis su jose besiilsinčiomis kengūromis. Vyninių tiek daug, kad visuose apsilankyti reikėtų kelių savaičių.

2.3 Lankyti vyninės ypač patogu, jei turi išsinuomojęs kambarį ar visą namelį gražioje vietoje, iš kur pasiekiami visi regiono kampeliai. Regione daug motelių, miesteliuose – viešbučių, kurie tik ir laukia svečių. Kai kuriose vyninėse yra savi nedidėli viešbutukai.2.4 Australijos vyno gamintojai turi sunkumų dėl savo produkcijos realizavimo, todėl parduotuvėse visą laiką vyksta kainų mažinimo akcijos, laikraščiuose skelbiama, kur ir kiek sumažintos vyno kainos. Perkant šešis butelius taikoma 10 procentų nuolaida.

3. TRADICIJOS, PAPROČIAI IR RENGINIAI

3.1 „Muant Pleasant Winery“ tai vyninė gaminanti gana gerus vynus. Semillon vynai stebina savo vaisingu aromatu it išsiskiria gaivumu, maloniai atskleidžia šias savybes, kol vynai jauni. Šio vyno subrendimas po šešerių ar aštuonerių metų laikymo, kada jis įgauna medaus aromatą, kai dingsta perteklinis rūgštingumas, yra tikrai stebinantis. Vynas visai pasikeičia , įgauna tropinių vaisių skonį su medaus ir žaliųjų citrinų niuansais.3.2 Draytonų šeima – jau penkta šios šeimos karta užsiima vyno verslu. „Lakės Folly Vineyard“ ūkis kurį visi žinojo kaip keistoko daktaro, darančio savo malonumui ir sveikatai. Dabar savininkai jau kiti, tačiau ne mažiau spalvingi ir įdomus. Pilni ryžto ir entuziazmo jauni vyrai patys augina vynuoges, daro ambicinga, išsiskiriantį iš kitų vyną. Parduoda savo vyną tik čia, vyninėje, ir įvairiems restoranams.3.3 Už 100km. Nuo Adelaidės žinomame Pietų Australijos vynuogynų slėnyje kas antri metai vyksta vynuogių derliaus festivalius.

4. AUSTRALIJOS VYNO KELIŲ MARŠRUTAI

4.1Kelionė automobiliu:CessonockAreja-Lovedale/Nit Rothbury Pokolbon/Rothbury- Wollombi Valley mt Wiew Area.

4.2 Kelionė automobiliu iš Rostervor priemiesčio, važiuoti vingiuotu keliu, tarp įspūdingų uolų per Adelaidės kalnus. Pravažiuojami to krašto miesteliai Cuddley greek, Chain of Ponds, Kirsbrook ir Wiliamstown, atvykstoma į Barossa slėnį – miestelis Lyndoch, po to sekė.

LITERATŪRA

1.Žurnalas „Geras skonis“ 2004m. № 4 38psl.2.Žurnalas „Geras skonis“ 2004m. № 8 51psl.3.Žurnalas „Nemunas“ 2005m. gegužes 5-11( № 18)4.Žurnalas „Draugas“ 2005m. gegužes 215.DER KLEINE JDUNSOW FUR WEINKENNER 1995m.6.www. Australija. lt7.Compiled by the :UNLITED KINGDOM BARTENDERS GUILD“ 134psl. London